رازداری ممنوع!؟

کد خبر 6852 - 1392 01 | تاریخ: 1714 روز پیش-1392/01/18 | ساعت: 21:57

 

وقتي رازی را می‌دانید که اطرافیان از آن اطلاعی ندارند، به شما بسیار سخت می‌گذرد. مهم نیست این راز چه باشد، می‌تواند پنهان کردن دروغی کوچک باشد یا مساله‌ای بسیار مهم و تاثیرگذار در زندگی. روان‌شناسان معتقدند پنهان نگه‌ داشتن رازها برای همیشه کار درستی نیست و در مواردي معدود باید اجازه دهیم رازی که موجب عذاب ما شده رها شود تا به آرامش درونی برسیم، اما مساله مهم این‌جاست که باید بدانیم چه زمانی می‌توانیم اجازه دهیم این راز، چه کوچک و بی‌اهمیت و چه بزرگ و حیاتی برملا شود.

برای روشن‌تر شدن مساله به بیان نمونه‌ای می‌پردازیم:
سارا پرستاری است که معمولا محرم اسرار بیمارانش است، بیشتر اوقات این اسرار مشکلی برای او ایجاد نمی‌کردند، او با شنیدن حرف دل بیمارانش با آنها همدردی می‌کرد، اما اخیرا در نگهداری رازی با مشکل مواجه شده است. رازی در ارتباط با همکارانش که نمی‌داند آیا باید آن را فاش نماید یا همچنان به مخفی بودن این راز کمک کند. عده‌اي از همكاران سارا در بيمارستان مخفيانه اقدام به دستكاري در ليست داروها كرده و از اين راه پول خوبي به‌دست مي‌آورند. اگر شما به‌جای سارا بودید چه می‌کرید؟ آیا به همکارانتان در پنهان کردن این راز کمک می‌کردید یا فورا به مسوولان بیمارستان اطلاع می‌داديد؟

رازها مانند ستارگان هستند، گرم و سوزان و منبعی از انرژی، ستارگان به دو طریق می‌میرند: با گذشت زمان عمر آنها به پایان رسیده و می‌میرند و سرد می‌شوند، نوع دوم بسیار بزرگ و سوزان شده و در نهایت به سیاه‌چاله‌هایی تبدیل می‌شوند که هرچه در اطرافشان قرار بگیرد را می‌بلعند. رازهای کوچک و بی‌اهمیت مانند نوع اول هستند که با گذشت زمان کم‌رنگ‌تر شده و کم‌کم فراموش می‌شوند اما رازهای مهم و حیاتی مانند سیاه‌چاله‌ها هستند که باید در برخورد با آنها بسیار محتاطانه عمل کنیم چراکه می‌توانند آن‌چه در اطرافشان است را جذب کرده و در سیاهی خود فروبرند.
افرادی که بیش از حد محرم اسرار اطرافیان هستند با گذشت زمان به افرادی کم‌حرف و بی‌علاقه به برقراری ارتباطات جدید تبدیل می‌شوند که از حضور در اجتماع پرهیز کرده و گاهی خود را به‌طور کامل منزوی می‌کنند. رازداری به‌طور کلی استرس‌آور است به همین دلیل هر کسی نمی‌تواند رازدار خوبی باشد درواقع بسیاری از افراد قدرت تحمل این اسرار و استرس ناشی از آنها را ندارند.

سه سوال زیر می‌تواند به شما کمک کند دریابید رازی که در سینه دارید از نوع اول است یا نوع دوم:
1- آگاهی از این راز زندگی مرا روشن‌تر کرده یا تیره و تار؟
گاهی حفظ بعضی از رازها موجب می‌شود زندگی برای فرد رنج‌آور و تلخ شود مانند خاطره از بعضی اتفاقات دردناک یا مورد بدرفتاری واقع شدن که در نتیجه آن فرد نمی‌تواند با اطرافیانش ارتباط خوبی برقرار كند. درواقع با وجود گذشت زمان و سپری شدن سالیان متمادی فرد همچنان از یادآوری آنها آزرده‌خاطر می‌شود اما به دلایل مختلف نمی‌تواند با کسی در مورد این راز صحبت کند و به همین دلیل از جریان مسیر عادی زندگی دور می‌شود.
2- آیا حفظ این راز می‌تواند موجب آزار فرد دیگری شود؟
اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است هم‌‌اکنون عهد خود را بشکنید و راز را برملا کنید. به یاد داشته باشید اگر حفظ یک راز می‌تواند برای فرد دیگری خطرناک بوده یا برای او مشکل‌ساز شود، هرگز این راز را حفظ نکنید.
3- آیا در شرایطی قرار گرفته‌ام که دوست داشتم راز را فاش کنم؟ 
تمایل به افشای راز می‌تواند بارها تکرار شود، نادیده گرفتن شرایطی که بتوانیم راز را فاش کنیم همیشه افتخارآمیز نیست گاهی حفظ بعضی رازها موجب می‌شود عذاب‌وجدان گرفته و خودمان را فردی دروغگو بپنداریم. گاهی رازنگهداری موجب می‌شود خود را از دیگران دور کنیم و منزوی شویم

اگر حفظ رازی برایتان مشکل‌ساز شده باید با فرد مورد اعتمادی مشورت کنید، کسی که اطمینان دارید خودش به بخشی از مشکلات شما مبدل نخواهد شد و بهترین گزینه در این موارد مشاور است. يك مشاور آگاه علاوه بر آرام كردن شما مي‌تواند به درستي تشخيص دهد كه آيا راز شما از نوع اول است يا نوع دوم و آيا بايد آن را با افراد مرتبط در ميان بگذاريد يا نه
رازهاي كوچك مانند ستاره‌هاي كوچك به مرور زمان سرد و خاموش مي‌شوند و نيازي نيست خودتان را درگير آنها كنيد. اما اگر شما و مشاورتان معتقديد راز دلتان از نوعي است كه كم‌كم به سياه‌چاله تبديل مي‌شود مدتي صبر كنيد. اگر همچنان معتقديد اين راز، بزرگ و حياتي است و حفظ آن براي فرد يا افرادي مشكل‌ساز خواهد شد بايد دست به كار شده سراغ فرد قدرتمندي برويد، كسي كه قدرت و توانايي لازم براي مواجه شدن با اين راز را دارد و مي‌تواند شرايطي را كه پس از افشاي راز رخ مي‌دهد، به‌خوبي مديريت كند. در مورد مشكل سارا، اين فرد قدرتمند ریيس بيمارستان است

ما در ارتباط با اطرافيانمان كم‌كم متوجه مي‌شويم چه كساني رازهايشان را با ما در ميان مي‌گذارند. براي رهايي از استرس و نگراني‌هاي ناشي از حفظ راز زماني كه كسي قصد مطرح كردن رازي با شما را دارد ابتدا از خودتان سه سوال ذكر شده را بپرسيد و اگر اطمينان حاصل كرديد كه حفظ راز اين فرد براي شما مشكل‌ساز نخواهد شد اجازه دهيد به صحبت‌هايش ادامه دهد در غير اين‌صورت از ابتدا با تغيير دادن موضوع صحبت يا راهي ديگر خودتان را از دردسر نجات دهيد
منبع: PSYCHOLOGY TODAY/ مجله موفقیت/ آتوسا نجفی

http://www.3NeshaneH.com

 


منبع :

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 10 چند است؟

ADVERTISING