كلیات طرح انتقال‌ پایتخت جدید اداری ایران تصویب شد

کد خبر 6878 - 1392 01 | تاریخ: 1595 روز پیش-1392/01/22 | ساعت: 13:13

تشكیل پایتخت اداری جدید بیرون از تهران به تصویب كمیسیون عمران مجلس رسید.
طرح انتقال پایتخت اداری-سیاسی از تهران كه زمستان سال گذشته با امضای حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس، در نوبت بررسی قرار گرفت، روز سه‌شنبه در كمیسیون عمران به تصویب رسید.


مجلس در حالی طرح انتقال پایتخت را بررسی می‌كند كه دولت پیش‌تر، شهر جدید پرند را به عنوان پایتخت اداری ایران در نظر گرفته بود و حتی ۴۰۰ هكتار از زمین‌های مجاور مسكن‌مهر در این منطقه را برای ساخت وزارتخانه‌ها جانمایی كرده بود.
هر چند از نظر دولت، بحث انتقال پایتخت اداری به لحاظ محل جدید، تقریبا حل‌شده تلقی می‌شود، اما در صورتی كه طرح مدنظر مجلس، «پرند» را قبول نكند، اجرای طرح با چالش روبه‌رو خواهد شد.
اعضای كمیسیون عمران مجلس روز سه‌شنبه با تصویب كلیات طرح انتقال، بر تشكیل پایتخت اداری جدید در منطقه‌ای بیرون از كلان‌شهر تهران رای موافق دادند و مقرر شده ظرف دو هفته آینده بعد از تصویب جزئیات آن، متن طرح برای تصویب نهایی وارد صحن مجلس شود.
در این طرح بر تصمیم‌گیری جمعی مسوولان نظام بر سر مكان‌یابی منطقه جدید برای پایتخت‌ سیاسی- اداری ایران تاكید شده است به طوری كه در صورت تصویب نهایی آن، شورایی ۱۰ نفره مركب از سران ارشد نظام و نمایندگان برخی دستگاه‌های دولتی ماموریت پیدا می‌كنند برای شناسایی شهری كه بتواند توان پذیرش پایتخت اداری را داشته باشد، اقدام كنند.
مهرداد لاهوتی، سخنگوی كمیسیون عمران مجلس در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در این طرح هیچ اشاره یا توصیه‌ای برای نامزدی شهر‌های ایران بابت پذیرش پایتخت اداری نشده است و فقط بر تشكیل شورای انتقال تاكید دارد.
نمایندگان مجلس در شرایطی طرح انتقال پایتخت اداری-سیاسی را در دستور كار خود قرار داده‌اند كه دولت پیش‌تر، شهر جدید پرند را به عنوان پایتخت اداری جدید ایران تعیین كرده بود.
لاهوتی درباره گزینه‌ پرند، نیز گفت: تصمیم دولت منافاتی با طرحی كه نمایندگان مجلس تنظیم كرده‌اند ندارد چون كه نمایندگان در قالب این طرح اصلا قصد معرفی شهر یا محله‌ای برای پایتخت جدید را ندارند بلكه هدف كلی طرح، انتخاب افرادی را برای تحقیق در این زمینه دنبال می‌كند كه آن افراد كه اغلب آنها مسوولان دولتی هستند باید در این زمینه تحقیق و پژوهش كنند.


منبع : نیمروز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار