گرانقیمت ترین اثر نقاشی ایرانی را مشاهده نمائید

کد خبر 6881 - 1392 01 | تاریخ: 1682 روز پیش-1392/01/22 | ساعت: 20:04

با اعلام قیمت پایه پانزدهمین حراج فصلی كریستی در دوبی، آثار یك هنرمند نقاش ایرانی به عنوان گران ترین آثار نقاشی این حراجی قیمت گذاری شد.

یك میلیارد و 850 میلیون تومان برای  قیمت پایه یك تابلوی نقاشی. رقم عجیب و جالبی كه فقط می توان در حراجی های هنری دنیا آن را شنید. ماجرا وقتی جالب تر می شود كه بدانید این رقم، قیمت گذاری كارشناسان حراجی معروف «كریستی» اثر یك نقاش ایرانی است.«فرهاد مشیری» 50 ساله  كه پیش از این هم با فروش یك اثرش به ارزش یك میلیون دلار به عنوان اولین نقاش یك میلیون دلاری خاورمیانه و گران ترین نقاش ایرانی شناخته شده بود. او حالا امیدوار است نقاشی جدیدش در حراج كریستی دوبی باردیگر به عنوان گران ترین اثر نقاشی این حراجی معرفی شود.
 
اثر فرهاد مشیری با نام «باغ اسرار» كه بالاترین برآورد را در قیمت‌گذاری‌های این مجموعه به خود اختصاص داده با قطعات درخشنده فلزی، مهره و میخ ساخته شده و تصویر خرسی عظیم را شكل داده كه وارد نور درخشانی می‌شود و كودكی خفته نیز در اثر مشاهده می‌شود. این تكینك خاص آثار مشیری است و كنتراستی عمیق بین خاطره كودك و رنگ‌های اطراف را پدید می‌آورد.

شاید برای نقاش پرامیدی كه كارهایش را برای فروش به مدیران یك مركز هنری عرضه می كند، تشبیه تابلوی نقاشی به «سالاد درهم ریخته» از سوی آنها، یك شكست بزرگ و ناامیدكننده تلقی شود. مدیران گالری گلستان با دیدن كارهای مشیری به او گفته بودند كارهایش زیادی گیج و درهم است و بیشتر به «سالاد» شبیه است.اما همین سالادهای درهم ریخته چنان موفقیتی را در زمانی كوتاه برای «فرهاد مشیری» به ارمغان آورد كه او را به عنوان یكی از شناخته شده ترین هنرمندان حراجی های هنری دنیا مطرح كرد.

فرهاد مشیری متولد سال 1342 در شهر شیراز است. او به واسطه شغل پدرش كه پمالك چند سینما در شیراز بود  از همان نوجوانی به سینما و هنر علاقه مند شد. او شیفته طراحی و نقاشی بود و پدرش كه با هنر آشنا بود او را تشویق می كرد.همین عشق و علاقه و مهارت نسبی او در طراحی باعث شد كه در سال 1358 به ایالات متحده برود و در حومه لس آنجلس ساكن شودمشیری در آنجا تحصیلات مقدماتی اش را به پایان برد و در سال 1360 در انستیتوی هنر كالیفرنیا ثبت نام كرد ، در زمانی كه هنرمندانی چون جان بالداساری و مایكل اشر در این مدرسه تدریس می كردند. بنابراین دوران تحصیل او در این آكادمی با یكی از دوره های درخشان این مدرسه مصادف شد. بازگشت او به ایران، شروع دوره طلایی زندگی هنری او بود.چرا كه در سال 80پس از برگزاری نمایشگاهی در گالری «كاوه آو» در میدان ونك، یك‌باره مشهور شد و كلكسیونرهای قدیمی و ثروتمندان نوكیسه شهر آثار او را با قیمت‌های گران خریدند.

 او كشف بزرگ موسسات حراج و نخستین هنرمند خاورمیانه بود كه به ركورد یك میلیون دلاری برای فروش اثرش دست یافت. او امروز به نامی بزرگ در صحنه بین‌المللی ماركت هنر تبدیل شده و آوازه جهانی‌اش به مراتب فراتر از شناخت داخل از اوست. مواد و مصالح عمده كارهای این هنرمند، «اشیای یافتنی» هستند و این یكی از مهم‌ترین نكات در كار اوست. این مواد و مصالح متنوع‌اند؛ ‌از گل و چسب و سواروسكی گرفته تا پلاستیك، پارچه، فرش و رنگ روغن.

مشیری اولین هنرمند اهل خاورمیانه است كه آثارش در حراجی های هنری دنیا ركورد فروش یك میلیون دلاری را برجای گذاشته است. اثر معروف یك میلیون دلاری او  با كریستال های سواروسكی روی بوم كار شده و واژه عشق در وسط بوم با همین تكنیك نوشته شده است.

هرچند بعد از مشیری هنرمندان دیگری مثل «حسین زنده رودی» با اثر«چارباغ» و «محمد احصایی» با آثار نقاشیخط در حراج كریستی به رقمی بالاتر از یك میلیون دلار برای فروش آثارشان دست یافتند. اما فرهاد مشیری كه در همه دوره های حراج كریستی حضور فعالی دارد همچنان به عنوان گران ترین و پردرآمدترین نقاش خاورمیانه ای حراجی های معروف دنیا شناخته می شود و آثارش خریداران میلیون دلاری دارد. اتفاقی كه ممكن است برای جدیدترین اثر او یعنی«باغ اسرار» هم رقم بخورد و  باز هم فروشی میلیون دلاری را به نام او ثبت كند.


منبع : نیمروز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر