بحران منطقه ای کره به کدامین سو می رود

کد خبر 6883 - 1392 01 | تاریخ: 1685 روز پیش-1392/01/22 | ساعت: 20:54

رویترز نوشت: کره جنوبی و آمریکا روز پنجشنبه در حالی خود را برای روبرو شدن با آزمایش موشکی کره شمالی به حال آماده باش کامل درآورده اند که پیونگ یانگ خود را برای مراسم جشن خاندان حاکم کیم آماده می کند و به نظر می رسد لفاظی های خود را درخصوص جنگی قریب الوقوع کاهش دهد . 


کره شمالی برغم تهدیدهای خود درخصوص حمله به پایگاه های آمریکا و کره جنوبی در واکنش به اقدامات خصمانه این دو کشور ، استقبال از میهمانان را برای شرکت در مراسم جشن روز دوشنبه به مناسبت تولد کیم ایل سونگ بنیانگذار فقید حزب حاکم کره شمالی آغاز کرده است . 
کارشناسان مسائل دفاعی در کره جنوبی و آمریکا اعلام کردند کره شمالی پنج فروند موشک میان برد را در ساحل شرقی این کشور مستقر کرده و احتمالا هدف از این اقدام آزمایشی موشکی است تا از این طریق نشان دهد قادر است پایگاه های آمریکا را در گوآم هدف قرار دهد .


یک منبع اطلاعاتی در سئول که خواست نامش فاش نشود در مصاحبه با خبرگزاری رسمی کره جنوبی ( یونهاپ ) گفت نشانه هایی از قریب الوقوع بودن شلیک موشک های موسودان کره شمالی وجود دارد. موشک های موسودان موشک هایی میان برد است که کره شمالی با استفاده از آنها می تواند پایگاه های آمریکا را در گوآم هدف قرار دهد اما هنوز مشخص نیست آیا این موشک ها واقعا قادر خواهد بود چنین مسافت دوری را طی کند یا خیر.
این منبع اطلاعاتی در سئول افزود کره شمالی بارها موشک های خود را از انبارهای موشک خارج و مجددا به داخل انبارها منتقل کرده است که نیازمند نظارت دقیق است . اکثر ناظران می گویند کره شمالی قصد به راه انداختن جنگ را ندارد زیرا چنین اقدامی منجر به نابودی این کشور خواهد شد اما باید مراقب خطرهای ناشی از محاسبات نادرست یا اقدامات اشتباه در شبه جزیره کره بود . ازسوی دیگر هیچ نشانه ای از بیم و وحشت در سئول پایتخت کره جنوبی و و تاثیر این تهدیدهای کره شمالی بر بازارهای مالی وجود ندارد .  

پارک گئون های رئیس جمهور جدید کره جنوبی روز پنجشنبه با بازرگانان خارجی در این کشور دیدار کرد و به آنها اطمینان داد کره جنوبی امن است و این کشور درحال همکاری نزدیک با آمریکا و چین است. به نظر می رسد تایوان نخستین کشوری است که پس از هشدار کره شمالی درخصوص خروج خارجی ها از کره جنوبی ، به اتباع خود درمورد سفر به این کشور هشدار داد . 
کره شمالی همچنین با انتشار بیانیه ای که به نظر می رسد نوعی ابراز تاسف از تعطیلی منطقه صنعتی مشترک کائه سونگ است ، رئیس جمهور کره جنوبی را عامل تعطیلی این منطقه صنعتی نامید و اعلام کرد پارک با اقدامات خود کاری کرد تا این سرمایه گذاری مشترک دو کره در آستانه تعطیلی قرار بگیرد . 


کیم جونگ ایل پسر کیم ایل سونگ تا زمان مرگ خود در ماه دسامبر سال دو هزار و یازده ، بر کره شمالی حکومت کرد . پس از او پسرش کیم جونگ اون رهبری کره شمالی را به دست گرفت . کیم جونگ اون سومین نسل از خاندان کیم به شمار می رود که حاکمیت فقیرترین کشور جهان را که از کشورهای به شدت نظامی به شمار می رود به عهده گرفته است . 
کیم جونگ اون سی ساله از زمان به دست گرفتن قدرت در کره شمالی تاکنون دو آزمایش موشکی دو برد و یک آزمایش هسته ای انجام داده است . سومین آزمایش هسته ای کره شمالی که ماه فوریه انجام شد تحریم های شدیدتر شورای امنیت سازمان ملل متحد را علیه این کشور به دنبال داشت . پیونگ یانگ این تحریم های شورای امنیت را به همراه رزمایش های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی اقداماتی خصمانه و زمینه ساز حمله به این کشور نامید. کره شمالی طی یک سال گذشته تقریبا هر روز تهدیدهایی را علیه آمریکا و کره جنوبی مطرح کرده و جدیدترین آن هشدار به اتباع خارجی درمورد خروج از کره جنوبی به علت قریب الوقوع بودند جنگی هسته ای است . 
جدای از اینکه تهدیدها و هشدارهای کره شمالی رئیس جمهور جدید کره جنوبی را هدف قرار داده ، به نظر می رسد لفاظی های تهدیدآمیز پیونگ یانگ رو به کاهش است زیرا کره شمالی پذیرای میهمانانی از کشورهای مختلف به مناسبت مراسم جشن سالگرد تولد کیم ایل سونگ است .
یک روزنامه ژاپنی که از روابط نزدیک با پیونگ یانگ برخوردار است در شماره روزه پنجشنبه خود نوشت رژیم کیم به لطف اصلاحات در بخش کشاورزی می تواند شاهد افزایش تولید مواد غذایی باشد زیرا سال دو هزار و دوازده ، برداشت محصول در کره شمالی افزایش چشمگیری داشته است .  سال گذشته گزارش هایی درمورد قحطی در کره شمالی منتشر شد . این کشور دهه هزار و نهصد و نود نیز یک دوره قحطی را تجربه کرد . 
لفاظی های تهدید آمیز کره شمالی باعث شده است تا آمریکا متعهد شود امنیت کره جنوبی را تضمین خواهد کرد . آمریکا همچنین در واکنش به این تهدیدهای کره شمالی و تلاش برای تضمین امنیت این متحد واشنگتن یعنی کره جنوبی ، تجهیزات نظامی خود را در منطقه تقویت کرد . 
برخی ناظران می گویند اینگونه اقدامات کره شمالی از ویژگی های عادی کره شمالی است زیرا این کشور کمونیست اغلب در تلاش برای نشان دادن خشم خود و گرفتن امتیاز از آمریکا ، لفاظی هایی تهدیدآمیز را آغاز می کند یا اقداماتی تحریک آمیز ازجمله آزمایش موشک یا آزمایش هسته ای انجام می دهد . 
ناظران بحران اخیر کره شمالی را شبیه به بحران سال هزار و نهصد و نود و چهار می دانند یعنی زمانیکه پیونگ یانگ به علت روبرو شدن با فشاری شدید برسر برنامه هسته ای خود آنهم در بحبوحه روند انتقال سیاسی در کره شمالی و کره جنوبی ، لحنی جنگ طلبانه را درپیش گرفت.
بحران سال هزار و نهصد و نود و چهار با سفر جیمی کارتر رئیس جمهور اسبق آمریکا به پیونگ یانگ پایان یافت. کارتر در این سفر زمینه را برای یک طرح انرژی مشترک هموار کرد که از آن زمان الهام بخش چند ابتکار بوده است . 
جوئل ویت از مقامات سابق وزارت امور خارجه آمریکا که مسئول اجرای موافقتنامه انرژی سال هزار و نهصد و نود و چهار بود گفت :« من هیچکدام از لفاظی های اخیر کره شمالی را غیرمنتظره نمی دانیم . این لفاظی های تهدید آمیز کاملا قابل پیش بینی بوده است . » وی که اکنون از محققان دانشگاه کلمبیا است افزود این بار تفاوت در این است که آنها تسلیحات هسته ای در اختیار دارند . 


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز جمعه به کره جنوبی و سپس به چین سفر کند . وی در لندن پایتخت انگلیس با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار و سپس تاکید کرد مسکو و واشنگتن درمورد کره شمالی اتفاق نظر دارند .

 


منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 2 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار