ماست فروشی که به باشگاه میلیادرهای جهان پیوست

کد خبر 6913 - 1392 01 | تاریخ: 1683 روز پیش-1392/01/24 | ساعت: 14:30

حَمدی اولوكایا، موسس و مدیر عامل شركت « چُبانی» است كه در طول شش سال كه از آغاز فعالیتش می‌گذرد، حدود ۲۰ درصد از بازار شش و نیم میلیارد دلاری ماست در آمریكا را در كنترل خود گرفته است. نام آقای اولوكایا كه كرد تركیه‌ است، در فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۱۳ مجله فوربس قرار دارد.


موسسه « چُبانی » در مجموع حدود دو هزار كارمند در استخدام خود دارد و محصول خود را در دو كارخانه كه بزرگترین مراكز تولید ماست در جهان هستند، تولید می‌كند. «چُبانی» پر فروش‌ترین ماستی است كه در بازار آمریكا به فروش می‌رسد.
حمدی اولوكایای ۴۱ ساله می‌گوید راز موفقیتش بازگشت به موضوعات اساسی و اولیه در شناخت بازار و پیروی از غریزه خود بوده است.
وی سال ۲۰۰۵ به این اندیشیده است كه اگرچه ماست‌های آمریكا، عمدتا ماست میوه‌ای و ماست‌های شیرین و آغشته به شكر هستند، ماست واقعی همان ماستی است كه در مناطقی مثل كوهستان‌های مناطق كردنشین تولید و مصرف می‌شود و قاعدتا باید یك چنین محصولی بسیار بهتر از ماست‌های شیرین به فروش برسد.


وی با دریافت یك وام یك میلیون دلاری از اداره كمك به تجارت‌های خرد در آمریكا توانست اولین كارخانه خود را خریداری كند.
پس از آن آقای اولوكایا مصطفی دوئان، یك كارشناس با تجربه ماست‌بندی را از تركیه به آمریكا آورد. آنها به مدت ۱۸ ماه انواع ماست‌های محصول آمریكا و ماست‌های وارداتی را آزمایش كرده و بالاخره روش ویژه ماست‌بندی خود را تثبیت كردند.
آنها می‌دانستند كه بازار آمریكا به ماست شیرین عادت كرده، ولی از خلال صحبت با مصرف كنندگان متوجه شدند كه بسیاری از آنها ماست‌های طبیعی را كه در كشورهای اروپایی و خاورمیانه رایج است ترجیح می‌دهند.
آقای اولوكایا در عین حال به این نكته نیز توجه كرد كه الگوی مصرف مواد غذایی در آمریكا به سمت مواد طبیعی و كاستن از شكر و مواد مصنوعی گرایش پیدا كرده است. همین نكات ساده راز موفقیت بنای امپراطوری ماست‌بندی در آمریكا بود.
حمدی‌ اولوكایا در حال حاضر در آمریكا صاحب دو كارخانه‌ است؛ یكی كارخانه‌ای قدیمی در ایالت نیوجرسی كه سابقا به شركت تولید كننده محصولات غذایی « كرَفت» تعلق داشت و دیگری كارخانه جدیدی كه با هزینه ۴۵۰ میلیون دلار در ایالت آیداهو احداث شده است.
موسسه چُبانی سال ۲۰۱۱ یك كارخانه دیگر نیز در اتریش راه اندازی كرد و به سرعت به سومین تولید كننده ماست در آن كشور بدل شد. این مؤسسه در نظر دارد كه در سال جاری فعالیت‌های خود در بریتانیا را نیز آغاز كند.
حمدی اولوكایا نمونه‌ای از مهاجرینی است كه به آمریكا مهاجرت كرده و سرنوشتی موفق و برجسته برای خود رقم زده‌اند و به قول معروف «آرزوی آمریكایی» در مورد آن‌ها محقق شده است.
در شرایطی كه باراك اوباما قصد دارد قوانین و شرایط مهاجرت به آمریكا را به شكلی بنیادین اصلاح كند، مدافعان این طرح افرادی مانند آقای اولوكایا را نماد مهاجرین موفقی می‌دانند كه با نوآوری‌های اقتصادی به رونق بازار كار و تولید در جامعه آمریكا كمك كرده‌اند.


منبع : نیمروز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار