گوام، جزیره ای که این روزها ناخواسته درگیر بحران منطقه ای کره شده است

کد خبر 6914 - 1392 01 | تاریخ: 1681 روز پیش-1392/01/24 | ساعت: 15:31

این روزها بازار خبرهای تنش در شبه جزیره كره حسابی داغ است و هر لحظه خبر جدید از اوضاع و احوال و اظهار نظرها در این رابطه منتشر می‌شود اما چرا جزیره‌ای به نام گوام در اقیانوس آرام این قدر مهم شده و نامش هر روز شنیده می‌شود ؟

مقام‌های پیونگ‌یانگ كه گفته می‌شود دو موشك میان برد خود را در سواحل شرقی این كشور مستقر كرده‌‌اند گفته‌اند كه در صورت به راه افتادن یك جنگ ایالت هاوایی و جزیره گوام را هدف حمله قرار خواهند داد.مجمع‌الجزایر هاوائی در اقیانوس آرام ایالت پنجاهم آمریكاست و خیلی‌ها نام آن و پایتخت و شهر مهم آن یعنی هونولولو را شنیده‌اند.جزیره گوام كه در میان اخبار شبه جزیره كره این روزها نامش شنیده می‌شود اما شاید برای برخی ناشناخته باشد.

این جزیره كه  حالا دولت آمریكا اعلام كرده كه سامانه موشكی خود را در واكنش به تهدیدهای كره شمالی در آن مستقر می‌كند در‌واقع نزدیك‌ترین نقطه از خاك آمریكا به كره شمالی است و موشك‌های پیونگ یانگ به راحتی می‌توانند به آن برسند.هاوایی اما فاصله‌ای حدود ۷ هزار كیلومتر با كره شمالی دارد و به همین خاطر آن دسترسی به آن برای كره شمالی سخت‌تر است. 

گوآم كه پایتخت آن هاگاتنا است  یكی از مناطق خودگردان آمریكا و بخشی از خاك این كشور به حساب می‌آید كه فاصله آن با كره شمالی حدود ۳ هزار كیلومتر است. جمعیت این جزیره در اقیانوس آرام  با مساحتی حدود ۵۴۱ كیلومتر مربع حدود ۱۸۰ هزار نفر است.

تا سال ۱۸۹۸ میلادی این جزیره توسط اسپانیا كنترل می‌شد.پس از پایان جنگ آمریكا و اسپانیا در جریان برگزاری كنفرانس صلح و پیمان پاریس در ۱۰ دسامبر ۱۸۹۸، اسپانیا از مطالبات خود در كوبا دست كشید و  گوام را به آمریكا واگذار كرد. البته ساكنان گوام  كه حالا هدف تهدیدهای كره شمالی قرار گرفته‌اند چندان هم با جنگ ناآشنا نیستند.با شروع جنگ جهانی دوم هم به مدت دو سال و نیم این جزیره را تصرف كردند اما در ۲۱ جولای سال ۱۹۴۴ آمریكایی‌ها بار دیگر كنترل آن را به دست گرفتند.

در حال حاضرفرماندار این جزیره كه تحت ریاست جمهوری باراك اوباماست  ادی كالو است. مهمترین درآمد  ساكنان و دولت محلی گوام در میان اقیانوس آرام كه برخی آن را یك بهشت روی زمین می‌خوانند از گردشگری است.پس از گردشگری اما مهمترین منبع مالی این جزیره از پایگاه‌های نظامی آمریكا و حضور نیروهای این كشور است.حدود ۲۹ درصد مساحت این جزیره كه به ۱۹ بخش تقسیم شده را پایگاه‌های نظامی آمریكا تشكیل می‌دهد و واشنگتن آن را به یكی از مراكز مهم نیروهای خود در اقیانوس آرام تبدیل كرده است.

تهدیدهای كره شمالی درباره حمله هسته‌ای به خاك آمریكا هم حالا باعث شده مقام‌های واشنگتن به این بهانه درصدد استقرار سامانه موشكی خود در این جزیره باشد كه باعث نگرانی چین و روسیه شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد كه اما هنوز مردم این جزیره كه حالا هتل‌ها و سواحل آن پر از گردشگر است به زندگی عادی خودشان ادامه می‌دهند.
تنها مورد غیر عادی در این جزیره چادرهای كمك‌‌های امدادی است كه در نقاط مختلف آن مستقر شده‌اند.هر چند خیلی‌ها می‌گویند كه تهدیدهای كره شمالی فقط لفاظی است اما گوام كه جزیره‌ای آرام برای گردشگران است بدون شك راحت‌ترین هدف در خاك آمریكا  برای كره شمالی خواهد بود.

 


منبع : نیمروز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار