مرحله تازه ای از جنگ سرد بین فضای دیپلماتیک روسیه و آمریکا

کد خبر 6918 - 1392 01 | تاریخ: 1680 روز پیش-1392/01/25 | ساعت: 09:54

با انتشار لیست 18 تن از مسئولان اداری دولت روسیه درارتباط با پرونده مرگ ماگنیتسکی به وسیله وزارت امور خارجه آمریکا، جنگ سرد بین واشنگتن و مسکو وارد مرحله تازه ای گردیده است.

روزنامه فیگارو درباره آغاز جنگ سرد بین آمریکا و روسیه می نویسد با انتشار لیست 18 تن از مسئولان اداری دولت روسیه درارتباط با پرونده مرگ ماگنیتسکی به وسیله وزارت امور خارجه آمریکا، جنگ سرد بین واشنگتن و مسکو وارد مرحله تازه ای گردیده است.

این 18 تن از سوی آمریکا متهم به تجاوز آشکار به حقوق بشر در پرونده مرگ"سرگی ماگنیتسکی" وکیل و مشاور صندوق سرمایه گذاری هرمتاژ "Hermitage Capital Management" هستند. آمریکا ضمن تعلیق دارائی این 18 تن، ورود و اقامت آنان در خاک آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

فیگارو مینویسد این موضوع مرحله ای مهم در جنگ دیپلماتیک بین دوکشور آمریکا و روسیه از هنگام مرگ "سرگی ماگنیتسکی" میباشد.

"سرگی ماگنیتسکی" که از سوی دولت روسیه متهم به امتناع از پرداخت مالیات شده بود، در16 نوامبر سال 2009 میلادی در بازداشتگاه موقت "بوتیرکا" مسکو در گذشت و مرگ مشکوک وی دارای بازتاب وسیع سیاسی و اجتماعی بود.

مدافعان حقوق بشر، مرگ وی را ناشی از شرایط بازجویی و بازداشت وی در روسیه دانستند. آنان اعتقاد دارند که بازداشت و مرگ "سرگی ماگنیتسکی" به دلیل افشای فساد مالی می باشد که توسط مسئولان وزارت مالیه، واعضای سرویس امنیت داخلی روسیه صورت گرفته است و مبلغی بیش از 230 میلیون دلار را شامل میگردد.

فیگارو مینویسد، سرگئی ماگنیتسکی، مقامات دولتی روسیه را به سوء استفاده مالی متهم کرده بود. اما به جای رسیدگی به ادعای وی، در فاصله کوتاهی پس از طرح این اتهام دستگیر شد و یکسال بعد در حالی که فقط ۳۷ سال داشت در زندان به نحو مشکوکی درگذشت.

بسیاری از مدافعان ماگنیتسکی، این دادگاه را ترفند ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای بی اعتبار کردن پرنده ای که ماگنیتسکی علیه مقامات دولتی روسیه مطرح کرده بود، می دانند.

دادستانی کل روسیه مرگ "سرگی ماگنیتسگی" را به دلیل نارسایی قلبی دانست، این در حالی است در حالی که مدافعان حقوق بشر مساله نرساندن کمکهای لازم طبی و بموقع به وی را به عنوان دلیل مرگ وی مطرح کرده بودند.


در حالی که هیچ مقامی در روسیه مسئولیت مرگ ماگنیتسکی در زندان را به عنوان یک جرم جنایی نپذیرفت، پارلمان اروپا در ماه اکتبر ۲۰۱۲ تحریم هایی علیه آنهایی که در پرونده قتل او دست داشتند اعمال کرد.

در ماه نوامبر گذشته، مجلس نمایندگان آمریکا، نیز طرح قانونی تحریم ها علیه افرادی که در مرگ. ماگنیتسکی دست داشتند را تصویب کرد و به طور همزمان اصلاحیه جکسون-ونیک در رابطه با روابط تجاری-اقتصادی با روسیه را لغو کرد.

فیگارو مینویسد که در ابتدا کنگره آمریکا تصمیم داشت نام 280 تن از مسئولان اداری، امنیتی روسیه که در بین آنان مسئولان ارشد دولت روسیه به چشم میخورند را برای تحریم تصویب کند، اما وزارت امور خارجه آمریکا نهایتاً تصمیم گرفت تا یک لیست بسیار کوتاه 18 نفری را منتشرکند.

در لیست 18 نفره تحریم های آمریکا، از جمله دو تن از بازپرسان وزارت کشور روسیه به نام "آرتم کوزنستف" و " پاول کارپف" متهم هستند که یک پرونده جعلی برای توجیه محکومیت "سرگی ماگنیتسکی" ساخته اند. در میان این لیست همچنین به نام " اولگا استپانوآ"یکی از مسئولان ارشد وزارت دارایی روسیه بر میخوریم. با این وجود وزارت امور خارجه آمریکا برای جلوگیری از افزایش تنش ها، نام چند تن از جمله "الکساندر باستریکین" رئیس کمیته بازپرسی و تحقیقاتی وابسته به کرملین و همکلاسی سابق ولادیمیر پوتین را از لیست افراد تحریم شده کنار گذاشته است.

فیگارو مینویسد، روسیه به محض مشخص شدن نام این 18 نفر در لیست تحریم های آمریکا، اعلام کرد که این افراد در مشاغلی که به خاطر آن مورد اتهام قرار گرفتند، دیگر انجام وظیفه نمیکند.

روسیه: این جنگ را ما شروع نکردیم

در همین حال، "الکسی پوشکف" رئیس کمیته امور خارجه مجلس دومای روسیه به منظور مقابله به مثل با آمریکا اعلام کرد که به زودی لیست اتباع آمریکایی متهم به تجاوز به حقوق بشر از سوی روسیه منتشر خواهد شد.

به گفته ناظران در روسیه، مسئولان اداری و قضات آمریکایی دست اندر کار در اداره زندان "گوانتانامو" و بازداشت " ویکتور بوت" قاچاقچی معروف اسلحه روس نیز میتواند در لیست متقابل روسها علیه اتباع آمریکایی باشند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه این جنگ را ما شروع نکردیم می گوید: «ما این حق را نداریم که به تبلیغات پر سر و صدای آمریکا پاسخ ندهیم. اکنون زمان آن است که سیاستمداران در واشنگتن این موضوع را دریابند که نمی توانند با کشوری مانند روسیه با تحکم رفتار کنند.»

الکساندر لوکاشویچ سخنگوی وزارت خارجه روسیه پس از اقدام روز گذشته امریکا اعلام کرده بود تحریم 18 تن از مقامات سابق روسی یک ضربه شدید در روابط دو جانبه و اعتماد دو طرف است.

اما در فهرست هجده نفره روسیه، نام تعدادی از اعضای دولت دوران جورج بوش هم به چشم می خورد. به گفته وزارت خارجه روسیه برخی از این افراد مرتکب اعمالی نظیر شکنجه شده اند و برخی دیگر در زندانی کردن اتباع روسیه در آمریکا دخیل بوده اند.


منبع : گروه خبری 3نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار