GMAT (استعداد و آمادگی تحصیلی ویژه رشته مدیریت) چیست؟

کد خبر 6939 - 1392 01 | تاریخ: 1677 روز پیش-1392/01/26 | ساعت: 23:37


 
آنچه در ایران استعداد و آمادگی تحصیلی ویژه رشته مدیریت خوانده می شود، در واقع خلاصه ای بومی شده از آزمون بین المللی GMAT است.
GMAT مخفف عبارت Graduate Management Admission Test است و همانگونه که از نامش پیداست، آزمونی برای پذیرش دوره های تحصیلات تکمیلی مدیریت بویژه در دانشگاه های آمریکای شمالی است.
این آزمون در ایران با آزمون بین المللی GMAT تفاوتهای فراوانی دارد و هدف اصلی از تدوین این مجموعه فراهم ساختن مرجعی جامع و همه جانبه برای این قرائت بومی شده GMAT است.
در ایران سوالات GMAT را می توان در آزمون ورودی کارشناسی ارشد MBA و مدیریت اجرایی دانشگاه های سراسری، آزمون رشته مدیریت اجرایی دانشگاه آزاد، آزمون پذیرش دانشجویان نوبت دوم در برخی رشته های شاخه مدیریت از جمله MBA و مدیریت IT و ... که به صورت پراکنده برگزار می شوند، همچنین بخش وسیعی از آزمونهای استخدامی سازمانها و موسسات مشاهده کرد.
 
 
 
GMAT اساسا ملغمه ای از سوالات هوش، منطق و ریاضی است و سنجش مهارتهای پایدار افراد را هدف قرار داده است. این آزمون آن چنان گستره وسیعی از سوالات را شامل می شود که اگر یک نفر به تنهایی بخواهد خود را برای این آزمون آماده کند باید ده ها جلد کتاب مشتمل بر کتابهای ریاضی، منطق، فلسفه، اقتصاد و برخی کتب تخصصی مربوط به آزمونهای هوش را مطالعه نماید.
 
آزمونهای ایرانی GMAT (پس از سال 85) از پنج بخش تشکیل می شوند: کفایت داده ها، استدلال منطقی، حل مسئله، درک مطلب و تصحیح جملات. شرح و بسط سه بخش اول در جلد اول و دو بخش آخر در جلد دوم کتاب به همراه مثالها و مساله های فراوانی آورده شده است.
 
آزمون بین المللی GMAT شامل بخشهای زیر است:
 
1. Analytical Writing Assessment (1 essay - 30 minutes): "Analysis of an Issue" Topic
2. Analytical Writing Assessment (1 essay - 30 minutes): "Analysis of an Argument" Topic
3. Quantitative Section (37 questions - 75 minutes): "Data Sufficiency" & "Problem Solving"
4. Verbal Section (41 questions - 75 minutes): "Reading Comprehension", "Sentence Correction" & "Critical Reasoning"
 
سوالات این آزمون پنج گزینه ای هستند و نمره کل آن 800 است.
 

 


منبع : باشگاه دانشجویان پیام نور

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 3 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
سعید می گوید :‌ 20:36:32 - 930 روز پیش

بادرود فراوان نخیر جمع آنها چند نیست بلکه پنج است میخواستم پاکش کنم ولی دیدم حیفه چنین نخبه ای راازدست بدی من بعدازگشت وگذار زیاد تواینترنت وفشارزیاد به خودم که فکرمیکردم این رمز امنیتی تشت هوش هست ودارای نکته انحرافیه این جواب رادادم وحالا هم دارم به حال خودم قبطه میخورم البته اولش خیلی احساس غرورکردمااااااا حالا هی بگین چرا اینقدفرار مغزها داریم

اضافه کردن نظر

ADVERTISING