اوباما مخالفت سنا با محدودیت مالکیت سلاح را «شرم آور» خواند

کد خبر 6965 - 1392 01 | تاریخ: 1674 روز پیش-1392/01/29 | ساعت: 18:46

ساعاتی پس از آن که سنای آمریکا طرح محدودیت مالکیت سلاح گرم را رد کرد، باراک اوباما در نشستی خبری ضمن انتقاد از سناتورها، بار دیگر از نمایندگان کنگره خواست در این باره تجدید نظر کنند.

سنای آمریکا روز چهارشنبه طرحی را که مالکیت سلاح را برای آمریکاییها دشوارتر می کرد رد کرد تا چهار ماه تلاش دولت دموکرات آقای اوباما برای اصلاح متمم قانون اساسی در این مورد به ثمر ننشیند. این طرح در صورتی که شصت رای مثبت می آورد تصویب می شد در حالی که 54 نفر به آن رای مثبت دادند و 46 نفر رای منفی.

رئیس جمهوری آمریکا از سناتورهایی که علیه طرح دولت رای دادند به شدت انتقاد کرد و گفت که اکثریت شهروندان آمریکا به همراه اغلب جمهوریخواهان با اعمال محدودیتهای پیشنهاد شده موافق هستند.

گابریل گیفوردز، نماینده سابق مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت آریزونا که خود قربانی واقعه تیراندازی در ملا عام است هنگام سخنرانی آقای اوباما، پشت سر او حضور داشت.

باراک اوباما سخنرانی خود را پس از سخنان کوتاه پدر یکی از قربانیان کشتار دبستان سندی هوک آغاز کرد و گفت: «آن چه که امروز اتفاق افتاد حفاظت از خلاء قانونی است که به مجرمان خلافکار اجازه می دهد بدون هیچ گونه کنترلی به خرید سلاح ادامه دهند. این اتفاق دنیا را برای کودکان ما ایمن تر نمی کند.»

باراک اوباما روز چهارشنبه را روزی شرم آور برای واشنگتن خواند، اما تاکید کرد که از ادامه تلاش در این باره دست نمی کشد.

او گفت که این تلاشها فقط در صورتی به ثمر می رسد که کنگره همراهی کند. آقای اوباما شهروندان را تشویق کرد که با سناتورهای نماینده خود تماس بگیرند و به آنها بگویند که حامی این طرح هستند و در صورت عدم همراهی با این طرح رای آنها را از دست می دهند.

رئیس جمهوری آمریکا «انجمن ملی اسلحه» را که یکی از موثرترین لابیهای حامی آزادی مالکیت سلاح است، متهم کرد که عمدا درباره قانون مطرح شده در سنا به مردم دروغ گفته بود تا مانع از تصویب آن شود.

بحث بر سر کنترل سلاح گرم پس از آن دوباره آغاز شد که حدود چهار ماه قبل در شهر نیوتاون، یک جوان افراد حاضر در مدرسه ای ابتدایی را به گلوله بست.

آدام لانزا، یک جوان بیست ساله اهل نیوتاون از ایالت کنیتیکت، پس از این که مادرش را کشت، راهی مدرسه ابتدایی سندی هوک شد و شاگردان و معلمان مدرسه را به رگبار گرفت. او بیست کودک و شش فرد بزرگسال را کشت و سپس جان خودش را گرفت.

با وجود تغییر دیدگاه بخشی از جامعه آمریکا نسبت به مالکیت سلاح پس از این واقعه، محدود کردن مالکیت سلاح در این کشور کار آسانی نیست. چرا که متمم دوم قانون اساسی این کشور بر حق مالکیت اسلحه تاکید دارد و برای هر ده نفر حدود نه اسلحه به طور قانونی وجود دارد.

یک تحقیق نشان می دهد که عاملان سه چهارم کشتارهای جمعی در آمریکا در سی سال گذشته اسلحه خود را به صورت قانونی تهیه کرده بودند.


منبع : یورونیوز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار