به روز ترین اظهار نظرهای کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری یازدهم

کد خبر 6982 - 1392 02 | تاریخ: 1668 روز پیش-1392/02/09 | ساعت: 20:28

در این بخش خبری به اظهارات کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری در نشست های انتخاباتی نظری کوتاه می اندازیم .

پس با ما همراه باشید با جدیدیترین خبرهای انتخاباتی ریاست جمهوری :

هاشمی رفسنجانی: بپذیرم یعنی شخص دیگری برای انجام این رسالت نیست/دولت آینده نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان بدهی و تعهد به گردن خواهد داشت و در کنار آن وعده‌های عمل نشده

اگر این تقاضای شما را بپذیریم، یعنی شخص دیگری برای انجام این رسالت بزرگ نیست در صورتی که بنا بر این بود که با انقلاب اسلامی و پس از گذشت سه دهه از برپایی نظام جمهوری اسلامی، به جایی برسیم که توسعه انسانی، مادی و معنوی کشور در حدّی قرار گیرد که جمع کثیری از مدیران و سرآمدان کارآمد و توانمند برای اداره کشور تربیت و پشتوانه حال و آینده پیشرفت کشور قرار گیرند و در مقطع کنونی کشور افرادی مدیر و توانا سکاندار مسئولیت‌های خطیر کشور شوند. من هم مانند شما و چه بسا بیشتر از شما نگران حال و آینده کشورم، چرا که انقلاب و نظام جمهوری اسلامی اکنون در مرحله حساس و خطیری قرار گرفته که عبور از این مرحله نیاز به منطق، عقلانیت، وحدت و تعامل داخلی و بین‌المللی دارد. بسیاری از خبرگان حاضر در آن جلسه که متن کامل نوار آن نیز در دبیرخانه خبرگان رهبری موجود است، در همان زمان و برخی بعدها با تأیید صحت پیش‌بینی‌های من اظهار داشتند که اگر می‌دانستیم به اینجا می‌رسیم برخی حمایت‌ها و تقدیس‌ها را انجام نمی‌دادیم. مسیر عبور از نابسامانی‌ها از دو مرحله و تصمیم می‌گذرد. ابتدا بازگرداندن وحدت و همدلی و اعتماد همه اقشار و سلایق کشور و نیز در پیش گرفتن تعامل و همکاری بین‌المللی با دنیا. جمهوری اسلامی ایران سر جنگ و نزاع با هیچ کشوری را نداشته و ندارد و خواهان تنش‌زدایی و حُسن همکاری و روابط با همه کشورهای دنیا به استثنای رژیم اشغالگر قدس است. البته با این رژیم نیز سر جنگ نداریم، ولی اگر همانند دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مورد تعرض قرار بگیریم، با همه توان از خود دفاع و هر متجاوزی را از کرده‌ی خود پشیمان خواهیم کرد و حتی اگر کشورهای عربی برای احقاق حق مردم فلسطین با اسرائیل وارد نبرد شوند، ما هم کمک خواهیم کرد. در حال حاضر وضعیت کشور به لحاظ زیرساخت‌ها، منابع مادی، انسانی و درآمدهای ارزی بسیار بهتر از سال پایانی جنگ است و اگر اراده سیاسی و تصمیم به بازگشت از خطا و در پیش گرفتن عقلانیت و منطق در مدیریت‌ها باشد، با این دو تصمیم، بدون هزینه، راه برون‌رفت از مشکلات به تدریج باز خواهد شد. هیچ کشوری در دنیا نتوانسته حمایت و اعتماد مردم را نادیده بگیرد و اگر دولتی خواست خود را به مردم تحمیل کند، از حمایت مردم خارج شده است. اگر در تصمیم‌گیری‌ها قانون اساسی ملاک قرار گیرد و از برخوردهای سلیقه‌ای و باندی اجتناب و جلوی افراد تندرو و مزاحمت‌های گروه‌های افراطی گرفته شود، مردم وفادار به نظام اسلامی همراه و کمک کار مسئولان در حل مشکلات خواهند بود. دولت آینده نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان بدهی و تعهد به گردن خواهد داشت و در کنار آن وعده‌های عمل نشده و خیالی و به هم ریختگی نظام اداری، اقتصادی و اعتماد متقابل مردم، مسئولان و گروه‌ها نیز کار را بسیار مشکل خواهد ساخت. هیچ‌گاه از مسئولیت خدمت به مردم و نظام شانه خالی نکرده‌ام و اکنون نیز نمی‌گویم که نمی‌آیم، اما دولت آینده کار و مسئولیت خطیری بر عهده خواهد داشت که نیازمند خواست همه ارکان نظام، وحدت و همدلی گروه‌ها، حمایت مردم و همکاری و تعامل بین‌المللی و بدون معارضه با دنیاست.


ابوترابی فرد: یکی از خطاهای استراتژیک در کشور این بود که از تحریم به عنوان کاغذ پاره یاد کردیم

با تجربه‌ای که در 4 دوره مجلس شورای اسلامی دارم، معتقدم که نقش دستگاه‌های اجرایی در افزایش رضایت مردم بی‌بدیل است. تجربه سه دهه گذشته‌ام بیانگر این واقعیت است که می‌توانم در عرصه اجرایی در خدمت مردم باشم. رئیس دستگاه اجرایی باید به مسائل کلان کشور اشراف داشته باشد و بنده به واسطه مسئولیت‌هایم فکر می‌کنم یک اشراف نسبی در این رابطه داشته باشمدر انتخابات آینده حضور جریان‌ها و سلائق مختلف را خواهیم داشت و صف‌آرایی‌های انجام شده هم بیانگر این موضوع است.   اگر انضباط مالی در دستور کار دولت قرار گیرد، در زمان کوتاهی موقعیت ستودنی را به دست می‌آوریم. اگر اراده دولت و بانک مرکزی بر هدایت نقدینگی به سمت تولید باشد، می‌توان اقدامات خوبی را انجام داد؛ نگاه ما در اقتصاد باید مبتنی بر نوآوری علمی باشد. چرا که دانشگاه‌های ما هم ظرفیت این موضوع را دارندمدیریت پروژه‌ای، اقتصاد کشور را با رکود مواجه می‌کند نه با توسعه. لذا نباید از این شیوه مدیریتی استفاده کرد. یکی از خطاهای استراتژیک در کشور این بود که از تحریم به عنوان کاغذ پاره یاد کردیم؛ ما می‌توانیم طوری رفتار کنیم که تحریم‌ها را با این وضع نداشته باشیم.

 


ولایتی :  گاهی با یک تلفن می‌توان مشکل بین دو کشور را حل کرد

حمایت از صنعت است که اقتصاد مقاومتی را شکل می دهد. صنایع داخلی تنها در صورت حمایت است که می توانند به راحتی با واردات کالاها به شکل بی رویه رقابت کنند. بیمه درمان تنها 35 درصد از هزینه ها را پرداخت می کند و افراد 65 درصد را باید خودشان پرداخت کنند که این درست نیست. همچنین در مورد بیمه بازنشستگی هم تعدیل در مورد تورم انجام نمی شود.  مباحث مربوط به یارانه اختصاص یافته به صنایع نیز به صنعت کشور و کارگران ضرر وارد کرده است. در حال حاضر کارخانه هایی وجود دارند که میلیاردها تومان سرمایه گذاری کرده اند اما به دلیل مشکلات کارخانه را رها کرده و در نهایت کارگران بیکار شده اند.  اگر روابط خارجی بر اساس تدبیر درست و با حفظ عزت کشور صورت گیرد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. وقتی کشوری تحریم می شود نشان می دهد که در روابط بین المللش مشکل وجود دارد.  گاهی با یک تلفن می توان مشکل بین دو کشور را حل کرد و ما در زمان جنگ که سخت ترین دوران سیاست خارجی ایران بود این موضوعات را تجربه کرده ایم و اکنون نیز این مسئله امر نشدنی و غیرممکنی نیست.

 


عارف: خالت نهادهای شبه دولتی در مسائل اقتصادی و سیاسی واقعیتی ملموس است

ه خاطر هزینه های غیر ضروری که در انتخابات 88 تحمیل شد، اکنون فضای کشور امنیتی است و حتی جوانان از پرداختن به مسائل مربوط به انتخابات و یا پر رنگ شدن حضورشان در عرصه انتخابات، رویگردانند و انگیزه‌ای برای حضور و تلاش ندارند. دخالت نهادهای شبه دولتی در مسائل اقتصادی و سیاسی واقعیتی ملموس است، ما باید مبنا را قانون اساسی بگذاریم و با قانون اساسی هم گزینشی برخورد نکنیم. متاسفانه در مقطع فعلی بخش‌هایی که نباید در امور اقتصادی دخالت کنند، بیشترین دخالت را دارند و هیچ راهی جز بازگشت به سیاست‌های کلی اصل44 قانون اساسی نداریم.

 


سبحانی: رئیس بانک مرکزی، مسئول برنامه ریزی کشور و وزیر اقتصاد در مسایل اقتصادی باید حق وتو داشته باشند

آمدن و رفتن رئیس جمهور به این معنا نیست که همه چیز از نو تعریف شود. قوانین و مقرراتی هست که کار خود را انجام می دهد و نباید تلقی شود که رئیس جمهور همه کاره است و زمانی که روی کار آمد می تواند همه چیز را عوض کند. رئیس جمهور بخشی از حاکمیت است.  من در مجموع گفتمانی را انتخاب کردم که بازگشت به اصول قانون اساسی است و در این راستا است که جامعه رشد می کند اگر این گونه باشد می توانیم ادعا کنیم به سمت جامعه ای که قانون اساسی خواسته است پیش می رویم. دور شدن از قانون اساسی باعث می شود مردم در استضعاف اقتصادی بمانند و این استضعاف سبب استضعاف فرهنگی می شود گفت: وعده های بالایی که در خصوص پرداخت یارانه ها به مردم داده می شود ظلم است. با این وضعیت ما با ریزش ارزش ها در نظام جمهوری اسلامی مواجه هستیم که ارزش طبقه پولدار به طبقه فقیر سرایت کرده است. به عقیده بنده وزرا مجری های اصلی هستند. افرادی که وارد این عرصه می شوند باید قائل به کار جمعی باشند و گذشته این افراد نشان دهد که به اصول قانون اساسی پایبند هستند. سه نفر از افراد کابینه یعنی رئیس بانک مرکزی، مسئول برنامه ریزی کشور و وزیر اقتصاد در مسایل اقتصادی باید حق وتو داشته باشند چرا که اقتصاد ما خیلی بی نظم است و کسانی که مسئول اصلی اقتصاد هستند تا وقتی که این بی نظمی تبدیل به نظم شود باید حق وتو داشته باشند.

 


روحانی : بازنشستگان، حاملان تجارب گران​بهاي اين كشور هستند

كشور براي تجربه هاي مفيد افراد در حوزه هاي مختلف،‌ هزينه مي كند و اين تجارب به راحتي به دست نمي آيند كه به راحتي از دست بروند، ايجاد سازوكارهاي قانوني براي استفاده از اين تجارب در گردش نيروي انساني اداري و مديريتي كشور را خواستار شددر شرايطي كه زندگي مردم بيش از پيش به سمت ماشيني شدن پيش رفته و ممكن است توجه به بازنشستگان در محيط هاي خانوادگي كم رنگ شوند، كانون هاي بازنشستگي، در صورت كاركرد مناسب، نه تنها مي توانند با برنامه هاي متنوع، در نشاط بازنشستگان و در نتيجه نشاط و سلامت رواني جامعه نقش مهمي ايفا نمايند، بلكه مي توانند به محلي براي مبادله تجربه با نيروهاي جوان تبديل شوندايجاد سامانه اي مبتني بر گفت و گوي سازمان يافته و مستمر، براي انتقال تجارب و حضور بازنشستگان در نظام هاي تصميم سازي و مشورتي،‌ با تكيه بر توان كانونهاي بازنشستگي، بركات زيادي براي كشور در بر دارد. بازنشستگان، حاملان تجارب گران​بهاي اين كشور هستند، كمك به رفاه آن ها و استفاده از اين تجارب، كمك به كم هزينه كردن تصميم گيري هاي آتي است.

 


حداد عادل : مسلم است که هیچ یک از ما 3 نفر نیامدیم که قبل از تعیین فرد نهایی به نفع دو نفر دیگر تبلیغ کنیم.

ما بنا نداریم قبل از تعیین فرد نهایی بر اساس ساز و کاری که خودمان مشخص می‌کنیم بیاییم و اعلام نظر کنیم. مطمئنا حضور هیچ یک از اعضای ائتلاف سه‌ نفره تشریفاتی نیست و من نیز مانند 2 نفر دیگر فعالم. مسلم است که هیچ یک از ما 3 نفر نیامدیم که قبل از تعیین فرد نهایی به نفع دو نفر دیگر تبلیغ کنیم.  آنچه من گفتم در توضیح سؤال دانشجویی بود که از فعال بودن آقای قالیباف و ستادهای وی پرسیده بود و من در جواب گفتم ما اطلاع از فعالیت‌های ایشان داریم و از روز اول هم ایشان به ما گفته بودند که فعالیت می‌کنند؛ من هم فعالیت می‌کنم، من برای اینکه ماجرا عجیب جلوه نکند گفتم با توجه به رئیس جمهور فعلی که از شهرداری به ریاست جمهوری رسیده و همچنین نمونه‌های مشابه خارجی مثل آقای اردوغان که اول شهردار استانبول بود طبیعی است ایشان که شهردار است بخواهد در مرحله بعد قدم در عرصه انتخابات بگذارد و این نمونه‌ها مشوق ایشان باشد.

پور محمدی: نمی توان با امنیتی کردن فضای کشور مشکلات را حل کرد

این‌که اسناد مالکیت ما در کشور و نیز ثبت و ضبط احوالات شخصی مثل ازدواج و طلاق پایه انضباط اجتماعی از نظر قاعده‌مند سازی رفتار عمومی جامعه است. اگر این‌ها به نظم و نسق در بیاید یک فضای باثباتی در اموال و دارایی‌های مردم و آرامش روانی در جامعه ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این یک ثبات و آرامش در جامعه، کار دفاتر اسناد تأثیر جدی و اساسی روی رفتار اجتماعی می‌گذارد. تأسفانه هر گاه از دولت الکترونیک سخن به میان آمده می‌شود برخی مسئولان با کامپیوتری کردن اشتباه می‌گیرند. در حالی که منظور از الکترونیک کردن شفاف‌کردن و مراجعه نکردن است.  امروز در آمریکا بانک مرکزی این کشور چنانچه کسی بخواهد 5 هزار دلار را جابجا کند مطلع می‌شود. چرا که تمام اطلاعات در یک جا جمع و قابل دسترس همه است. در این زیرساخت کامل یا فساد کم صورت می‌گیرد یا به صورت حداقل. من با اقتصاد تأمین امنیت می‌کنم نه این‌که مشکل اقتصاد را با امنیت حل کنم. این تئوری بود که چندین سال قبل در مجلس و هنگام گرفتن رای اعتماد گفتم. من معتقدم امنیت کشور و نیز امنیت ملی را باید با توسعه کشور تأمین کرد. ادبیات امروز دنیا این مشکل را حل کرده و اگر کسی حداقل دانش مدیریتی داشته باشد این را می‌فهمد که نمی‌توان مشکلات کشور را با امنیتی کردن فضا حل کرد. تقریباً هیچ یک از کاندیداهای مطرح در فضای انتخابات مانند من تجربه حوزه‌های مختلف مدیریت کشوری را پشت سر نگذاشته است.  از جمله قانون‌مداری، برنامه‌داشتن، نترس بودن، اهل مشورت و استفاده از متخصص، رعایت اصل عزت، حکمت و مصلحت، بهاء دادن به تولید از ویژگی‌هایی است که باید رئیس جمهور آینده داشته باشد. 

 


آل اسحاق : قانون فضای کسب و کار را که با خون دل تصویب شده دولت باید عملیاتی کند

مردم و علما همه از گرانی ها و تورم و بیکاری گله دارند. فریاد می زنند که امان از بیکاری و گرانی. باید مشکلات را حل کرد زیرا به ملت فشار ها وارد است و باید مشکلات را هر چه زودتر حل کرد. ما کشوری با ظرفیت بسیار بزرگ تاریخی هستیم و منابع بالقوه زیادی داریم و از پتانسیل ویژه ای برخورداریم.نسبت به کشورهای همسایه از نظر بالقوه های اقتصادی اضافه تر نیز داریم. تحصیل کرده های کشور که بزرگترین ظرفیت هستند به تهدید تبدیل شده اند زیرا بیکار هستند. نیرو تربیت کرده ایم اما ظرفیت شغلی نداشته ایم. آیا نمی توانستیم بیکاری را حل کنیم؟ مطمئن می توانستیم خیلی بهتر کار کنیم. اقتصاد را فدای سیاست کرده ایم. همه چیز را سیاسی و غیر اقتصادی کرده ایم و اگر حماسه اقتصادی ضرورت دارد باید بینش عوض شود. راههایی که رفته ایم از نظر نیت خوب بود اما نیت که مشکلات را حل نمی کند. هر کسی می خواهد سخن از رشد و پیشرفت شود کار باید دست بخش خصوصی باشد. از ظرفیت بخش خصوصی در سیاست خارجی استفاده شود. ظرفیت های بالایی داریم که بسیاری از مسائل سیاسی را از حوزه بخش اقتصادی خصوصی حل کرد. قانون فضای کسب و کار را که با خون دل تصویب شده دولت باید عملیاتی کند. اصل 44 را را عملیاتی کنید. بار را باید از دوش دولت برداشته و خود مردم کارها را انجام دهند .

 

 


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار