43 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری کاندیداهای احتمالی چه اظهاراتی داشتند ؟؟؟

کد خبر 7030 - 1392 02 | تاریخ: 1574 روز پیش-1392/02/13 | ساعت: 13:39

43 روز دیگر سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری یازدهم رقم خواهد خورد، با نگاهی کوتاه به اظهارات کاندیداهای احتمالی، چشم به روزهای آینده خواهیم داشت تا این چرخ سرنوشت ریاست جمهوری به کدامین سو خواهد چرخید.
 

 

*اسفندیار رحیم مشایی: از قدیم خیلی‌ها به بهار حساسیت فصلی داشتند

امروز مردم دنیا بسیار به یکدیگر نزدیک شده و تقریباً هیچ اندیشه و اندیشمندی نیست که در عرصه جهانی رصد نشود، اما در ایران با وجود برخورداری از افراد صاحب فکر و اندیشه که پرشمار نیز هستند، به دلیل فقدان تبدیل آن به یک جریان فکری نتوانسته‌ یک مجموعه فکری و اندیشه‌ای برخوردار از قدرت اقناع کافی ارائه کند. در ایران نتوانستیم، مجموعه فکری باقیمانده از این فلاسفه و عارفان نامی را نظامند کرده و در عرصه‌های مختلف اجتماعی به جریان بیندازیم، اگر نه ایران در حوزه مباحث علوم انسانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. یک کشور، ملت و یک مکتب فکری صرفاً با نیروی نظامی، فنی و علما و دانشمندان حفظ نمی‌شود، بلکه باید جوشش و تولید فکری داشته باشد؛ جوشش فکر و اندیشه‌ای که انرژی حرکت و تحول به جامعه بدهد.  منتظران بهار باید همیشه بهاری، خلاق و اهل آفرینش بوده و به لوازم آن‌چه مدعی آن هستند، ملتزم باشند و مثل دیگرانی نباشند که حرف‌های زیبا زدند، اما به آن عمل نکردند. از سوال و انتقاد نیز واهمه نداشته باشید؛ چراکه سوال، ویژگی جامعه‌ای است که زنده و پویاست.  اصول را فراموش نکنید؛ آزادی اصل بسیار مهمی است که بدون آن کمال معنا پیدا نمی‌کند و کسی که آزاد انتخاب نکند راه به کمال نمی‌یابد. جامعه باید مسیرش را خود انتخاب کند، البته اگر کسی بخواهد جامعه را مخدوش کند، این بحث دیگری است، اما آزادی محترم و حرمت آن واجب است. «امروز سطح فکری جامعه و اساساً منطق در جامعه بسیار رشد کرده و ارتقاء یافته است»  نمی‌دانم نگرانی بعضی‌ها از چیست؛ باید اجازه داد همه سلایق به میدان بیایند و خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند و آن وقت اگر مردم به هر کس اقبال نداشتند، خودشان او را کنار می‌گذارند.  منتظران بهار باید همیشه بهاری، خلاق و اهل آفرینش بوده و به لوازم آن‌چه مدعی آن هستند، ملتزم باشند و مثل دیگرانی نباشند که حرف‌های زیبا زدند، اما به آن عمل نکردند. از سوال و انتقاد نیز واهمه نداشته باشید؛ چراکه سوال، ویژگی جامعه‌ای است که زنده و پویاست. چنان‌که عاشق برای جلب محبت معشوق به انجام سخت‌ترین کارها روی می‌آورد، در مسیر انتظار حلول بهار نیز باید هزینه پرداخت، اگر چه از قدیم خیلی‌ها به بهار حساسیت فصلی داشتند. 


*کامران باقری لنکرانی: جامعه جوان ایرانی رییس‌جمهور 79 ساله نمی‌خواهد

 رییس‌جمهور آینده باید نقش منحصر بفردی در مسیر تاریخی مردم ایران طی کند. در شرایطی هستیم که نظام تحت فشارها و تهدیدات شدید دشمنان قرار دارد؛ دولت یازدهم باید علی‌رغم این فشارها کارها را به پیش ببرد و مسیر تعالی را برای مردم هموار کند؛ اما این ضرورت تاریخی نباید با نادیده گرفتن آرمان‌های انقلاب پیش برود. : این ضرورت تاریخی باعث شده که عده‌ای گمان کنند راه رسیدن به اهداف، دست کشیدن از آرمان‌ها و ارزش‌هاست. این یک تصمیم بسیار غلط است که حل معضلات را با دوری از ارزش‌ها و یا نوعی گسست با آرمان‌ها دنبال کنیم.  اما حل مشکلات کشور به صورت درمان سطحی امکان‌پذیر نیست، بلکه باید به صورت ریشه‌ای این موضوع حل شود. ریشه این بیماری‌ها اقتصاد مبتنی بر نفت، وضعیت نظام بانکی و وجود زمینه‌های فساد در اقتصاد دولتی است. این شرایط، امکان ویژه‌خواری را فراهم می‌کند. برنامه‌ریزی کشور باید به صورت منسجم باشد؛ برنامه اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی مجزا داشته باشیم از اشتباهات مکرر است که باعث شده برخی از اقدامات، آثار سوء داشته باشد. جامعه ایرانی جامعه‌ای جوان بوده و نیروهای جوان کشور رییس جمهوری 79 ساله را نمی‌پسندد؛ رییس‌جمهور 79 ساله برای یک کشور جوان در واقع عدم تطبیق مدیریت کشور با بدنه اجتماعی آن است. دولت آتی برای این‌که نقطه قوتی داشته باشد باید عدالت را مهمترین رکن برنامه‌های خود بداند و حاشیه‌هایی که این مسیر را مخدوش می‌کند، از خود دور کند. باید توجه ما به آرمان‌ها بیش از گذشته باشد. راه حل مشکلات فعلی ما نه دور شدن از ارزش‌ها بلکه تشکیل یک دولت اصولگرایی وافعی است. 


*حسن روحانی: فضای سیاسی و مدارا را دنبال می‌کنیم

 در حوزه سیاست داخلی در دولت آینده برنامه‌ای داریم که فضای سیاسی و مدارا را دنبال کنیم. من با هر دوی این بزرگواران (هاشمی و خاتمی) صحبت کرده‌ام و اینها گفتند که ما نمی‌آییم. جایگاه زنان در جامعه ما ارتقا یافته است  و البته مشکلات و مطالبات همچنان وجود دارد. تعبیض در شغل و فعالیت اجتماعی برای زنان و حضور آنان در سطوح مدیریتی و تصمیم‌ساز، افزایش زنان خود سرپرست و سرپرست خانوار و افزایش طلاق از مشکلاتی است که در مورد زنان مطرح است.  اگر زمینه را برای حضور زنان فراهم نکنیم به این معنا است که از بسیاری استعدادها و توانمندی‌ها محروم شده‌ایم ما باید در بخشی از مناطق مدیریتی سهم ویژه‌ای برای زنان قائل شویم. ما معتقد نیستم که مسائل فرهنگی از طریق پلیسی قابل حل است و مسائل مربوط به زنان در دولت تدبیر و امید از راه‌های پلیسی دنبال نخواهد شد. اقتصاد از شرایط رکود و بی‌رونقی و به ویژه از شرایط اضطراری خارج خواهد شد و بداخلاقی‌ها، به چهره هم پرخاش‌کردن‌ها از جامعه رخت برخواهد بست. فرصت برابر برای زنان و مردان در عرصه‌های مدیریتی و سهم ویژه‌ای برای زنان در نظر گرفته خواهد شد و جنسیت معیار نخواهد بود. ما معتقد نیستم که مسائل فرهنگی از طریق پلیسی قابل حل است و مسائل مربوط به زنان در دولت تدبیر و امید از راه‌های پلیسی دنبال نخواهد شد. اقتصاد از شرایط رکود و بی‌رونقی و به ویژه از شرایط اضطراری خارج خواهد شد و بداخلاقی‌ها، به چهره هم پرخاش‌کردن‌ها از جامعه رخت برخواهد بست. فرصت برابر برای زنان و مردان در عرصه‌های مدیریتی و سهم ویژه‌ای برای زنان در نظر گرفته خواهد شد و جنسیت معیار نخواهد بود. 


*محسن رضایی: ریل اقتصاد ایران نیازمند تعمیر است

شرایط اقتصادی کشور در حال حاضر نیازمند جهش اقتصادی است. از یک طرف با فشار اقتصادی مواجه هستیم و از طرفی نیز،کشاورزی و دامداری ما سنتی است و با همان روش 50 سال پیش فعالیت می‌کننیم؛ لذا این امر موجب شده که اقتصاد ما در منگنه و فشار قرار گیرد و تبعات آن نیز بیکاری و تورم است. برای جلوگیری از عقب‌ماندگی اقتصادی، باید احداث بازارچه‌های بیشتر، احداث گمرک و توجیه کردن پلیس در دستور کار قرار گیرد. برنامه ما ایجاد تحول و نوسازی اقتصادی و درهم شکستن تحریم‌ها در دو بعد اقتصادی و دیپلماسی است، که باید برای تحقق این مهم از بازارچه های مرزی مانند بانه حداکثر استفاده را برد.  «اصولگرایان و اصلاح‌طلبان تاکنون هر کاری که از دست‌شان برآمده انجام داده‌اند و صادقانه خدمت کرده‌اند» اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر گرد و غباری روی دولت را پوشانده و خواهش من این است که «فضای انتخابات را گل آلود نکنیم». ریل و قطار اقتصاد ایران باید تعمیر شود؛ چراکه بسیار فرسوده شده است، سرعت قطار اقتصاد ایران باید بالاتر رود، تا بتوانیم از تحریم‌ها عبور کنیم.


* مصطفی پورمحمدی: در چند روز آینده افشاگری خواهم کرد

 ائتلاف پنج نفره اصولگرایان با یک کاندیدای واحد وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری می‌شود. ائتلاف مذکور شامل بنده، منوچهر متکی، محمدحسن ابوترابی‌فرد، محمدرضا باهنر و یحیی‌ آل‌اسحاق است که در روزهای آینده به اجماع رسیده و یک نفر از بین‌مان معرفی خواهد شد. در حوزه مختلف آشکار و پنهان، فعالیت داشته‌ام، از مسائل کشور مطلعم. با مشکلات آشنایی کامل دارم و نکته مهم این‌که سطوح مدیریتی را می‌شناسم.  نظام اداری نیازمند تحول بنیادین است و هر حرکتی در راستای ایجاد تحول بدون اصلاح نظام اداری قادر به رسیدن به اهدافش نخواهد بود. نظام اداری فعلی ناکارآمد، کم‌محصول و آسیب‌پذیر است.  زبان مدیریتی را به خوبی می‌شناسم و در سازمان بازرسی با پیچیدگی‌های آن آشنا شده‌ام؛ مهمترین محور تحول در وضعیت فعلی توجه به دولت الکترونیک است . در قانون سلامت اداری کمبود قانونی وجود ندارد، فقط باید با اراده قوی مصوبات ابلاغ شده اجرایی شود. مشکلاتی در خصوص فساد در کشور وجود دارد که در همین راستا در چند روز آینده این افشاگری را انجام خواهم داد ولی نباید یک طرفه به قضاوت کرد؛ چراکه اقدامات ماندگاری نیز در کشور اتفاق افتاده است و در هیمن راستا در چند روز آینده این افشاگری را انجام خواهم داد.دولتی از دوستان خودمان تشکیل خواهیم داد، ولی این موضوع تنها درباره مدیریت‌های بالا خواهد بود و در رده‌ها بدون توجه به گرایش‌های سیاسی باید تخصص را مد نظر داشته باشیم.


* مصطفی کواکبیان: هرکسی بتواند تحریم ها علیه ایران را برطرف کند به ملت ایران خدمت کرده است و اینکه هر روز تحریم‌ها بیشتر شود هنر نیست.

عده‌ای اصلاحات را طاعون و سرطان می‌دانند ولی اصلاحات در واقع همان امر به معروف و نهی از منکر است.  متاسفانه هنوز در برخی جلسات جایگاه سیاسی زنان ایران در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و این در حالی است که نظم و انضباط بانوان کمتر از مردان نیست. روند اجرایی کشور باید تغییر کند دولت خود را دولت اخلاق نامید و تاکید کرد که باید از قانون‌ناپذیری، بی‌برنامه بودن، عوام‌فریبی و بد اخلاقی در دولت دوری کرد. پنج برابر شدن یارانه‌ها،برابر با بنزین 4500 تومانی است، قرار نیست اقتصاد ما با توزیع پول شکل بگیرد بلکه باید قدرت و توان خرید مردم افزایش یابد. بنده هم که نماینده مجلس بودم اگر کاری می‌توانستم بکنم و انجام ندادم در مقابل وضعیت کارتن خواب‌ها،کودکان کار و مسائلی از این قبیل مسوول هستم. اصلاحات یعنی در چارچوب مطالبات مردم و قانون اساسی نباید بگذاریم مشکلات در کشور تلمبار شود و همه خدمات دولت‌های قبلی را با بداخلاقی نادیده بگیریم. برای دولت آینده 50 برنامه سیاسی،اقتصادی،فرهنگی،اخلاقی،بین المللی و امور زیربنایی آماده کرده‌ام، اگر برای تحقق این وعده ها تضمین بخواهید می‌گویم شما می‌توانید بنده را وادار کنید تا این حرف ها عملیاتی شود،اگر مردم دولت را هر روز پاسخگو بخواهند بسیاری از مشکلات ما حل می شود و نباید این گونه باشد که مردم امروز رای بدهند تا 4 سال بعد. باید از کسی که انتخاب می‌شود پاسخ بخواهیم. هرکسی بتواند تحریم ها علیه ایران را برطرف کند به ملت ایران خدمت کرده است و اینکه هر روز تحریم‌ها بیشتر شود هنر نیست.


 


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار