ویروس مرگبار آنفلوانزای پرندگان، تهدیدی همچو سارس برای جهان

کد خبر 7050 - 1392 02 | تاریخ: 1665 روز پیش-1392/02/13 | ساعت: 17:09

مجله اكونومیست نوشت: مایكل اولاری نماینده سازمان جهانی سلامت در پكن با بیانی تسلی بخش به خاطر كشته شدن 9 چینی در شیوع آنفلوآنزای مرغی جدید با فرمول H7N9 گفت: «ما تنها شاهد موارد جسته و گریخته ای از این بیماری در جاهای مختلف چین داشته ایم و شاید اوضاع به همین منوال باقی بماند.»

اما حتی اگر این بیماری همه گیر نیز نشود، این شیوع رهبر جدید چین را باز هم به مركز توجهات خواهد آورد. همزمانی شیوع H7N9 با سالگرد اپیدمی سارس كه مركزیت آن نیز در چین بود از دید مفسران چینی به دور باقی نمانده است. روزنامه پكنی لگال ویكلی گفت: «هرچقدر كه وجوه مختلف و جزئیات ویروس H7N9 آشكارتر می شود، بیماری سارس كه یك دهه پیش بر مردم چین سایه گسترده بود اكنون بر قلب دولتمردان ما هراس انداخته است.»

مخفی كاری اولیه دولت چین در ابتدای شیوع سارس باعث رشد سریع آن شد. تا زمانی كه در سال 2003 فروكش كند این ویروس 770 قربانی گرفت كه 80% آنها در چین (از جمله هنگ كنگ) بودند. این همچنین ضربه بدی به اقتصاد چین زد و بسیاری را از سفر به چین و همچنین سفرهای درون خود این كشور منع نمود.

سارس در آن زمان رهبر جدیدا منسوب شده شان رئیس جمهور هو جین تائو و نخست وزیرش ون جیابائو را شرمنده كرد. ده سال بعد از آن، جانشینانشان شی جین پینگ و لی كیانگ كه به تازگی و در ماه گذشته انتقال قدرت بهشان كامل شد، بی شك بسیار دلواپس آنند كه شروع به كاری چون پیشینیانشان داشته باشند. یك پاندمی یا اپیدمی مانند سارس كه به دلیل مخفی كاری های دولت به وقوع بپیوندد می تواند به اعتبار این كشور در آن سوی مرزها آسیبی جدی وارد كند. این حادثه می تواند حتی باعث ایجاد خشم در حزب كمونیست چین شود.

 


منبع : نیمروز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار