جدیدترین اخبار اظهارات کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری (15 اردیبهشت 92)

کد خبر 7083 - 1392 02 | تاریخ: 1661 روز پیش-1392/02/16 | ساعت: 13:02

در این بخش خبری، اظهارات کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری در تاریخ 15 اردیبهشت 92 با هم دنبال خواهیم نمود.


سعیدی کیا: موضع‌گیری علیه هاشمی رفسنجانی را به مصلحت کشور نمی‌دانم.

 "هاشمی با حکم رهبری، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است"  به مصلحت کشور نیست که یک مسئول چنین حرف‌هایی بزند زیرا چنین مواضعی موجب آشفته شدن جامعه می‌شود. اگر سند یا بحثی در این باره وجود دارد باید در بین خود مسئولان گفته شود.  کار وزارتخانه، کار کارشناسی است و با دستور نمی‌شود عمل کرد. رییس‌جمهور در مکان‌های مختلفی گفته بودند که وزار مثل تیم فوتبال هستند و رییس‌جمهور سرمربی این تیم است و هر تصمیمی که بخواهد، می‌تواند بگیرد. من چون باید این طرز تفکر مخالف بودم از دولت جدا شدم. در سیاست خارجی مخاطب ما غیر از اسرائیل، همه کشورها هستند.  درآمدهای نفتی نباید صرف هزینه‌های جاری کشور شود و باید به سمت تولید و اشتغال برود. با سرمایه صندوق توسعه ملی می‌توان حدود یک میلیون شغل در سال ایجاد کرد. سرمایه صندوق توسعه ملی نباید صرف جبران کسری بودجه کشور شود. در حال حاضر در دانشگاه ها تولید علم و پرورش نخبه علمی صورت می گیرد، اما متاسفانه تولید معرفت از قلم افتاده است. اگر تولید علم پابه پای تولید معرفت اتقاق می افتاد، جامعه امروز ایران هرگز دچار ضعف‌های عدیده فرهنگی نمی شد.  باید شرایطی ایجاد شود که افراد متخصص و نخبه کشور از کارها و جایگاه هایی که متناسب آنان نیست جدا شوند و بدون دغدغه با تولید علم و معرفت در راه ارتقای سطح کشور به طور خالصانه تلاش کنند. 


کواکبیان: واردات نباید اینقدر بی‌رویه باشد که جانماز مردم هم را از چین وارد کنیم

دولت نباید برای موسسات غیر‌دولتی نظر بدهد، بلکه نظارت خود را باید تقویت کنند و در مسائل جزئی تر دخالت ننمایند.  برخورد تبعیض‌آلودی که در وزارت علوم، بین موسسات دولتی و غیر‌دولتی صورت می‌گیرد، باید از بین برود و بنده حتما با تشکیل معاونت ویژه موسسات آموزش عالی در ساختار اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت خود، این مشکل را رفع خواهم کرد. معلمان مدارس و استادان دانشگاه باید مدیران خود را، خودشان انتخاب کنند. به این ترتیب امور مدارس توسط مدیران منتخب اداره می‌شود. چنین طرحی همچنین باید در دانشگاه‌ها هم اجرا شود، یعنی اساتید هر دانشگاه، رئیس آن دانشگاه را انتخاب کنند و روسای دانشگاه‌ها نیز نماینده‌ای در مجموعه وزارتخانه برای نظارت بر وضعیت آموزش عالی داشته باشند. بازنشسته کردن اجباری اساتید نیز کار درستی نیست و باید از تجربیات آنان استفاده شود. شما دانشجویان باید هوشیاری سیاسی در کنار تحصیل داشته باشید و همچنین مرجع فکری خانواده خود بوده و به دور از عوام فریبی‌ها با روشنگری نامزد اصلح را نشان دهید. دانشگاه‌ها باید محلی پویا برای انتقاد و نظر باشند و در این راستا هرکسی که می‌گوید دانشگاه یعنی پادگان، نشان دهنده این است که هنوز دانشگاه را به خوبی نشناخته و من نیز با توجه به این‌که خود دانشگاهیم و تجربه ریاست فراکسیون دانشگاهیان در مجلس هشتم و حضور در بسیاری از دانشگاه‌های کشور را دارم ،معتقدم که دانشجویان ما فعال هستند. متاسفانه تنها یک سی‌ام نمایندگان مجلس ما را زنان تشکیل می‌دهند و این در حالی است که یک سوم مجلس افغانستان و یک چهارم مجلس عراق را بانوان تشکیل می‌دهند و از برنامه‌های بنده است که در کابینه دولت احتمالی خود حداقل 3 وزیر زن داشته باشم. برخی فکر می‌کنند، عدالت فقط این است که یارانه‌ای به مردم بدهیم، در حالی که مهم این است که قدرت خرید مردم بالا برود؛ امروز می‌بینیم که پول به مردم داده شده و چند برابر آن از آن‌ها گرفته می‌شود و این عین ناعدالتی است.  واردات نباید اینقدر بی‌رویه باشد که جانماز مردم هم را از چین وارد کنیم واین یعنی مردم ما توانایی تولید یک جانماز هم ندارند؟ هنر این است که تولیدات داخلی را رونق دهیم اما امروزه مشاهده می‌کنیم که در بسیاری از شهرک‌های صنعتی اکثر سوله‌ها خالی است و کارگران را به دلیل نبود کار بیرون کرده‌اند.


عارف: خبر خوش اجماع اصلاح طلبان را در آینده نزدیک اعلام می کنیم

محمدرضا عارف در بیان موضعش نسبت به حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: امیدوارم این موضوع قبل از انتخابات حل شود؛ چرا که حضور پرشورتر در انتخابات را به دنبال خواهد داشت.  ما تلاش کرده‌ایم، اجماع را حول محوریت رهبری این جنبش یعنی آقای خاتمی دنبال کنیم و با تلاش‌های انجام شده امیدواریم این اجماع صورت گیرد و خبر خوش اجماع را در آینده نزدیک اعلام کنیم.  اگر آقای خاتمی به میدان بیاید و تصمیم بگیرد که کاندیدا شود، باید از ایشان حمایت کنیم؛ چراکه ما تجربه انتخابات سال 84 را داریم که تکثر کاندیداها منجر به شکست اصلاح‌طلبان شد. من از هر اجماعی که صورت گیرد تمکین خواهم کرد. بنده نزدیک‌ترین ارتباط را با آقای خاتمی داشته‌ام و دارم و اصلاح‌طلبان به هر جمع‌بندی برسند عمل خواهم کرد.  اگر آقای هاشمی دقیقه 93 هم وارد انتخابات شوند من کنار می‌کشم. اکثریت رای خاکستری یا رای ساکت کشور را اصلاح‌طلبان دارند و کف رای اصلاح‌طلبان حداقل 70 درصد است. اگر بتوانیم با برنامه‌ریزی رای‌های خاموش را به دست آوریم مطمئنا پیروز می‌شویم. اگر هم پیروز نشدم بلافاصله به پیروز انتخابات تبریک خواهم گفت.  در دانشگاه تهران من با بیشترین موانع مواجه بودم و برخی تلاش می‌کردند مانع‌تراشی کنند. من اگر شرایط را نگران‌کننده نمی‌دانستم به میدان نمی‌آمدم اما تجربه کنار آمدن با موانع را داشتم و معتقدم با استفاده از عقلانیت و خردورزی و حرکت روی مشترکات و تفاهم می‌توان بر موانع پیروز شد. من معتقدم در کنار داشتن شورای مشورتی قوی و متشکل از بزرگان، یک شورای منتقدان را هم تشکیل خواهم داد چراکه انتقاد می‌تواند مشکلات را حل کند. مهم‌ترین معضل سیاست خارجی ما این است که از اقتدار لازم برخوردار نیست. ما باید از امکانات و ظرفیت‌ها استفاده کنیم و بر اساس اصول عزت و مصلحت از منافع ملی کشورمان دفاع کنیم. جهت‌گیری اصلی ما تعامل سازنده و اعتمادسازی کامل است و مبنای حرکت ما روی اختلافات نخواهد بود. ما با مذاکره مخالف نیستیم اما همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند مشروط به رعایت خطوط قرمز نظام و رهبری باید باشد. من پا به میدان انتخابات می‌گذارم تا نقش هر چند کوچکی در تشکیل دولتی شایسته‌سالار در مدار اخلاق و قانون رقم بزنم. رفتار در چارچوب قانون، گفتار در چارچوب صداقت و تصمیم در چارچوب عقلانیت محور فعالیت‌های ما خواهد بود. 


ابوترابی فرد: رئیس قوه مجریه نباید بدون پشتوانه علم و اخلاق تصمیمی بگیرد

رئیس قوه مجریه باید بدون پشتوانه علم و اخلاق تصمیمی نگیرد. اگر این دو مساله مورد توجه قرار گیرد به بالاترین سطح تعامل و همدلی بین قوای سه گانه و نخبگان فکری و سیاسی دست خواهیم یافت.  اگر من رئیس جمهور شوم عالی ترین سطح تعامل را نسبت به سایر کشورهای جهان بین قوای سه گانه مشاهده می‌کنیم. باید از تمام ظرفیت نظام و تجارب مدیریتی موجود در کشور بهره بگیریم. یکی از مهمترین نیازهای امروز و فردای کشور اعتماد به خرد جمعی و ارتقاء سطح تعامل با نخبگان فکری و سیاسی است بنابراین رئیس دستگاه اجرایی به معنای واقعی کلمه باید به این راهکار اعتقاد و باور داشته باشد و از ظرفیت‌های خود برای ارتقاء سطح تعامل با نخبگان بهره بگیرد. در حوزه‌ی سیاست خارجی باید با تاکید بر استراتژی بازدارندگی، ارتقاء سطح استحکام و کارآمدی نظام،‌ ایستادگی بر اصول و پافشاری بر حقوق مشروع ملت ایران، دیپلماسی فعال و کارآمدی را در پیش گرفت. باید مدیریت برنامه محور داشت  این موضوع امروز از نیازهای اساسی جامعه است و تصمیمات پروژه‌ای ما را از اهداف دور می‌کند، باید با نگاه به برنامه حرکت کرد و تصمیم گرفت. باید گفتمان دستگاه اجرایی دقیقا گفتمان نظام باشد، زاویه بین دو گفتمان مسیر حرکت ما را با چالشی جدی روبرو می‌کند، باید به معنای واقعی کلمه این گفتمان را در دستور کار قرار داد و از سرمایه‌های اندوخته شده و به دست آمده استفاده کرد. سیاست نظام، سیاست بازدارندگی است، نمی‌توان در این عرصه به توفیق دست یافت مگر این که در راستای ارتقای سطح کارآمدی نظام به طور جدی گام برداشت و این موضوع یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، باید اقتدار اقتصادی خود را ارتقاء بخشید. حل مشکلات را هرگز در گفت‌وگو با آمریکا نمی‌دانیم بلکه حل مشکلات از طریق استحکام، انسجام و اقتدار نظام انجام می‌شود. 


پورمحمدی: برنامه اقتصادی‌ام مبنی بر تحول نظام اداری و مبارزه با فساد است

 بهتر است بخش عظیمی از انرژی خود را صرف مسائل اقتصادی کنیم چرا که فصل ماجراجویی تمام شده و دوران بداخلاقی‌ها به پایان رسیده است. بخش اقتصاد به دلیل اهمیت، نقش تعیین‌کننده‌ای در کشور دارد که باید توجه بیشتری به آن شود. برنامه اقتصادی‌ام مبنی بر تحول نظام اداری و مبارزه با فساد است چون اقتصاد ما دچار ضعف ساختاری است. تورم ما ناشی از تورم ساختاری است نه تورم نقدینگی؛ بنابراین باید تحولی را در این راستا به‌وجود آوریم. همچنین در حوزه علم و فناوری نیز باید سرمایه‌گذاری‌هایی در حوزه‌های مهم انجام شود. ما بیش از هشت هزار بنگاه صنعتی تولیدی در کشور داریم؛ بنابراین زیرساخت‌های خوبی را برای توسعه صنعتی داریم. اما در حوزه صنعت بازدهی‌مان کم است؛ زیرا هزینه تولید ما بیش از 40 درصد نسبت به کشورهای دیگر است که این تولید ما را مناسب و قابل رقابت کرده است. همچنین باید حوزه تولید را مدیریت کنیم تا اقتصاد از حالت رکودی خارج شود.  هدف ما اصلاح همه‌جانبه نظام اداری به منظور ارائه خدمات بهتر، ارزان، سریع، مشتری‌مداری و ریشه‌کنی عوامل فساد با تاکید بر قانون‌گرایی است. توانمندسازی صنایع در راستای تشکیل زنجیره ارتقای استانداردهای تولید و خدمات و حضور در بازارهای صادراتی برای ایجاد اشتغال نیز از دیگر برنامه‌های ماست. بیش از 110 سال است که نفت در ایران خانه‌نشین است. ما باید از این مزیت به صورت جدی و مفید استفاده کنیم و باید نگاه جدیدی نسبت به صنعت نفت داشته باشیم. هر کجا پول بیشتر است عوامل فساد در آنجا بیشتر هستند. اصل پول و گردش پولی بیشتر در قراردادهای بزرگ و حوزه‌هایی که پول در آنجا جمع می‌شود یعنی موسسه مالی و اعتباری است. این دو کانون اصلی‌ترین جایی است که فساد در آنجا اتفاق می‌افتاد، بنابراین ما باید در این راستا نظام پولی و بانکی را اصلاح کنیم، همچنین بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را مستقل خواهم کرد، گردش پولی باید دقیق ثبت و ضبط شود. در قراردادهای دولتی و بزرگ می‌تواند فسادهای بزرگی اتفاق بیفتد که باید تحت مدیریت دقیقی باشد. ما اکنون با عدم نظارت روبرو هستیم که برای هر قد و نیم قدی در کشور فضای فساد آماده است.  تحریم اگر ضررهایی دارد مزیت‌هایی هم دارد که یکی از آنها روی پا ایستادن خودمان است البته به شرطی که برنامه‌ریزی دقیق و درستی داشته باشیم. مشکل اقتصاد ما تورم ساختاری است. اقتصاد ما خیلی بزرگتر از نقدینگی است. برای مثال تولید ناخالص ملی ما 500 میلیارد دلار است که ما می‌توانیم آن را به بالای دو هزار میلیارد دلار افزایش دهیم چون اقتصاد ما قدرتمند است. مسکن یک نیاز جدی است اما مساله مهم‌تر این است که موضوع مسکن از کالای سوداگرانه خارج و به یک کالای مصرفی تبدیل شود که در حال حاضر معضل اصلی ما این است. الان مسکن باعث دغدغه و اضطراب در کشور شده است که نباید اینگونه باشد. ما مسکن مهر را ساختیم اما بیش از 10 تا 20 درصد به قیمت مسکن افزوده شد که این فایده‌ای ندارد؛ بنابراین مسکن باید به بخش تولید هدایت شود چرا که مسکن یک موضوع قابل توجه اجتماعی است.  ما در یک جلسه تخصصی به مواردی اشاره کردیم که مایل نیستم آن مسائل به بیرون منتقل شود. این پروژه یکی از گسترده‌ترین تحقیقات سازمان بازرسی کل کشور در دو سال گذشته است که جزء موضوعات چالشی مطرح شده است، بنابراین خیلی مایل نیستم به این چالش‌ها دامن بزنم.


 


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار