جدیدترین دیدگاههای کاندیداهای ریاست جمهوری(19 اردیبهشت92)

کد خبر 7114 - 1392 02 | تاریخ: 1657 روز پیش-1392/02/19 | ساعت: 22:49

36 روز مانده به برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ کاندیداهای احتمالی این انتخابات امروز 19 اردیبهشت 92 چه گفتند؟


کواکبیان : رادیو و تلویزیون خصوصی راه اندازی می کنم

در صورت رای آوردن رادیو و تلویزیون خصوصی در کشور راه اندازی می کنم. باید با حضور جدی در انتخابات تلاش کنیم، وضع فعلی کشور را به وضع مطلوب تغییر دهیم. این حرف بی‌ربطی است که بگوییم رییس جمهور از قبل تعیین شده و رای ما تاثیری ندارد، برخی با این حرف‌ها بدنبال مایوس کردن مردم هستند. باید بدانیم تک تک رای‌های ما سرنوشت ساز است. قهر کردن با صندوق‌های رای به نفع کشور نیست و خیلی‌ها بدنبال این هستند. 

معتقدم حکومت امانت است و این امانت مال مردم است، یعنی70 میلیون نفر صاحبان این امانت هستند و خیانت در این امانت یعنی خیانت در حق 70 میلیون ایرانی. قصد کاندیداتوری نداشتم و هدفم اجماع اصلاح طلبان با اجرا طرح مناسک(مجمع نخبگان اصلاح طلبان کشور) بود، متاسفانه این طرح اجرایی نشد و دوستان ما را به این عرصه کشاندند. اعلام کرده ام که اگر آقای خاتمی حضور یابند به نفع ایشان کنار می روم، زیرا ایشان محل اجماع است. 

 


حسن روحانی : آموزش عالی مهم ترین رکن توسعه سرمابه انسانی است

 همه مدیران، اندیشمندان و فرهیختگان در دانشگاه ها تربیت می‌شوند و این دانشگاه‌ها هستند که جوانان را برای پذیرش نقش خود در جامعه و مسئولیت پذیری آماده می‌کنند. دانشگاه آزاد یکی از بهترین دانشگاه‌های ایران است و حتی در بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر دانشگاهی یافت می شود که چنین فضایی را به خود اختصاص داده باشد. اما متاسفانه فضای دانشگاه‌ها از لحاظ کیفی مطلوب نیست و اگر دانشجوها در این زمینه اعتراض می کنند، حق با آن‌ها است.  امروز آموزش عالی ما گرفتار دو مسئله است، یکی کیفیت به خصوص در زمینه نوآوری علم و دیگر سرنوشت فارغ التحصیلان پس از اتمام دوره تحصیل، 768 هزار نفر از بیکاران ما فارغ التحصیلان مقاطع مختلف آموزش عالی هستند که بسیار جای تاسف است. 

یکی از اهداف آموزش عالی این است که دانشجوها پس از اتمام تحصیلات خود وارد عرصه کار شوند، حال اگر پس از پایان تحصیلات نتوانند جذب بازار کار شوند، معلوم می شود که به هدف دست نیافته ایم. یکی از دلایلی که به بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه ها دامن می زند کاربردی نبودن علومی است که در دانشگاه ها تدریس می‌شود، بنابراین باید زمینه‌ای فراهم کرد تا دانشجویان متناسب با نیازهای جامعه به تحصیل بپردازند. برخی افراد تصور می کنند استفاده از تجربه های دیگران در زمینه چگونگی بهره وری از علم و دانش به استقلال فرهنگی کشور لطمه وارد می‌کند، در حالی که چنین تصوری غلط است. در سال‌های اخیر حلقه اتصال دانشجویان ایرانی با خارج از کشور بسیار کم شده است و این امر موجب شده تا اطلاعات دانشجویان مطابق علم روز پیش نرود.  

دانشگاه‌های کشور باید با دانشگاه‌های خارجی ارتباط داشته باشند، تا بتوانند از محصولات علمی یکدیگر استفاده کنند و علم خود را مطابق با تغییرات روز توسعه دهند.  برای برقراری ارتباط با دانشگاه های خارج از کشور و اتصال به علم روز دنیا آموختن زبان بسیار ضروری است و دانشجویان باید یادگیری زبان را در اولویت قرار دهند. 


باقری لنکرانی: باید مراقب تقلب گفتمانی در انتخابات باشیم

ما می‌گوییم که محتاج کسی نیستیم چون اگر بگوییم محتاج کسی هستیم دشمنان فشارها را تشدید می‌کنند، اما برخلاف کسانی که می‌گویند تحریمها کاغذ پاره هستند من می‌گویم که این‌گونه نیست. البته می‌توانیم تحریم‌ها را مدیریت و سوءمدیریت‌ها را رفع کنیم. در یک برنامه کوتاه‌مدت برای کمک به معیشت پنج دهک پایین جامعه در اوایل استقرار دولت صنایع غذایی را در کشور تقویت خواهیم کرد. تحول در نظام بانکی، از بین بردن زمینه‌های فساد و انضباط مالی سه اولویت اقتصادی است که در راستای تحقق آن‌ها تلاش می‌کنیم. فرآیند اقتصادی کشور به گونه‌ای است که امکان ویژه‌خواری و فساد زیاد است. دولت باید خود از بین برنده زمینه فساد و ویژه‌خواری باشد. 

پرداخت یارانه‌ها چون قانون است باید طبق روال کنونی انجام شود، اما این‌که بخواهیم از طرفی حامل‌های انرژی را افزایش دهیم و از طرفی یارانه‌ها افزایش پیدا کند به مصلحت نیست، چون در حال حاظر تولید در کشور دچار رکود شده است و اگر بخواهیم یارانه‌ها را افزایش دهیم میزان نقدینگی بالا می‌رود و همین مساله به تورم دامن می‌زند. در شرایط کنونی افزایش یارانه‌ها و حامل‌های انرژی شوک اقتصادی بزرگی را وارد می‌کند از این رو ضرورت دارد که یارانه‌ها با یک شیب ملایم افزایش پیدا کنند. ساده‌انگاری است که با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و یارانه در شرایطی که تولید در کشور دچار رکود است بتوانیم کار را پیش ببریم. 

 


پورمحمدی: مایلم فضای کشور فضای هوشمندانه و متفکرانه‌ای باشد

قطار انتخابات حرکت جدی خود را شروع کرده است و همه باید تلاش کنیم تا انتخابات خوب و دقیق انجام شود. کشور در این مدت گام‌های خوبی بر داشته و پیشرفت‌هایی نیز داشته است. البته نمی‌توان مشکلات و موانع را نادیده گرفت.  حیات علمی کشور ما بسیار حائز اهمیت است و اصلی‌ترین حوزه ما حوزه علمی است که البته نباید فراموش کرد که ما در این حوزه محدود شده‌ایم. ما نمی‌گوییم و ادعا نمی‌کنیم که قله علم را فتح کرده‌ایم اما پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم که نشان می‌دهد فشارها به ما جواب داده است. ما هرکجا به مشکل روبه‌رو شدیم، حرکت جهشی پیدا کردیم و امروز اقتصاد ما دچار مشکل شده است و اگر بتوانیم در این زمینه خوب هدف‌گیری کنیم، اتفاق بزرگی رخ خواهد داد. اگر بتوانیم از این موقعیت خوب استفاده کنیم، اقتصاد جهشی خواهیم داشت. ما باید در روابط با آمریکا هوشمندانه عمل کنیم و بی‌خود به دنبال ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی نباشیم. آمریکا دشمن ماست. اما حتما نباید با دشمن جنگید. گاهی اگر دشمنان ما قابل دور زدن هستند، باید آن‌ها را دور زد یا اگر می‌توان سرشان کلاه گذاشت، این کار را کرد. ما باید تا جایی پیش برویم که اگر امتیازاتی از ما گرفتند، امتیازاتی از آن‌ها بگیریم. 

تحریم بسیار سخت است و حتما باید آن را شکست. اما بدین معنی نیست که مقابل دشمن کوتاه بیاییم بلکه باید با هوشمندی زیرکانه عمل کرد و این هوشمندی از طریق قوت علمی و قوت اقتصادی امکانپذیر است. تنها راه ما ایستادن و تلاش کردن است و باید تنها به خودمان امید داشته باشیم. ما در کشور پول به اندازه کافی داشته‌ایم اما بلد نبودیم از آن چگونه استفاده کنیم. الان نیز شرایط‌مان خیلی خوب نیست و نمی‌توانیم وعده‌های الکی به مردم بدهیم. 

مایلم فضای کشور فضای هوشمندانه و متفکرانه‌ای باشد.  دوست دارم هم نشاط سیاسی در کشور وجود داشته باشد و هم فضاهای صرفا هیجانی و شعاری از کشور خارج شود. اگر در دولت افراد توانمندی حضور پیدا کنند، قطعا خواسته‌های‌مان تحقق پیدا خواهد کرد اما فضای کنونی غیرشفاف است. من دارای تجربه‌های زیادی هستم. کسانی باید در عرصه انتخابات قدم بگذارند که در سطوح بالای کشور خدمت کرده باشند. طبعا اینجانب در حوزه‌های مختلف تجربه‌های بیشتری دارم. این تجربیات به انسان توانایی‌هایی می‌دهد من نیز در زمینه داخلی دارای تجربه هستم و هم در فعالیت‌های خارجی. همچنین چون در حوزه‌های پنهان مشغول به فعالیت بودم، لایه‌های پنهان کشور را به خوبی می‌شناسم. 


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار