کارکرد مهندسی ذهن(1)

کد خبر 7254 - 1392 03 | تاریخ: 1636 روز پیش-1392/03/06 | ساعت: 20:43

مهندسی ذهن چیست؟

مهندسی ذهن، آشنایی با کارکرد و ساختار ذهن هشیار و ناهشیار و بهره برداری بهینه از توانایی‌های شگفت انگیز آن‌هاست.مهندسی ذهن، طراحی و مدیریت ذهن برای رسیدن به هدف‌های معین است.مهندسی ذهن، نمایانگر یک قدرت عظیم و شگفت انگیز در ذهن است و آن قدرت، توانایی ذهن آدمی در تطبیق واقعیت‌ها و جهان بیرونی با پروژه‌ها و طرح‌های ثبت شده در آن است.اصل مهم مهندسی ذهن این است که واقعیت‌های بیرونی تا حدودی انعکاس طرح‌های ذهنی بشر است. به قول هگل:ذهن واقعیت می‌شود.

اصل و قاعده‌ی مهم این است که هیچ تصویری بدون تصمیم گیری نهایی ذهن هشیار وارد سیستم نخواهد شد و ذهن هشیار با سه کلید (توجه، هیجان و تکرار) تصویرهای دلخواه را می‌آفریند. محرک‌ها و پیام‌هایی که مورد توجه و گزینش ذهن هشیار قرار نگیرند نمی‌توانند کوچک‌ترین تأثیری بر ساختار ذهن داشته باشند. نتیجه‌ی این اصل این است که خروجی‌های ذهن انسان مثل میزان خلاقیت، شادی، موفقیت، سلامتی و نوع ارتباط کاملاً وابسته به ورودی‌های آن یعنی پردازش اطلاعات و تصویرسازی ذهن هشیار است. بنابراین، مهندسی ذهن یعنی مهارت تنظیم و آفرینش تصویرهای لازم برای رسیدن به اهداف مطلوب و مرغوب و مورد انتظار.

ذهن ناهشیار و کارکرد شگفت آن را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

' واقعیت برای ذهن ناهشیار همان است که ذهن هشیار می‌گوید.

' ذهن ناهشیار بد و خوب، درست و غلط، مفید و غیرمفید را نمی‌تواند تشخیص دهد؛ در یک کلام ناهشیار شعور ندارد.

' ذهن ناهشیار تمامی فرمان‌های هشیار را بدون چون و چرا اجرا می‌کند.

' ذهن ناهشیار بر تمام احساسات، رفتارها و ارتباطات و فعالیت‌های داخلی بدن تسلط دارد.

' ذهن ناهشیار بی مکان و بی زمان است و به همه‌ی زمان‌ها و مکان‌ها دسترسی دارد.

' ذهن ناهشیار تصویرهای ثبت شده را واقعی می‌کند و از پدیده‌ها و واقعیت‌ها هر آن چه که مربوط به نقشه و تصویر ثبت شده باشد، جذب و بخش‌های نامربوط را رها می‌کند.

' ذهن ناهشیار با انرژی کیهانی در ارتباط است و منبع سرشار و بی انتهای انرژی است.

' ذهن ناهشیار به خواسته‌ها و اهداف ما بی اندازه حساس است و چون مأموری معذور، مسوول برآورده شدن این خواسته‌هاست، از تمام امکانات موجود در جهان بهره می‌برد تا ما به خواسته‌های خود برسیم.' جهان با تمامی امکاناتش در خدمت خواسته‌هایی است که به صورت تصویر به ناهشیار مخابره شده است.پس هر کسی همان است که بدان می‌اندیشد و هر کسی می‌تواند آینده‌ی خود را به صورتی که می‌خواهد هم اکنون در ذهن بسازد و شاهد واقعی شدن آن باشد و این یعنی خلاقیت. 

زمینه‌های خلاقیت ذهن

1. نیم کره‌ی راست و نیم کره‌ی چپ

نیم کره‌ی چپ مغز، برای اندیشیدن، پیش بینی، راه حل یابی و علت یابی و تصمیم گیری و تمامی امور منطقی طراحی شده است و برای انجام این امور نیاز به فکر دارد و فکر کردن به مفهوم مصرف انرژی فراوان و بالا رفتن دمای مغز است. از کجا انرژی از دست رفته‌ی مغز تأمین می‌شود؟ تا چه زمانی می‌توان فکر کرد؟

نیم کره‌ی راست برای استراحت، آرامش، توجه به زیبایی، شادی و رهایی، شعر و موسیقی، عشق و دل‌سپردگی، پیوستن به ابدیت و جاودانگی طراحی شده است و انرژی از دست رفته را تأمین می‌کند.

ذهن خلاق، ذهنی است که به صورتی متعادل از نیم کره‌ی راست و نیم کره‌ی چپ خود بهره می‌برد. یعنی انرژی تولید شده در نیم کره‌ی راست که نتیجه‌ی مراقبه، سکوت، رهایی و بی فکری است، در نیم کره‌ی چپ برای دریافت ارتباط‌های جدید میان پدیده‌ها به کار می‌برد. لذا هدف تربیت مهندسان و کارگرانی است که مهارت بهره برداری متناسب از نیم کره‌ی چپ و راست مغز خود را دارند و نه تنها در کار و شغل خود موفقند، بلکه در ارتباط انسانی و خانوادگی خود و در تفریحات و خلاقیت‌های هنری و ادبی و... نیز احساس موفقیت می‌کنند. 

2. ذهن خالی

ذهن خالی، ذهنی است که از افکار مزاحم و منفی آزاد شده است. افکار مزاحم، افکاری هستند که به یک هدف خاص ارتباطی ندارند و صرفاً موجب هدر رفتن انرژی روانی هستند. افکار مزاحم تمرکز بر هدف را کم کرده و تسلط فرد را بر کار و هدف کاهش می‌دهد و از خلاقیت او می‌کاهد. معمولاً افکار مزاحم در کنترل فرد نیستند و تکرار شونده‌اند و گویا فرد خود را مطیع آن‌ها ساخته و توان رهایی از آن‌ها را ندارد. خلاقیت در هر کاری نتیجه‌ی تمرکز در آن کار است و فرد می‌باید مهارت لازم برای آزادسازی ذهن از افکار مزاحم را داشته باشد. عاملی که موجب کاهش تمرکز می‌شود، داشتن افکار منفی و قضاوت‌هایی نسبت به خود، محیط کار، آینده‌ی شغلی و اطرافیان است که موجب نارضایتی درونی و بی نظمی در کار، حواس پرتی، کم کاری و بی دقتی و بسیاری از نارسایی‌های دیگر می‌شود که تماماً براساس تصاویر ناهشیار عمل می‌کند و در کنترل فرد نیست. بنابراین، پدید آوردن فضایی با احساس امنیت و صمیمیت از محوری‌ترین مؤلفه‌های مدیریت علمی به حساب می‌آید. مدیریت غیرعلمی به جای آماده سازی ذهنی افراد برای خلاقیت و پدید آوردن فضایی برای آزادی ذهن افراد از افکار مزاحم و منفی بر انتظارات خود از کارکنان تأکید بیش‌تر می‌کند و با سرزنش و توبیخ افراد سعی در اصلاح امور دارد که البته راه به جایی نمی‌برد. 

 


منبع : گروه 3 نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 1 چند است؟

ADVERTISING