روحانی :اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست

کد خبر 7259 - 1392 03 | تاریخ: 1576 روز پیش-1392/03/07 | ساعت: 00:01

حسن روحانی اظهار داشت: من یک اعتدال‌گر هستم و همیشه با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان معتدل کار کرده‌ام و اکنون نیز همان مسیر و راه را دارم.

 حسن روحانی در گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به مشکلات موجود در کشور، افزود : همه می‌دانیم که امروز با چه مشکلاتی در کشور مواجه هستیم و من به عنوان فردی که دارای بضاعت و تجربه‌ای در عرصه‌های مختلف هستم، تصمیم گرفتم که براساس این تجربیات و آشنایی‌هایم و آنچه که کسب کرده‌ام، بیایم تا بتوانم خدمتی به مردم بکنم تا ان شاءالله در آینده، شاهد این باشیم که مردم زندگی بهتری داشته باشند و آنچه که در توان دارم، در این مسیر قرار می‌دهم.

وی با تاکید بر این‌که من یک اعتدال‌گرا هستم و همیشه با اصولگرایان معتدل و اصولگرایان کار کرده‌ام و اکنون نیز راه و مسیرم همین است و در طول این 34 سال خط و مشی‌ام تغییر نکرده است، گفت: هیچ‌گاه افراط‌گر نبوده‌ام نه به سمت چپ و نه به سمت راست و امیدوارم نمایندگانی کسانی را که عدالت، اعتدال و عقلانیت را دوست دارند، داشته باشم.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که ریشه بسیاری از مشکلات کنونی جامعه ما به خصوص در حوزه اقتصاد به بحث مدیریت و کارآمدی دولت برمی‌گردد، به اهمیت رونق اشاره کرد و گفت: وظیفه دولت این است که محیط کسب و کار را بهبود بدهد و در این صورت است که ما شاهد رونق تولید خواهیم بود.

وی با اعتقاد بر این‌که مشکلات و موانع تولید با یک تدبیر قابل حل است، گفت: اکنون بیش از 41 هزار واحد صنعتی نیمه‌تمام در کشور داریم که با مبلغ بالغ بر 34 هزار میلیارد تومان این واحدها کامل می‌شوند و می‌توانند زمینه‌ساز اشتغال برای 499 هزار نفر شوند.

روحانی با انتقاد از تغییر مکرر قانون گفت: اگر ما شاهد ثبات در عرصه قانون به خصوص قوانین مربوط به اقتصاد باشیم، شاهد این خواهیم بود که بخش‌های مختلف فعالیت خود را رونق می‌دهند و اگر رونق اقتصادی ایجاد شود، بحث بیکاری نیز حل می‌شود.

وی با بیان این‌که ما حدود 5/3 میلیون بیکار در کشور داریم، گفت: اگر سه میلیون آنها مشغول به کار شوند و به اندازه یک میلیون نیز هر ماه درآمد داشته باشند، این میزان در مجموع به سه هزار میلیارد تومان می‌رسد. رقم سه هزار میلیارد تومان در ذهن مردم ما خوب مانده است، به خاطر همان بحث فساد اقتصادی .

وی با اعتقاد بر این‌که فقط متهمین سه هزار میلیارد تومان نباید به دادگاه بروند، گفت: مسببین وضعیت کنونی اقتصاد کشور نیز باید در دادگاه حضور داشته باشند و بگویند چرا کاری نکرده‌اند که هرماه سه هزار میلیارد تومان براساس اشتغال سه میلیون نفر ایجاد شود.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت تدبیر در حل مسائل ادامه داد: در چشم انداز 20 ساله قرار بود حداقل رشد اقتصادی ما 8 درصد باشد، اما اکنون می‌بینیم که این رشد به چه میزان است. اکنون نرخ تورم در کشور ما حدود 30 درصد است. در کدام کشور منطقه ما اکنون شاهد این میزان تورم هستیم؟

وی با بیان این‌که با بهبود محیط کسب و کار رونق امکان‌پذیر است، گفت: برای کوتاه‌مدت نیز ما در دولت تدبیر و امید، بسته‌های تشویقی ویژه نیز خواهیم داشت که با اجرای آن می‌توان حرکت اقتصادی در جامعه ایجاد کرد.

این فعال سیاسی با اعتقاد بر این‌که اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست و به این معناست که به سمت تولید داخلی برویم، گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی این‌که به جای شعار برنامه‌ریزی کنیم و کار کنیم و خرج‌های بی حساب دولت را کم کنیم.

روحانی با اعتقاد براین‌که دنیا می‌خواهد ما را در عرصه اقتصاد و سیاست منزوی کند، گفت: ما نباید اجازه بدهیم که چنین اتفاقی بیفتد.

باید بایستیم و با مقاومت و استقامت، نقشه‌های دشمن را نقش برآب کنیم. اگر دشمن می‌خواهد مردم ما تحت فشار قرار بگیرند، ما با اقتصاد مقاومتی می‌توانیم رفاه را برای مردم ایجاد کنیم؛ چراکه منابع غنی و سرمایه انسانی ارزشمندی داریم.

وی همچنین با تاکید بر این‌که قانون هدفمندکردن یارانه‌ها باید ادامه پیدا کند، گفت: این موضوع باید براساس قانون و آنچه که مجلس مصوب کرده اجرا شود.

وی افزود: بنا بود با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها، شاهد رونق در تولید باشیم و عدالت حاکم شود. ما باید اشکالاتی که در این ارتباط وجود دارد را جبران کنیم و آن را براساس قانون به درستی اجرا کنیم.

روحانی گفت: من معتقدم در کنار یارانه نقدی باید یارانه کالایی نیز به دهک‌های پایین جامعه داده شود، چراکه در دولت تدبیر و امید، هدف این است که در بخش اقتصادی، آرامش به مردم داده شود و مردم برای کالاهای اساسی خود نگران نباشند.

وی با تاکید بر این‌که صدقه گرفتن افتخار نیست، بلکه صدقه دادن افتخار است، گفت: ما باید به نحوی حرکت کنیم که وضع مالی مردم خوب شود تا مالیات دهند و در واقع به سمتی برویم که دست دولت به سمت ملت دراز باشد نه برعکس آن.منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 5 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار