نگران سیاسی شدن انتخابات شوراها هستیم

کد خبر 7281 - 1392 03 | تاریخ: 1633 روز پیش-1392/03/09 | ساعت: 20:29

رییس شورای عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: نگران سیاسی شدن انتخابات شورا هستیم.

حسین طلا در حاشیه همایش برگزارکنندگان انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شهر و روستا که با حضور تمدن استاندار تهرا‌ن، نوری مدیرکل برگزاری انتخابات کشور و مسوولان برگزاری انتخاباتی تهران در تالار آبگینه برگزار شد، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ما نگرانی درباره انتخابات شهر و روستا داریم، مبنی بر این‌که شورای شهر و روستا در مورد برنامه‌های اجتماعی‌،اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و آموزشی اظهار نظر می‌کند که در کنار یک انتخابات سیاسی یعنی انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود و نگرانی ما این است که انتخابات شوراها نیز سیاسی شود.

وی اظهار کرد: در استان تهران 4175 نفر داوطلب عضویت برای 460 کرسی شورای روستا بودند در 41 شهر تهران نیز 4539 نفر داوطلب شدند. از کسانی که داوطلب عضویت در 41 شورای شهر بودند 644 نفر توسط هیات‌های اجرایی که ریاستش برعهده فرماندار است رد صلاحیت شدند از این میان 600 نفر به هیات عالی نظارت اعتراض کردند و پس از بررسی‌های انجام شده 314 نفر تایید و 286 نفر دوباره رد شدند و به ردشدگان دوباره اعلام شد، می‌توانند اعتراض خود را به هیات اجرایی اعلام کنند، اکنون بررسی‌های درباره داوطلبان در هیات نظارت به اتمام رسیده است.

طلا افزود: در خود تهران نیز با احتساب 105 نفر که برای شهر ری ثبت‌نام کردند جمعا 1960 نفر یعنی به ازای هر کرسی 61 نفر داوطلب شرکت در انتخابات شورای شهر شدند. از این تعداد هیات‌های اجرایی 210 نفر رد صلاحیت شدند که 200 نفر آنان اعتراض کردند و از بین 91 نفر دوباره پس از بررسی هیات نظارت تایید شدند و تاکنون 1611 نفر از 1960 دواطلب برای شورای شهر تهران داوطلب شدند که به ازای هر کرسی 51 نفر می‌شود.

وی در پاسخ پرسش دیگری مبنی بر این که چرا در این دوره بحث احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات شورای شهر و روستا بیشتر از دفعات قبل مورد توجه قرار گرفت، گفت: مسئله اول این است که تهران پایتخت است ،دوم این‌که در بودجه بندی مقرر برای این شهر 11هزار میلیارد تومان در نظر گرفته می‌شود که ده برابر بودجه لندن است واین مورد نظر گروه‌های سیاسی است، اما این‌که چه کسی عضو شورای شهر شود، برای ما مهم نیست مهم این است فرد مورد نظر فرایند بررسی صلاحیت را برای ورود به شورای شهر طی کرده باشد.

وی در پایان اظهارات خود گفت: براساس قانون تبلیغات اعضای شورای شهر از 16 خرداد تا 24 ساعت بیش از برگزاری رای‌گیری است کاندیداها باید مراقب باشند که مرتکب تخلف نشوند، چرا که تبلیغات زود هنگام هم بی‌اخلاقی است و هم غیرقانونی است و در صورت تخلف طبق قانون با آنان برخورد خواهد شد.

در این همایش همچنین سرهنگ کریمی معاون هماهنگ‌کننده فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ از انجام برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین امنیت انتخابات در شعب مختلف خبر داد و گفت: نیروی انتظامی آمادگی صد در صد دارد و همه پیش‌بینی‌ها در جهت برگزاری هر چه بهتر انتخابات و تامین امنیت آن و کمک به تحقق حماسه سیاسی انجام شده است.


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 2 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار