آخرین تصمیمات و سازوکارهای برگزاری انتخابات 24 خرداد

کد خبر 7313 - 1392 03 | تاریخ: 1630 روز پیش-1392/03/12 | ساعت: 22:42

نهمین جلسه ستاد انتخابات استان تهران ظهر امروز در استانداری تهران برگزار شد و در آن، روسای کمیته‌های ستاد انتخابات ضمن ارائه گزارش فعالیت‌های خود اعلام کردند که برای محک زدن توانایی‌های شعب اخذ رای و برطرف کردن مشکلات احتمالی در حوزه‌هایی که انتخابات در آن به صورت الکترونیک انجام می‌شود، صبح فردا مانوری برگزار می‌شود.

 صفرعلی براتلو با بیان اینکه "این نشست دویست و هفتمین جلسه شهرستان استان تهران برای سازماندهی و برنامه‌ریزی انتخابات است و کمیته‌ها جلسات خود را در حوزه‌های آموزشی و هماهنگی فعالیت‌های انجام داده‌اند"، افزود: کمیته‌های امنیتی نیز 137 جلسه داشته‌اند و آماده هستیم با کمک مردم 24 خرداد تبدیل به حماسه ماندگار کنیم.

رییس ستاد انتخابات استان تهران با بیان اینکه "مردم ما نظام، کشور و انتخابات را دوست دارند"، اظهار کرد: در این دوره تبلیغات میدانی جای خود را جلسات و همایش‌ها و به ویژه برنامه‌های صدا و سیما که به طور منظم پخش می‌شود، داده است و در برنامه‌های صدا و سیما گفت‌وگوهای نامزدها و نمایندگانشان منتشر شده است.

براتلو با بیان اینکه "با شروع تبلیغات شوراهای اسلامی شهر و روستا فضای میدانی تبلیغاتی شکل می‌گیرد"، گفت: همه باید متعهد شوند که به مر قانون عمل کنند، همانطور که در بحث احراز صلاحیت‌ها شاهد بودیم که نامزدها و مردم به بلوغی رسیده‌اند که از قانون تبعیت می‌کنند. بنابراین همه باید براساس قانون عمل کنیم و اگر کسی مشکلی دارد از مسیرهای قانونی آن را دنبال کند.

وی اضافه کرد: در این انتخابات به طور مشترک انتخابات شوراها و ریاست جمهوری را برگزار می‌کنیم در استان تهران شاهد آمادگی در مجموعه مدیران استان هستیم که امیدواریم تجربه موفق و خوبی برای کشورمان باشد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست روسای کمیته‌ها گزارش اقدامات انجام شده برای برگزاری انتخابات ارائه دادند.

شفیق، رییس کمیته تبلیغات انتخابات استان تهران گفت: بیش از 1600 خبرنگار داخلی ثبت‌نام کرده‌اند که نشان‌دهنده اهمیت موضوع است و تاکنون نیز چند اطلاعیه برای هماهنگی‌ها صادر شده است.

وی اضافه کرد: کمیته حضور گسترده نیز جشن رای اولی‌ها را در سطح برگزار می‌کند که قرار است در حاشیه مراسم 14 خرداد این مراسم برگزار شود.

در ادامه، بیگی رییس کمیته آموزش مجریان انتخابات نیز گفت: سطح آموزش کارشناسان و افراد مستقر در شعب اخذ رای انجام شده و مرحله سوم آموزش‌ها نیز در حال اتمام است حدود 50 هزار نفر را در استان تهران برای برگزاری انتخابات آموزش داده ایم و 600 هزار نفر ساعت در سطح استان تهران برای کلیه مجریان انتخابات آموزش در نظر گرفته شده است.

در ادامه، جبلی‌ رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخاباتی استان تهران اظهار کرد: در بحث پوشش‌دهی الکترونیک شعب اخذ رای هیچ مشکلی نداریم و سیستم‌های به طور کامل برقرار شده است. صبح فردا نیز در مانور کلیه شعب اخذ رای استان تهران سیستم الکترونیکی شعب چک می‌شود. در شهر تهران هزار شعبه مکانیزه داریم که در آن سه هزار سیستم مستقر است.

وی اضافه کرد: تمام شعب ما در کل استان فردا با تمام قوا در مانور شرکت می‌کنند تا مشکلات احتمالی مشخص و رفع شود. در شهرستان‌های قرچک و تبریز که مشکل سخت‌افزاری وجود داشت نیز این مساله حل و تجهیزات لازم تامین شده است و در هماهنگی کامل با شرکت مخابرات هستیم.

به گزارش ایسنا، مرتضی تمدن استاندار تهران نیز در همین رابطه گفت: ارسال الکترونیک و اخذ رای به صورت الکترونیک در هزار شعبه انجام می‌شود. زمینه هر دو فراهم شده و حتی پیش‌بینی‌های لازم شده است که اگر به دلیلی زیرساخت الکترونیک مشکلی داشت، هیچ وقفه‌ای ایجاد نشود.

 

براتلو،‌ رییس ستاد انتخابات استان تهران نیز در ادامه به بحث تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: حال که نامزدها فعالیت‌های میدانی در زمینه تبلیغات را انجام نمی‌دهند یا اینکه کمتر انجام می‌شود، نیاز است که دستگاه‌های فرهنگی حضور یابند و در این باره فعال شوند.

در ادامه این نشست، قاضی‌زاده مدیرکل وزارت ارشاد استان تهران نیز گفت: نیازمند فضای تبلیغاتی برای بالا بردن میزان مشارکت مردم در عرصه انتخابات هستیم. در شرایط فعلی با سطح مطلوب مقداری فاصله داریم؛ البته شرایط انتخابات با دوره‌های قبل متفاوت‌تر است و حضور صدا و سیما در این انتخابات پررنگ شده است، اما حوزه تبلیغات محیطی کاندیداها و رقابت‌های میدانی تا حدودی ضعیف‌تر است.

وی افزود: با توجه برآوردهای مختلف غیر از تبلیغات شوراها کار میدانی کاندیداها بیشتر خواهد شد و با هماهنگی که کانون‌های تبلیغاتی از روز پنجشنبه خواهند داشت فضای محیط عمومی استان تهران برای ایجاد شور و نشاط اجتماعی و فضای رقابتی برای مشارکت بیشتر مردم در انتخابات بیشتر خواهد شد.

قاضی‌زاده با بیان اینکه "نظرسنجی‌ها و شرایط نشان می‌دهد که ما نیازمند فضای تبلیغاتی بیشتری برای بالا بردن نرخ مشارکت مردم در عرصه انتخابات هستیم"، خاطرنشان کرد: زمینه‌ برای انجام کار بیشتر وجود دارد. برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای برای 14 خرداد نیز داریم که ایستگاه‌های مختلفی در زمینه انتخابات با توزیع بروشور و کتاب فعال هستند و در محوطه حرم برنامه‌های خود را با توزیع این محصولات انجام می‌دهند. درباره تبلیغات شهری و محیطی نیز جلساتی با شهرداری داشته‌ایم. تبلیغات محیطی در اشکال مختلف آن تا حدودی در زمینه دعوت به مشارکت وجود دارد اما از کانون‌های تبلیغاتی نیز خواسته‌ایم فعالیت‌هایی در این باره داشته باشند.

در ادامه این نشست، براتلو گفت: استاندار به شهرداران دستور داده است که در این عرصه وارد شوند. تبلیغات شوراها از 16 خرداد آغاز می‌شود که این تبلیغات میدانی شور و نشاط بیشتری ایجاد می‌کند.

داوریان رییس کمیته حقوقی انتخابات نیز با بیان اینکه "650 ساعات آموزش توجیحی در ستادهای انتخابات انجام شده و ابهامات پاسخ داده‌ایم"، افزود: هماهنگی بسیار خوبی با دادگستری‌ها برای کار ستاد پیشگیری جرایم انتخاباتی انجام شده است. رصد تمام تخلفات را از بدو تشکیل ستادها در دستور کار داشته‌ایم و تخلفات را به مراجع ذی‌صلاح و جرایم را به مراجع قضایی اعلام کردیم. پرونده‌های در دست بررسی است و به ویژه در زمینه تبلیغات زودهنگام پرقدرت و فعالانه برخورد کردیم.

در ادامه، تمدن استاندار تهران در حوزه تخلفات و مساله تبلیغات زودهنگام نیز گفت: حداقل تخلفات را از سوی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری داشته‌ایم به گونه‌ای که نسبت به حجم و گستردگی کار در استان تهران قابل ذکر نیست. درباره داوطلبان شوراها مواردی بوده است آن هم وقتی در حوزه رسیدگی بررسی شد نشان داده که موارد مهمی نبوده‌اند.

وی افزود: 1600 داوطلب در حال تبلیغات و فعالیت انتخاباتی هستند و طبیعی است اگر گزارش‌های ما به ستادها واصل می‌شود بیشتر از ریاست جمهوری است. امیدواریم همین روند ادامه یابد. به هر حال انتخابات بزرگی است و چند انتخابات در یک روز تجمیع شده است.

استاندار تهران اضافه کرد: کم‌کم تبلیغات از صفحه تلویزیون به سطح خیابان‌ها و محلات کشیده خواهد شد. مهمترین مساله این است که داوطلبان، هواداران و ستادهای خود را به خوبی مدیریت کنند؛ در این صورت حتما فرآیند تبیلغات انتخابات فرآیند سالمی خواهد بود همه ما تاکنون تلاش کردیم برخورد منفی نداشته‌ باشیم و برخورد تاکنون نوعا جنبه تذکر و راهنمایی داشته است. ما نمی‌خواهیم شور و نشاط فضای انتخابات را محدود کنیم و دست کاندیداها را برای انجام تبلیغاتشان باز می‌گذاریم.

وی با بیان اینکه "ستادهای مردمی کاندیداها در حال تشکیل شدن است"، تاکید کرد: باید ستادهای انتخاباتی مجوز داشته باشند و مسئول ستاد را معرفی کنند تا در مسیر قانون فعالیت انجام شود و برای آن پاسخگو باشند.

در ادامه، علایی رییس کمیته پشتیبانی ستاد انتخاباتی استان تهران نیز گفت: فرمانداری تهران برای گرفتن تعرفه‌ها معرفی شده که با حضور ماموران نیروی انتظامی و عوامل اجرایی آنها تعرفه‌ها را تحویل بگیرند فردا هم سایر شهرستان‌ها تعرفه‌هایشان را خواهند گرفت امروز نیز یک کامیون اعزام شده است که فرم‌های 22 و 29 را دریافت کند و با اخذ تعرفه‌های انتخاباتی عملیات تحویل‌ها از وزارت کشور تمام می‌شود.

بر اساس این گزارش، تمدن در ادامه گفت: در استان تهران 11 هزار 959 صندوق اخذ رای داریم که بالاترین میزان صندوق در سراسر کشور است که در پنج هزار 882 شعبه مستقر هستند. حدود 200 هزار نفر در استان تهران دست‌اندرکار انتخابات هستند که قطعا در این باره کار پشتیبانی سنگین و مهم است.

براتلو نیز تصریح کرد: همه دستگاه‌ها همکاری و هماهنگی با ستاد انتخابات داشته‌اند به ویژه آموزش و پرورش و مخابرات که تمام قد به صحنه آمدند. ستاد انتخابات و مسئولان کمیته‌ها تمام شهرستان‌ها را از نزدیک بررسی کرده‌اند و امروز نیز از شهرستان ورامین بازدید می‌شود.

در ادامه نیز فدایی مدیرکل سیاسی و انتخابات استان تهران از برگزاری همایش نمایندگان فرمانداران در کلیه شعب اخذ رای تهران خبر داد و گفت: شنبه 18 خرداد ساعت 16، شش هزار نماینده فرمانداران در شعب اخذ رای در تالار بزرگ وزارت کشور گرد هم خواهند آمد و این بزرگترین همایش مجریان انتخاباتی در کشور است که قرار است در آن وزیر کشور سخنرانی کند.

 

تمدن نیز افزود: همه چیز در استان تهران برای برگزاری انتخابات باشکوه آماده است. همه دست‌اندرکاران آموزش لازم را دیده‌اند و پشیبانی‌ها آماده شده و هیچ کم و کسری وجود ندارد. نظارت و مراقبت‌ها تقویت شده است و هیات‌های اجرایی ریاست جمهوری و شوراها به تفیک در کل فرمانداریهای استان تهران کار خود را با قدرت پیش می‌برند و بین هیات‌های اجرایی‌،‌ نظارت و بازرسی هماهنگی کاملا انجام شده است.

وی با بیان اینکه "در این انتخابات اولین‌بار است که شعب اخذ رای عشایری را در استان تهران فعال کنیم تا دسترسی آنها آسان و روان باشد"، گفت: ضریب ایمنی انتقال اطلاعات در روز انتخابات و قبل و پس از آن را به شدت بالا برده‌ایم و سیستم را در برابر هرگونه آسیبی مقاوم کرده‌ایم در مانور فردا نیز در نوع خود اهمیت زیادی برای ما دارد.

استاندار تهران با بیان اینکه "فردا 13 خرداد اسامی کاندیداهای قطعی انتخابات شوراها مشخص می‌شود"، گفت: تعامل خوبی بین ستاد انتخابات و رسانه‌ها وجود دارد که سود آن برای مردم است ما باید زمینه حضور سرنوشت‌ساز و حماسی مردم را تسهیل کنیم و از همه صمیمانه در این باره تشکر می‌کنم.


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار