24 سال پس از قیام خونین میدان تیان آنمن چین، آمريکاخواستار آزادی محکومین شد

کد خبر 7343 - 1392 03 | تاریخ: 1627 روز پیش-1392/03/15 | ساعت: 21:33

آمریکا به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد قیام تیان‌آنمن، بار دیگر از چین خواست به حبس و آزار و اذیت کسانی که در تظاهرات میدان تیان‌آنمن در بهار 1989 شرکت داشتند پایان دهد.


 

 جنیفر ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا جمعه در بیانیه‌ای مشابه آنچه که پارسال منتشر شد، اعلام کرد: «بیست و چهارمین سالگرد سرکوب شدید تظاهرات میدان تیان‌آنمن در چهار ژوئن 1989 آمریکا را بر آن داشت از دست رفتن غم انگیز انسان‌های بی گناه را گرامی بدارد».
این مسئول آمریکایی افزود: «ما درخواست خود را از دولت چین برای محافظت از حقوق انسانی جهان شمول همه شهروندان، آزادی آنهایی که کاملا به اشتباه دستگیر شدند، تحت پیگرد قرار گرفتند و زندانی شدند یا تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند، تکرار می کنیم».
وی تأکید کرد واشنگتن همچنین بار دیگر از پکن می خواهد آزار و اذیت آنهایی را که در این تظاهرات شرکت داشتند متوقف کند و فهرست کسانی را که کشته، بازداشت یا ناپدید شده‌اند منتشر کند.
صدها حتی هزاران نفر در شب چهار ژوئن 1989 زمانی که حزب کمونیست چین تانک‌های ارتش را به منظور پایان دادن به هفت هفته تظاهرات در قلب پکن فرستاد، کشته شدند. رژیم این تظاهرات را «قیام بر ضد انقلاب» چین توصیف کرد.
در بین همه اختلافات بین دو قدرت اول جهان، مسائل حقوق بشر و آزادی‌های عقیدتی مانند شکنجه و کشتار تمرین کنندگان روش فالون گونگ توسط حزب کمونیست چین منبع تنش‌های مزمن هستند.
باراک اوباما و شی جین پینگ رؤسای جمهور آمریکا و چین قرار است هفتم و هشتم ژوئن در نشستی غیررسمی در صحرای کالیفرنیا به امید برقراری روابطی گرم‌تر دیدار کنند.


منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 5 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار