نظر اوباما در مورد انتخاب روحانی

کد خبر 7437 - 1392 03 | تاریخ: 1613 روز پیش-1392/03/30 | ساعت: 11:44

 رئیس‌جمهور ایالات متحده، در دومين واکنش خود به انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری ایران گفت که انتخاب فردی اعتدال‌گرا به عنوان رئیس‌جمهوری بعدی ایران «نشانه این است که مردم ایران خواستار حرکت در مسیری دیگرند.»

باراک اوباما، كه با برنامه «چارلی رُز» در شبکه «پی‌بی‌اس» سخن می‌گفت در همین حال افزود که نمی‌توان از تأثیرگذار بودن این تحول بر حل‌وفصل مناقشه هسته‌ای با ایران مطمئن بود. اوباما که مصاحبه اظهار داشت: «مردم ایران در این انتخابات، تندروها را دفع کردند، تندروها و  که در هیچ موردی و هیچ مکان و زمانی حاضر به نرمش و انعطاف نبوده‌اند. روشن است که در داخل ایران تمایل زیادی برای تعامل مثبت‌تر با جامعه بین‌الملل وجود دارد.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت: «اگر این را با خشونت‌ها و سرکوب‌هایی که در انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری اتفاق افتاد مقایسه کنید روشن است که این بار فضا بسیار مثبت‌تر است.» اوباما ادامه داد: «آقای روحانی که برنده انتخابات است علاقه خود را را برای تغییر موضع ایران برای رسیدگی به مسائل بین‌المللی نشان داد، اما از این امر آگاهیم که در نظام آنها رهبر بیشتر تصمیم‌ها را می‌گیرد. البته ما در هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های آینده خواهیم دید که شرایط چگونه تغییر خواهد کرد و تحول خواهد یافت.»

اوباما در عین حال افزود: به نظر من این امکان هست که ایرانیان تصمیم بگیرند به پیشنهاد ما برای تعامل به گونه‌ای جدی‌تر و اساسی‌تر پاسخ بدهند. اگر ایران درخصوص برنامه هسته‌ای‌اش شفاف‌سازی کند «راه‌های بسیاری برای عادی‌سازی روابط ایران و جهان وجود دارد. گفتني اينكه، باراک اوباما روز ۲۷ خرداد نيز در نخستین واکنش شخصی خود به نتیجه انتخابات ایران گفت که «محتاطانه» به پیروزی حسن روحانی «امیدوار» است این انتخابات بتواند گامی به پیش برای گفت‌وگوهای اتمی ایران باشد.

 منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 5 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار