لغو تحریم های شورای امنیت علیه عراق بعد 23 سال

کد خبر 7487 - 1392 04 | تاریخ: 1609 روز پیش-1392/04/07 | ساعت: 17:40

شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از 23 سال، عراق را از فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج و تحریم ها علیه این کشور را لغو کرد.شورای امنیت در چارچوب این فصل، تحریم هایی را علیه عراق اعمال کرده بود. این تحریم ها شامل موارد مختلف در بخش های اقتصادی سیاسی بود اما مهمترین آن الزام عراق به فروش نفت در برابر غذا بود.

این تحریم ها پس از حمله نظامی عراق به کویت در سال 1990 ، در قالب فصل هفتم منشور سازمان ملل، به تصویب شورای امنیت رسیدند.

شورای امنیت در قالب فصل هفتم منشور سازمان ملل، سه قطعنامه 660، 678 و 687 صادر کرد. مجوز حمله نظامی ائتلافی از کشورها به رهبری آمریکا به عراق در سال 1991 برای اخراج نظامیان این کشور از خاک این کشور نیز به استناد این مصوبات بود.

الزام عراق به پرداخت غرامت به کویت به دلیل اشغال خاک این کشور نیز از دیگر موارد قطعنامه های شورای امنیت علیه بغداد بود.

عراق هم اکنون پنج درصد از درآمدهای فروش نفت خام و فرآورده های نفتی خود را به عنوان غرامت بری آسیب دیدگان از حمله نظامی به کویت در سال 1990 می پردازد.

دولت عراق تاکنون 36 میلیارد و 400 میلیون دلار به کویت غرامت پرداخت کرده و 16 میلیارد دلار دیگر باقی مانده است که بغداد باید آنها را بپردازد. برآوردها نشان می دهد این رقم نیز تا اوایل 2015 به طور کامل پرداخت خواهد شد.

خروج عراق از فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد و لغو تحریم ها علیه این کشور نیز با مصوبه 2107  پنجشنبه شورای امنیت عملی شود. مصوبه ای که هیچ مخالفی نداشت و با اجماع اعضای شورای امنیت به تصویب رسید.

براساس فصل هفتم منشور سازمان ملل، شورای امنیت مجوز اقدام نظامی علیه یک کشور برای عملی کردن مصوبات خود را دارد.

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق هم  در این باره گفت مصوبه جدید شورای امنیت، تحریم ها را از ما برمی دارد. قطعنامه های شورای امنیت در فصل هفتم و تحریم های آن، باعث شد عراق در معرض تهدیدات خارجی و همیشه زیر فشار دخالت های خارجی باشد.

وی افزود: عراق به دلیل تحریم های شورای امنیت تحت فصل هفتم، از سال های زیاد انزوا رنج برد و با مشکلات پرداخت غرامت و انزوا روبه رو شد اما هم اکنون می تواند به سمت مرحله سازندگی، توسعه، بازسازی و تامین نیازهای ملت خود حرکت کند.

شهرداری بغداد هم اعلام کرد به مناسب لغو تحریم های شورای امنیت علیه عراق، جشن ها و برنامه های گسترده ای از جمله آتش بازی، چراغانی و آذین بندی خیابان ها، برگزاری کنسرت موسیقی و آئیین های شادی سنتی و توزیع شیرینی برگزار می کند.


منبع : عصر ایران

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار