مقاومت مسلمانان اویغور چین در مقابل سیاست های خشن پکن

کد خبر 7562 - 1392 04 | تاریخ: 1599 روز پیش-1392/04/16 | ساعت: 23:56

یکی از حامیان اقلیت مسلمان اویغور چین روز جمعه از دولت این کشور انتقاد کرد و گفت حضور امنیتی فعال حکومت، به اختلافات قومی در منطقه مسلمان نشین غرب چین دامن زده است. 


اظهارات الهام توهتی اندیشمند اویغور و ادعای وی مبنی بر اینکه 34 نفر که اکثریت آنها اویغور بودند پس از سرکوب اخیر همچنان ناپدید هستند، در چهارمین سالگرد شورشهای گسترده قومی در مرکز استان سین کیانگ بیان شد.
انتقاد صریح توهتی از دولت چین برای فردی که در خاک این کشور زندگی می کند اقدامی عجیب است به ویژه که نیروهای امنیتی چین در آماده باش هستند و چنین اظهاراتی را با بازداشت تلافی می کنند. 
توهتی افزود: «هر بار اتفاقی می افتد دولت با یک کلمه پاسخ می دهد: فشار. فشار زیاد، فشار زیاد و حتی فشار بیشتر. این باعث بیشتر شدن مقاومت و افزایش درگیری می شود. دولت باید مسئولیت اتفاقات اکنون و آینده سین کیانگ را بپذیرد.»
چین ناآرامی اخیر اورومچی را با خشونت پاسخ داد. رسانه های دولتی تصاویری از خودروهای زرهی ضد شورش و کامیون های پر از پلیس شبه نظامی منتشر کردند که در خیابان های اصلی شهر حرکت می کردند. صدها هزار سرباز نیز در میدان اصلی این شهر مستقر و آماده گشت زنی بودند. 
مقامات چین عامل ناآرامی را «تروریسم، افراطی گری و جدایی طلبی» معرفی کرده و برای ارائه اطلاعات در مورد فعالیت های تروریستی جایزه تعیین کرده اند. 
این اندیشمند اویغور گفت نبود شفاف سازی در مورد ناآرامی اخیر و جلوگیری از انتشار گزارش های بی طرف و مستقل در مورد حوادث منطقه،‌ مشخص کردن ماهیت اصلی اتفاقات را دشوار می سازد. وی گفت نارضایتی سکنه محلی از سیاست های پکن احتمالا این ناآرامی را تشدید کرده است. 
وی گفت: «دولت باید بداند در سین کیانگ مقاومت مسالمت آمیزی در برابر خشونت و در کنار آن مبارزه خشنی علیه خشونت وجود دارد. بخشی از این فعالیت ها ارتباطی با تروریسم یا جدایی طلبی ندارند. بسیاری از مردم نمی توانند با این روش ادامه دهند. آنها نمی توانند از طریق مجراهای قانونی یا رسانه ها اقدام کنند. آنها هیچ راهی برای حفظ حقوق یا بیان نظرات خود ندارند. پس آنها چه باید بکنند؟ بعضی از آنها درگیری و تحریک را انتخاب می کنند.منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار