ملاله یوسف‌زای امروز در سازمان ملل سخنرانی می‌کند

کد خبر 7622 - 1392 04 | تاریخ: 1590 روز پیش-1392/04/21 | ساعت: 18:18

دختر نوجوان پاکستانی که از جانب طالبان مورد اصابت گلوله قرار گرفته و جان سالم به در برده است، امروز (جمعه) در مقر سازمان ملل در نیویورک آمریکا سخنرانی می‌کند.

 به نوشته روزنامه گاردین، ملاله یوسف‌زای، دختر نوجوان و محصل پاکستانی که پس از حمله شبه‌نظامیان طالبان در اکتبر سال گذشته میلادی از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود و در بیمارستانی در انگلستان تحت درمان قرار گرفت، قرار است در شانزدهمین سال تولدش که از جانب سازمان ملل به "روز ملاله" نام‌گذاری شده، به ایراد خطابه بپردازد و از تمام دولت‌های جهان بخواهد تا تحصیل اجباری و آزاد برای هر کودک را تضمین کنند.

امروز (جمعه)، دوازدهم ژوئیه برابر با روز ملاله، اولین سخنرانی عمومی وی از زمان حمله طالبان و زنده ماندنش محسوب می‌شود.

وی به هیاتی از 500 نوجوان و جوان در سازمان ملل اینگونه خواهد گفت: اجازه بدهید کتاب‌ها و قلم‌هایمان را برداریم. این دو، قدرتمندترین سلاح ما هستند. یک کودک، یک معلم، یک قلم و یک کتاب می‌تواند جهان را تغییر می‌دهد. آموزش تنها راه حل است. آموزش در مقام نخست قرار دارد.

سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) و سازمان نجات کودکان در مطالعه‌ای اعلام کرد که تعداد کودکانی که در تحصیلات ابتدایی شرکت نکردند در سال 2008 میلادی کاهش یافت اما در همین برهه زمانی تعداد کودکان در کشورهای جنگ‌زده از 42 درصد به 50 درصد افزایش یافت.

همچنین سازمان نجات کودکان در گزارش خود آورده است که در سال 2012 بیش از 3600 مورد حمله به مدارس، ایجاد رعب و وحشت و شکنجه و آزار کودکان و آموزگاران گزارش شده است و همچنین مواردی از انفجار بمب و شلیک راکت به مدارس اعلام شده است. علاوه بر این، از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه 3900 مدرسه تخریب و نابود شده یا برای اهداف غیرآموزشی مورد استفاده قرار گرفتند.

ملاله یوسف‌زای که هم‌اکنون در یک دبیرستان دخترانه در بیرمنگام انگلستان تحصیل می‌کند، قرار است طوماری با بیش از 3000 امضا را به بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل با مضمون آموزش ارائه کند.

ملاله یوسف‌زای از ۱۱ سالگی در وبلاگ خود در مورد وضعیت دختران در دره سوات پاکستان و لزوم سوادآموزی آنها مطلب می‌نوشت. افراد طالبان در واکنش به این نوشته‌ها، ملاله یوسف‌زی را در اتوبوس مدرسه به گلوله بستند. او به شدت زخمی شد ولی پس از دو عمل جراحی به زندگی عادی بازگشت. این دختر نوجوان اینک خیریه‌ای را برای کمک به آموزش دختران به راه انداخته‌ است.منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار