شهرداران بزرگ دنیا چگونه انتخاب می شوند

کد خبر 7891 - 1392 05 | تاریخ: 1475 روز پیش-1392/05/18 | ساعت: 01:22

يک ماه ديگر شهردار بعدي پايتخت با راي 31 عضو شوراي شهر چهارم مشخص مي‌شود. شهرداري که ويژگي اصلي او تخصص و تسلط به امور شهر است اما ساير کلانشهرهاي دنيا چگونه شهردار خود را انتخاب مي‌کنند.به گزارش مهر، اين روزها بيشترين دغدغه فعالان و مديران شهري انتخاب شهردار بعدي پايتخت است. اعضاي شوراي شهر رزومه افراد منتخب را بررسي و در نهايت يک نفر به عنوان شهردار بعدي پايتخت برگزيده مي‌شود . پيش از ايجاد شوراهاي شهر و روستا شهرداران برگزيده وزير کشور بودند.
 
 
در پاريس اما اين احزاب هستند که شهردار را انتخاب مي‌کنند. در شهر پاريس احزاب براي انتخابات شوراها ليست مي‌دهند و 163 نماينده پارلمان محلي انتخاب مي‌شود و سر ليست حزب پيروز براي 6 سال کليد دار شهر پاريس است.
 
پيش از اين در شهر مسکو روند انتخاب شهردار کمي پيچيده بود. رئيس‌جمهور روسيه شهردار را به مجلس پيشنهاد مي‌کرد و مجلس صلاحديد فرد معرفي شده را تائيد مي‌کرد و اما در قانون جديد هر فردي که قصد شهردار شدن دارد بايد امضاي 110 عضو شوراي شهر را به دست آورد و سپس امکان شرکت در انتخابات براي کسب راي مردم را به دست مي‌آورد.
 
در شهري مانند واشينگتن دي. سي شهردار براي يک دوره 4 ساله توسط مردم انتخاب مي‌شود. همانند شهر لندن که از سال 2000شهردار توسط راي مستقيم مردم برگزيده مي‌شود.
 
در برلين يکي از بزرگترين شهرهاي آلمان هم مردم به احزاب براي شوراهاي شهر راي داده و حزب برنده شهردار را انتخاب مي‌کند.
 
در شهرهاي چين مانند پکن دولت و حزب کمونيست در اداره شهرها نقش دارد. شهرداران نسبت به دبير حزب کمونيست قدرت کمتري داشته و اين دبير حزب کمونيست است که شهردار را منصوب مي‌کند.
 
در برزيل شهرداران به جز مراکز استانها، شهرهاي مرزي و مناطق امنيتي و حساس توسط مردم انتخاب مي‌شدند اما از سال 1988 همه شهرداران به طور مستقيم براي يک دوره 4 ساله توسط مردم انتخاب مي‌شوند.
 
شهردار کوالالامپور پايتخت کشور مالزي و بزرگ‌ترين شهر اين کشور توسط وزير کشور براي يک دوره سه ساله انتخاب مي‌شود.
 
در شهرهاي بزرگ ژاپن مانند اوزاکا و توکيو و... استانداراني با فرمان پادشاه ژاپن منصوب شده که نقش استانداران نقش شهردار را هم بازي مي‌کند.
 

شهر دهلي هند يکي از هشت شهر بزرگ دنيا محسوب مي‌شود که از سال 2000 براي انتخاب شهردار انتخابات برگزار مي‌شود و شهردار با راي مستقيم مردم انتخاب مي‌شود.


منبع : مهرنیوز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 5 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار