نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: نباید آرای ممتنع در کنار آرای مخالف قرار بگیرد

کد خبر 7993 - 1392 05 | تاریخ: 1494 روز پیش-1392/05/27 | ساعت: 17:54

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس می گوید نماینده ای که رای ممتنع می دهد مخالف موضوع نیست. 

محمد رزم نایب رئیس کمیسیون قضایی  حقوقی مجلس، درباره علت رای ممتنع دادن نمایندگان به طرح و لایحه و موضوعی گفت: دلیل اصلی رای ممتنع دادن نمایندگان این است که درباره یک موضوع که مورد رای گیری است به جمع بندی نهایی نرسیده اند و نه قصد مخالفت دارند و نه می خواهند با آن موضوع موافقت کنند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلام ادامه داد: متاسفانه در بررسی طرح ها و لوایح رای ممتنع به عنوان رای منفی به حساب می آید و این در شرایطی است که نظر نماینده موافقت و یا مخالفت نیست.

وی ادامه داد: البته در جریان بررسی رای اعتماد رای ممتنع زیاد تاثیرگذار نیست و وزیر پیشنهادی به نصف بعلاوه یک رای احتیاج دارد.

رزم درباره احتمال اصلاح نحوه اخذ آرا گفت: با توجه به این که از رای ممتنع به عنوان رای منفی برداشت می شود و در حقیقت اینگونه نیست کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی می تواند این موضوع را بررسی کند و طرح خود را برای تصویب به صحن علنی مجلس ارائه کند و در این زمینه منع قانونی وجود ندارد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس افزود: در صورتی که ابهام در نحوه اخذ رای ممتنع برطرف شود مجلس در مقایسه با گذشته بهتر می تواند رای گیری کند و در این صورت نظرات ممتنع در کنار نظرات مخالف قرار نمی گیرد.

وی با اشاره به پخش زنده جلسات رای اعتماد از رسانه ملی گفت: این موضوع اتفاق خوبی است و نظام جمهوری اسلام حکومت مردمی است و به معنای واقعی دموکراسی  وجود دارد.

رزم تاکید کرد: علنی شدن جلسات سایر نهادها همچون شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز اشکالی از نظر سیاسی و قانونی ندارد و زمینه را باید صدا و سیما فراهم کند.

وی ادامه داد: در صورتی که موضوع جلسات محرمانه باشد می توان آنها را به صورت غیر علنی برگزار کرد اما اصل بر علنی بودن است و این موضوع نیازی به مصوبه مجلس ندارد.


منبع : مهر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار