محمد جواد ظریف : امريكا به‌دنبال بازي برد - برد باشد

کد خبر 8062 - 1392 06 | تاریخ: 1550 روز پیش-1392/06/02 | ساعت: 16:04

وزير امور خارجه گفت: اگر امريكا به دنبال بازي با حاصل جمع صفر در صحنه بين‌المللي باشد، هم خودش مي‌بازد و هم طرف مقابل. 

محمدجواد ظريف در يک برنامه تلويزيوني با بيان اينکه «بايد اين واقعيت را درک کنيم و ديگران را هم وادار به درک آن کنيم که سياست خارجي عرصه بازي با حاصل جمع مثبت است و بازي برد - برد است»، اظهار کرد: ديگران را بايد به درک اين واقعيت وادار کنيم که تنها از مسير بازي با حاصل جمع مثبت است که مي‌تواند نفع همه فراهم شود و اين نياز جدي است. 

وي ادامه داد: هنوز طرف مقابل به اين فهم نرسيده است که در دنياي امروز نمي‌شود با هزينه ديگران پيشرفت کنيد. نمي‌شود با هزينه ديگران امنيت داشته باشيد و براي مردم‌تان امنيت ايجاد کنيد. اگر مي‌شد، 11 سپتامبر اتفاق نمي‌افتاد و اگر مي‌شد امريكايي‌ها بايد احساس مي‎کردند که کاملاً در امنيت هستند. اين نشان مي‌دهد که مبناي تفکري درست نيست. ما در روابط بين‌الملل به آن مي‌گوييم بازي با حاصل جمع صفر؛ به اين معنا که اگر يک طرف برد، طرف مقابل بايد ببازد. بازي با حاصل جمع صفر امروز ديگر در دنيا معنا نمي‌دهد. اگر امريكا به دنبال بازي با حاصل جمع صفر در صحنه بين‌المللي باشد هم خودش مي‌بازد و هم طرف مقابل. 

وزير امور خارجه که در برنامه تلويزيوني «امروز، ديروز، فردا» با موضوع سياست‌هاي خارجي دولت يازدهم سخن مي‌گفت، اظهار کرد: تجربه‌هاي متعدد نشان داده است که امريكا نتوانسته با اين بازي با نگاه برد - باخت براي خود هم امنيت ايجاد کند. ما نه تنها نياز داريم اين موضوع را خودمان درک کنيم بلکه ديگران را بايد وادار به درک اين واقعيت کنيم که تنها در مسير بازي با حاصل جمع مثبت است که نفع همه مي‌تواند فراهم شود و اين نياز جدي است.  

وي درباره حقوق هسته‌اي ايران نيز گفت: مردم ايران از حقوقشان نخواهند گذشت و هيچ دولتي هم نمي‌تواند از حقوق مردم بگذرد، اما مي‌خواهيم به دنيا نشان دهيم که هيچ تهديدي از جانب ايران وجود ندارد. ما اصولاً سلاح هسته‌اي را در جهت امنيت کشور نمي‌دانيم. وجود آن‌ها را تهديد امنيت مي‌دانيم. 
وي در ادامه درباره پيام تشديد تحريم‌ها در کنگره امريكا گفت: تشديد تحريم‌ها در کنگره امريكا را به علت وحشت تندروها مي‌دانم. آن‌ها که قدرت دارند اعتماد به نفس دارند و آن‌که احساس ضعف مي‌کند تندروي مي‌کند. تندروها نگرانند که گفتمان دولت جديد تنش را کم کند. چون منافع آن‌ها در تنش است و فکر مي‌کنند بايد در دعوا براي خود مقبوليت ايجاد کنند و نمي‌خواهند اجازه دهند زمينه براي رسيدن به راه حل فراهم شود. آن‌ها از گفتمان دولت جديد به وحشت افتاده‌اند. آن‌ها نگران برنامه هسته‌اي ما نيستند بلکه زمينه‌اي ساخته‌اند براي به وحشت انداختن دنيا از ايران. ما بايد اين زمينه را از آن‌ها بگيريم. 

سياست تكريم مردم ايران 

وزير امور خارجه افزود: در عين حال اين گرايش در داخل دولت امريكا هم وجود دارد که از يک سو فشار بياورند و از سوي ديگر بخواهند مذاکره کنند. اين سياست هم به جايي نمي‌رسد. دولت امريكا بايد در نظر داشته باشد که راه برخورد با ايران و مردم ايران که توانسته‌اند استقلال خود را با اين قيمت حفظ کنند، تکريم است. ظريف درباره اين پرسش که «آيا انتشار اسناد کودتا پس از 60 سال پيامي در اين مقطع براي ايران دارد»، تصريح کرد: بعيد است انتشار اسناد کودتا پيامي بوده باشد بلکه بيشتر در قالب مقررات داخلي اسناد محرمانه اين کشور است. جامعه امريكا يکپارچه نيست و گرايش‌هاي متعدد در آن وجود دارد. بايد اين جامعه را مجموعه پيچيده‌اي ديد که همان طور که جاي بازي براي رژيم صهيونيستي فراهم کرده بايد امکان حضور فعال براي ايران نيز فراهم کند، ضمن اينکه حضور جامعه عظيم فرهيخته ايران در امريكا نيز مي‌تواند فرصتي براي ايران باشد تا از منافع ايران دفاع کنند و اجازه ندهند گروه کوچکي منافع و ديدگاه‌هاي جنگ‌طلبانه خود را به کشورها و ايران و امريكا تحميل کند. 

برخي كشورهاي همسايه گرفتار هيجانات شده‌اند 

وي درباره برخي اختلاف نظرهاي ايران با کشورهاي همسايه مانند عربستان و بحرين، با بيان اينکه درمورد منافعمان بايد با دوستان در منطقه به فهم مشترکي برسيم گفت: دوستان ما در منطقه گرفتار برخي هيجانات شده‌اند و آينده را نمي‌بينند. ظريف درباره روابط ايران با کشورهاي همسايه تاكيد کرد: بايد وارد مفاهمه شويم و به صورت جدي به آن‌ها نشان دهيم که آنچه آن‌ها را تهديد مي‌کند افراطي است که خودشان ايجاد مي‌کنند. وي افزود: بين آن‌ها بايد اراده ايجاد کرد. ما بزرگترين و قدرتمندترين کشور منطقه هستيم و هميشه کشور بزرگ و قدتمند است که بايد آرامش بدهد که آن‌ها بتوانند با فهم درست و بدون نگراني و ترسي که به افراط و اقدامات نسنجيده مي‌انجامد رفتار کنند. فکر مي‌کنم ما در نشان دادن اين واقعيت به کشورهاي منطقه کمي تعلل کرديم و اين موضوع را به خوبي نشان نداديم. البته گروه‌هايي مانند رژيم صهيونيستي هستند که منافعشان در درگيري است. ظريف درباره رفع تحريم‌ها عليه ايران نيز گفت: بايد زمينه‌چيني‌ها مرحله به مرحله انجام شود و در کنار آن با مذاکرات هوشمندانه در برنامه‌ريزي ميان مدت و بلندمدت زمينه تحريم‌ها را از بين برد. اميدواريم بتوانيم با برنامه‌ريزي، طراحي و اجماع داخلي اين کار را انجام دهيم. وزير امور خارجه يادآور شد: تهديد در منطقه ما در زمينه هسته‌اي، اشغال و توسعه‌طلبي رژيم صهيونيستي است نه تهديد موهومي به نام ايران. 

نبايد منافع ملي را هزينه دعواهاي سياسي داخلي كنيم 

وي تاكيد کرد: وظيفه ما اين است که تلاش گروه‌هاي تندرو را با شکست مواجه کنيم که راهي جز مسير اعتدال، بيان منطقي مواضع ايران و اجتناب از هيجان‌زدگي‌هاي سياسي ندارد. نبايد منافع ملي را هزينه دعواهاي سياسي داخلي کنيم. منافع ملي ايران بسيار با ارزش‌تر از اين است که آن را در دعواهاي سياسي داخلي صرف کنيم. ظريف در برابر اين پرسش که «آيا وزارت خارجه نقش فعال‌تري در مذاکرات هسته‌اي خواهد داشت؟ » گفت: اين تصميمي است که بايد آقاي رئيس‌جمهور و مقامات عالي نظام آن را بگيرند. هر تصميمي که در اين باره گرفته شود، ما در حد خود در خدمت آن خواهيم بود. از هر امکاني که داشته باشم براي خدمت کردن استفاده مي‌کنم. بالاخره ظرف يکي دو هفته آينده پس از اينکه دبير شوراي امنيت ملي مشخص شود اين موضوع نيز مشخص خواهد شد. ظريف در پاسخ به اين پرسش که «اگر تمام توان را به کار گرفتيد و طرف مقابل همچنان بر مواضع خود ايستاد چه مي‌کنيد؟» گفت: طرف مقابل چندان براي رسيدن به راه حل وارد مذاکره نشده و ما هم البته از تمام امکانات مذاکراتي خود براي رسيدن به راه حل استفاده نکرديم. نقد من بر روش مذاکراتي که تاکنون انجام گرفته اين است که فکر مي‌کنم با تغيير روش اين امکان وجود دارد که طرفين بتوانند براي رسيدن به راه حل اقدام کنند. ما يک دور نشان داديم که مي‌توانيم خوب مذاکره کنيم فکر مي‌کنم بتوانيم دوباره درست مذاکره کنيم و کار را به نتيجه برسانيم. 

ما حقوقمان را معامله نمی کنیم 

وزير امور خارجه تاكيد کرد: ايران قدرتمند است و مي‌تواند درست از موضع اعتماد به نفس مذاکره کند و نگران نباشد که اگر وارد بده بستان سياسي شويم حقوقمان از دست مي‌رود. ما حقوقمان را به هيچ وجه معامله نمي‌کنيم. اگر عقب نروند اشتباه بزرگي مرتکب شده‌اند و ايران متناسب با آن اقدام خواهد کرد. آن‌ها بايد بدانند که ايران از حقوق خود کوتاه نخواهد آمد. حقوق ايران بايد حفظ شود.


منبع : خبرآنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار