اختلاف شدید روسیه و آمریکا بر سر بحران سوریه در نشست G20 سن پترزبورگ

کد خبر 8213 - 1392 06 | تاریخ: 1534 روز پیش-1392/06/15 | ساعت: 22:18

 دومین روز از اجلاس سران کشورهای عضو گروه بیست در حالی به پایان خود نزدیک می شود که اختلاف نظرها درباره سوریه مانع از اتخاذ تصمیمی مشترک در مورد چگونگی واکنش به کاربرد سلاح شیمیایی در این کشور شده است.
 
 
اگرچه سران کشورها هر ساله در این نشست گرد هم می آیند تا راهی برای حل مشکلات اقتصاد جهانی بیابند اما نشست سن پترزبورگ طی دو روز گذشته تحت الشعاع اختلاف نظرها بر سر جنگ داخلی سوریه قرار گرفت.
 
در این نشست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که از مخالفان حمله به سوریه است، موفق شد تا همراهی سران کشورهایی با اقتصاد نوظهور از جمله چین را به دست آورد و تهدید کرد که حمله به سوریه خطر افزایش شدید بهای نفت را به همراه خواهد داشت.
 
در مقابل باراک اوباما ضمن دیدار خصوصی با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، در نشست مطبوعاتی پایان جلسه باردیگر بر لزوم تنبیه دولت سوریه به دلیل کاربرد سلاح شیمیایی در برخورد با مخالفان تاکید کرد.
 
فرانسه، بریتانیا، کانادا، ترکیه و عربستان سعودی، از حامیان ایالات متحده آمریکا در اجلاس سن پترزبورگ برای حمله به سوریه بودند.
 
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز حتی در جلسه خصوصی با رئیس جمهوری روسیه موفق نشد تا نظر وی را برای همراهی با دولت آمریکا تغییر دهد.


منبع : یورونیوز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 20 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار