فاجعه های جاده ای در کمین، کجاست یک جفت لاستیک سالم !؟

کد خبر 8335 - 1392 06 | تاریخ: 1529 روز پیش-1392/06/24 | ساعت: 19:30

 مدیر بهره برداری مراکز معاینه فنی تهران گفت: چهار درصد از خودورهایی که سال گذشته برای تست معاینه فنی مراجعه کرده‌ اند از سلامت لاستیک مردود شدند که با تعمیم این رقم به کل خودروها می‌توان پیش‌بینی کرد که حدود 100 هزار خودرو لاستیک معیوب داشته و پتانسیل ایجاد فاجعه و تصادف پرخطر دارند.

محمد طاهریان در گفت وگو با خبرآنلاین با اشاره به نقص فنی اتوبوس اسکانیا و کشته و زخمی شدن بیش از ۸۳ نفر گفت: متاسفانه باز هم عدم توجه به نقص فنی خودرو حادثه ای دردناک برای هموطنان کشورمان به وجود آورد و سوال آینجاست که کدام ارگان، سازمان و اهرم نظارتی و حاکمیتی کم کاری کرده است؟

او گفت: عمق این فاجعه بسیار زیاد است، آیا لازم نبود که راننده اتوبوس و دیگر مسولان آن بر نقص لاستیک بیشتر توجه کرده و با شرایط نامناسب اقدام به سفر نمی کردند؟ حال کدام سازمان و ارگان مقصر اصلی است؟

وی اظهار کرد: مراکز مکانیزه معاینه فنی در همه جای دنیا به عنوان تنها اهرم حاکمیتی و نظارتی موظفند خودروها را مورد کنترل و بازبینی قرار دهند، این مراکز در تهران هم وجود دارند اما لازم است که از سوی مسولان مورد حمایت قرار گیرند تا ضمن رشد نظارت دقیق کنترل کیفیت خودروها، از به وجود آمدن چنین مشکلاتی جلوگیری کنند.

طاهریان با بیان اینکه طبق آمار سال 91 از 2.5 میلیون خودرو مشمول معاینه فنی خودرو در تهران، تنها 500 هزار خودرو معاینه فنی انجام داده‌اند، گفت: از این تعداد چهار درصد یعنی 20 هزار خودرو دارای مشکل لاستیک بوده و از تست معاینه فنی مردود شدند و ملزم به تعویض لاستیک و مراجعه مجدد شدند، این درحالی است که بسیاری از رانندگان عام شاید ندانند که چه زمانی باید اقدام به تعویض لاستیک خودروی خود کنند و امکان دارد که پتانسیل ایجاد یک حادثه بزرگ را داشته باشند.

او گفت: با تعمیم این چهاردرصد خودرو مردود از تست سلامت لاستیک به کل خودروها، می توان به این نتیجه رسید که حداقل 100 هزار خودرو در کشور لاستیک معیوب دارند و با این وجود در خیابان ها، بزرگراه ها و اتوبان ها با سرعت بالا تردید می کنند و پتانسیل ایجاد فاجعه دارند.

مدیر بهره برداری مراکز معاینه فنی تهران گفت: طبق قانونی سال 89 خودروهای نو تا 5 سال از انجام معاینه فنی معاف شدند که این قانون خطرات زیادی را برای خودروها به همراه داشت و در این اتوبوس دیدیم که با وجود داشتن سن کمتر از 5 سال و عدم انجام معاینه فنی، چنین حادثه‌ای را به وجود آورد.

او گفت: این حوادث تنها خسارات مالی و جانی ندارد و خانواده های این عزیزان تا سالها اثرات این حادثه را به همراه خواهند داشت و متقابلا خسارات اجتماعی و روحی ، روانی و خانوادگی بر بازماندگان این حوادث مشکلاتی برای خودشان و جامعه ایجاد می کند لذا مسولان نباید از عوامل پیشگرانه غافل شوند.
 
این کارشناس فنی خودرو با اشاره به سخنان رییس پلیس راه کشور و رییس پلیس راهور ناجا مبنی براینکه علت تصادف اتوبوس ها نقص فنی است، گفت: از مسولان ذی ربط ، دولت ونمایندگان مجلس می خواهم که به عنوان طرح ملی به معاینه فنی خودرو نگاه کند و هرچه سریعتر طرح 2 فوریتی را برای کاهش معافیت خودروهای نو از پنج سال به دو سال تنظیم و به تصویب برساند تا نظارت بیشتری بر این امر صورت گیرد.
 
طاهریان همچنین با توجه به روزهای پایانی تعطیلات تابستان از مردم خواست تا قبل از سفر حتما از سلامت فنی خودروی خود با مراجعه به مراکز مکانیزه فنی مطلع شوند و سفر ایمن و سلامتی را در کنار خانواده خود داشته باشند تا شاهد چنین تصادفات غم انگیزی نباشیم در همین راستا سامانه تلفن گویای مراکز به شماره 23503000 اطلاعات و ساعت کار مراکز معاینه فنی اعلام می کند.


منبع : خبرآنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار