افزایش محدودیت اینترنتی در چین برای سرکوب انتقادات از فساد داخلی

کد خبر 8419 - 1392 06 | تاریخ: 1526 روز پیش-1392/06/28 | ساعت: 20:15

با افزایش انتقادات از عملکرد دولت و فساد مالی مقامات چین، دولت این کشور محدودیتهای اینترنتی را افزایش داده است. 
 
چین دوباره سانسور و محدودیتها در اینترنت را افزایش داد. هدف از این کار مقابله با موج گسترده انتقادات در اینترنت از حزب حاکم کمونیست است. چارلز شو که وبلاگ سیاسیش دوازده میلیون طرفدار دارد، اوت گذشته به اتهام داشتن روابط نامشروع با روسپی ها بازداشت شد. او در اعترافی تلویزیونی، اتهامات خود را مبنی بر کمک به گسترش جوی غیرقانونی و غیراخلاقی در فضای مجازی اینترنت پذیرفت و از مقررات و قوانینی که دستگاه قضایی برای اینترنت وضع کرده است، تمجید کرد. هفته گذشته دادگاه عالی و دادستان کل چین دستورالعمل جدیدی را درباره برخورد با وبلاگ نویسانی که اطلاعات غلط در اینترنت منتشر می کنند، تنظیم کرد. بر اساس این قانون کاربران اینترنت اگر شایعاتی را در اینترنت درج کنند که بیش از پنج هزار بار دیده شده یا بیش از پانصد هزار بار از طریق بازدیدکنندگان منتشر شود، متهم می شوند. در چین حداکثر مجازات برای جرم دروغ پراکنی و شایعه پراکنی سه سال حبس است. در حالیکه حامیان قوانین جدید می گویند این قوانین برای جلوگیری از انتشار اطلاعات غلط و هرج و مرج در جامعه ضروری است، منتقدان آن را مغایر قانون اساسی می دانند. 
وانگ شینگ وکیل چارلز شو گفت : اگر شایعات مربوط به فردی خاص باشد، آن فرد حق دارد به دادگاه شکایت کند و پلیس حق مداخله ندارد و نمی تواند روزنامه نگاران و خبرنویسان را به اتهام دردسر آفرینی بازداشت کند. این کار نقض آشکار قانون اساسی چین است. این کار در واقع سرکوب آزادی بیان است. 
در سالهای اخیر رسانه های اجتماعی چین در اینترنت به ابزاری قدرتمند در بحثهای سیاسی تبدیل شده است. در همین چارچوب هر روز مطالب بیشتری از فساد مقامات چین در اینترنت منتشر می شود. 


منبع : شبکه تلویزیونی پرس تی وی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار