ایران با افزایش تولید نفت به دنبال قدرت نمایی در اپک

کد خبر 8441 - 1392 06 | تاریخ: 1524 روز پیش-1392/06/30 | ساعت: 20:34

شمارش معکوس به منظور بهره‌برداری از اولین طرح افزایش ظرفیت تولید نفت در دولت یازدهم آغاز شده و پیش بینی می شود با افزایش ظرفیت تولید طلای سیاه، قدرت چانه‌زنی ایران هم در اوپک و بازارهای جهانی ارتقا یابد.

بیژن زنگنه وزیر نفت یکی از سه برنامه کوتاه مدت و اولویت دار صنعت نفت در دولت یازدهم را افزایش ظرفیت تولید نفت در دو مرحله ابتدا به 4 میلیون بشکه و سپس 4.5 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.

این عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت تولید نفت منجر به ارتقای جایگاه و قدرت چانه‌زنی های ایران در مذاکرات بین‌المللی و اوپک خواهد شد، تاکید کرده است: از این رو با استفاده از روش‌های صیانتی ظرفیت تولید طلای سیاه و سپس با اتخاذ 14 راهکار جدید میزان صادرات و فروش نفت ایران افزایش می یابد.

به اعتقاد کارشناسان بازار انرژی، افزایش ظرفیت تولید نفت و ایجاد ظرفیت مازاد بر صادرات طلای سیاه برای کشورهای عضو اوپک به منزله یک برگ برنده اقتصادی و سیاسی در بازار جهانی به شمار می‌رود و از این رو هر کشوری که ظرفیت مازاد بیشتری برای تولید نفت در اختیار داشته باشد از قدرت چانه‌زنی بالاتری در مذاکرات برخوردار خواهد بود.

از این رو هم اکنون در کنار اولویت بندی طرح توسعه میادین مشترک نفت و گاز ایران و حذف برخی از پروژه‌ها همچون توسعه برخی از میادین مستقل نفتی کشور، افزایش ضریب بازیافت مخازن هیدروکربوری با تولید ثانویه نفت در دستور کار صنعت نفت قرار گرفته است.

به منظور اجرای این سیاست کلان، اولین طرح افزایش تزریق گاز به مخازن نفت ایران در مناطق نفتخیز جنوب آماده بهره‌برداری و راه اندازی نهایی شده است به طوری‌که پیش بینی می‌شود با راه‌اندازی طرح افزايش ظرفیت تزريق گاز در ميادين نفتی كرنج و پارسي، ضریب بازیافت و تولید نفت با روش‌های صیانتی در این دو میدان نفتی افزایش یابد.

شرکت ملی نفت ایران با انتشار گزارشی در تشریح جزئیات بیشتر از تکمیل و آغاز بهره‌برداری این دو طرح افزایش ظرفیت تولید نفت ایران، اعلام کرد: هم اکنون آخرین مراحل پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی طرح تزریق گاز به میادین نفت كرنج و پارسي در حال انجام است.

هدف از اجراي اين طرح را افزايش توان تزريق در مخازن كرنج و پارسي به ميزان حدود 200 ميليون فوت مكعب بوده و پیش بینی می‌شود با راه اندازي اين طرح، ظرفيت تزريق گاز در اين ميادين از روزانه 900 ميليون فوت مكعب به يك ميليارد و 100 ميليون فوت مكعب افزايش يابد.
 
در اين پروژه تولید ثانویه نفت ایران، دو رديف كمپرسور جديد در ايستگاه‌هاي تزريق گاز شماره 500 كرنج و 700 پارسي به همراه خطوط لوله و تهسيلات سرچاهي تزريق گاز نصب شده است.
 
برآوردها حاکی از آن است که با تزریق گاز به این میادین نفتی علاوه بر افزایش ظرفیت تولید طلای سیاه، میزان استخراج صیانتی نفت کشور هم افزایش یافته و عمر بهره‌برداری از میادین نفتی قدمی هم افزایش می‌یابد.


منبع : مهرنیوز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار