آموزش آشپزی، پخت گالانتین مرغ با مواد گوشتی

کد خبر 8444 - 1392 06 | تاریخ: 1545 روز پیش-1392/06/30 | ساعت: 22:44

اگر یک مهمانی رسمی و رودربایستی‌دار دارید و می‌خواهید سنگ ‌تمام بگذارید، پیشنهاد ما پخت مرغ درسته است. البته پخت مرغ درسته یک روش ندارد. این مدل مرغی که پیشنهاد داده‌ایم گالانتین شده (مرغ بدون استخوان) است و داخل آن با مخلوطی از مواد گوشتی و طعم‌دار پرشده است.

مواد لازم برای 8 نفر:

1 عدد مرغ متوسط

3 ق س روغن مایع

2 عدد پیاز

3 عدد لیموترش

1 ق‌چ زعفران دم‌کرده

به میزان لازم نمک و فلفل

2 /1 ق‌چ پودر تخم گشنیز

2 /1 ق‌چ پودر زنجبیل

2 /1 ق‌س آب لیمو

مواد لازم برای داخل مرغ:

500 گرم گوشت چرخ‌کرده

2 عدد زرده تخم‌مرغ

1 ق‌س آرد

4 /1 ق‌چ فلفل سیاه

4 /1 ق‌چ آویشن

4 /1 ق‌چ دارچین

2 حبه سیر (له شود)

به میزان لازم نمک

مراحل تهیه:

1- ابتدا مرغ درسته و با پوست را روی سطح صافی بگذارید. با چاقو بال مرغ را جدا کنید. حالا مرغ را به پشت بخوابانید و با نوک چاقو سینه مرغ را شکاف دهید تا کاملا مرغ از هم باز شود.

2- اسکلت وسط مرغ را با نوک تیز چاقو از گوشت جدا کنید و کنار بگذارید. مرغ را کاملا پهن کنید و با نوک تیز چاقو استخوان‌های پای مرغ را از گوشت جدا کنید.

3- وقتی مرغ کاملا بدون استخوان شد، آن را با کمی نمک و فلفل و زعفران و آب لیمو مزه‌دار کنید. پودر تخم گشنیز و زنجبیل را هم روی مرغ بمالید. مرغ را در ظرفی در پوش‌دار به مدت یک ساعت در یخچال بگذارید تا استراحت کند.

4- مواد گوشتی داخل شکم مرغ را آماده کنید. همه مواد را با هم مخلوط کنید و خوب ورز دهید. اگر مخلوط کردن را با کمک دستگاه غذاساز انجام دهید بهتر است. حالا داخل شکم مرغ را با مواد گوشتی پر کنید. سپس  آن را با نخ و سوزن بدوزید، طوری که مواد در موقع پخت بیرون نریزد. ظرف مورد نظر را آماده کنید. فر را با حرارت 180 درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود.

5- پیاز  و  لیموترش را حلقه‌ای برش بزنید. کف ظرف را کمی به روغن آغشته کنید، بعد چند عدد  حلقه‌ پیاز و لیمو کف آن بچینید و مرغ را روی آنها قرار دهید. باقی حلقه‌های پیاز و لیمو را روی مرغ  بچینید.

6- حدود یک ساعت و نیم صبر کنید تا مرغ بپزد و روی آن طلایی شود. بعد از پخت، مرغ را بردارید در ظرف مورد نظر بگذارید و برش بزنید.


منبع : همشهری آشپزی مثبت

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 9 چند است؟