نخست وزیر ایتالیا: اتحادیه اروپا به ایران اعتماد دارد

کد خبر 8509 - 1392 07 | تاریخ: 1513 روز پیش-1392/07/05 | ساعت: 16:44

نخست وزیر ایتالیا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مقر این سازمان با رئیس جمهور کشورمان دیدار و گفتگو کرد.
 
 
حجت‌الاسلام حسن روحانی در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه و پایدار ایران و ایتالیا بر گسترش روابط دوجانبه در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، علمی، دانشگاهی و گردشگری تأکید کرد.
 
رییس جمهور بر لزوم تسریع در بهبود روابط تهران – رم تأکید کرد و گفت: ایران همچنان علاقمند به تأمین پایدار انرژی برای ایتالیا است و بر این اساس می‌توان روابط دوجانبه را توسعه داد.
 
روحانی با اشاره به بحران سوریه و تأسف‌بار خواندن شرایط مردم این کشور از جنگ داخلی و اقدامات تروریست‌ها بر ضرورت همکاری کشورهای منطقه برای مقابله با تروریسم تأکید کرد.
 
رییس جمهور با اشاره به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای کشورمان آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای رفع نگرانی‌های منطقه‌ای برخی از کشورها اعلام کرد و افزود: تحریم‌ها اثری بر برنامه هسته‌ای ایران نداشته و فقط مردم را تحت فشار قرار داده است و این تحریم‌ها را غیرقانونی و غیرانسانی می‌دانیم.
 
روحانی گفت: ایتالیا می‌تواند به عنوان عضو اتحادیه اروپا برای حل و فصل موضوع هسته‌ای همکاری کند.
 
نخست وزیر ایتالیا نیز در این دیدار با بیان اینکه ایتالیا خود را پل ارتباطی با ایران می‌داند، گفت: در سال 2016 ایتالیا رییس دوره‌ای اتحادیه اروپا خواهد شد و در این دوره بر تقویت و گسترش هر چه بیشتر روابط دو جانبه با ایران خواهد کوشید.
 
وی با اشاره به اینکه ایتالیا از گفتگوی گروه 1+5 با ایران حمایت می‌کند تا سوءتفاهم‌ها برطرف شود، گفت: اتحادیه اروپا به شما اعتماد دارد و می‌خواهیم شریک قابل اعتمادی برای شما باشیم.
 
وی با محکوم کردن کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه گفت: ایتالیا تلاش خواهد کرد که کمک‌های انسان دوستانه به سوریه با همکاری دیگر کشورها ادامه یابد.
 
حسن روحانی همچنین با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل دیدار و گفتگو کرد. این دیدار در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل و در مقر این سازمان در نیویورک انجام شد.
 

 

 


منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 3 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار