بوشیلای؛ قربانی انتقامی حزبی سیاسی

کد خبر 8510 - 1392 07 | تاریخ: 1539 روز پیش-1392/07/05 | ساعت: 16:53

بوشیلای، مقام سابق چینی که به حبس ابد محکوم شده، قربانی بازیهای سیاسی حزب کمونیست حاکم چین شده است. 
 
 
 این شبکه افزود از مدتها قبل محاکمه بوشیلای از مقامات و سیاستمداران برجسته حزب کمونیست چین آغاز شده بود. سرانجام امروز دادگاه حکم وی را صادر کرد. دادگاه با رد دفاعیات بوشیلای و وکلایش او را مجرم شناخت و به حبس ابد محکوم کرد. محاکمه بوشیلای بسیار حائز اهمیت است زیرا وی در رده ای قرار گرفته بود که سال گذشته در آستانه ورود به کمیته مرکزی حزب کمونیست قرار داشت که عالی ترین نهاد تصمیم گیر در این حزب است.
 
اما اندکی پیش از رسیدن بوشی لای به این مرحله ، پرونده اتهامات او مطرح شد. او به فساد و سوء استفاده از قدرت متهم است. به گفته قضات دادگاه، بوشیلای با سوء استفاده از قدرت حدود دو میلیون پوند به صورت رشوه دریافت کرده است. وی به اختلاس نیز متهم است. اکثر ناظران معتقدند این پرونده و اتهامات با انگیزه های سیاسی مطرح شده است و نمی تواند صرفا با مبارزه با فساد در چین مرتبط باشد به ویژه باتوجه به اینکه مبلغ مطرح در این پرونده چندان زیاد نیست.
 
اکثر چینی ها این سوال را مطرح می کنند که چرا بوشی لای و چرا در شرایط کنونی محاکمه شده است. مردم چین می گویند بوشیلای قربانی حزب حاکم شده و دلایل دیگری برای محاکمه او مطرح است. گفته می شود از مقامات بالای حزب حاکم چین، دستور صدور چنین حکمی برای بوشی لای صادر شده است. قاضی دادگاه اعلام کرده است بوشی لای با اقداماتش به منافع ملی و مردم چین ضربه زده است.
 
 گفته می شود بوشیلای در مسیر رسیدن به رهبری حزب کمونیست چین بود و ممکن بود دیر یا زود به رهبر حزب تبدیل شود که چنین برنامه ای برای او چیده شده بود. اگر این اتفاق پیش نمی آمد او حالا یکی از اعضای کمیته هفت نفره مرکزی حزب کمونیست چین بود.
 
به نظر می رسد او قربانی انتقام گیریهای مقامات بلندپایه حزب کمونیست شده است. او از رویه معمول حزب حاکم دور شده بود و با سیاستها و اقداماتش ، به نوعی برای خودش اعتبار عمومی به دست می آورد و این مسئله، برای مقامات بلندپایه حزب کمونیست، خوشایند نبود. 

 

 


منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 7 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار