تندترین واکنش مؤدبانه وزیر خارجه ایران به اظهارات اوباما

کد خبر 8585 - 1392 07 | تاریخ: 1508 روز پیش-1392/07/10 | ساعت: 15:14

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، امروز دو جمله کلیدی و به قول خودش با تندترین لحن مؤدبانه به اظهارات روز گذشته باراک اوباما واکنش نشان داد. 

وی در این باره نوشته، تصور رئیس‌جمهور اوباما که ایران به دلیل تهدید‌ها و تحریم‌های غیرقانونی او وارد مذاکره شده، توهین به یک ملت، قلدرمآبانه و اشتباه است. 

وی همچنین افزود: رئیس‌جمهور اوباما برای جلب اعتماد مردم ایران، باید از تناقض‌گویی بپرهیزد، زیرا مواضع بالا و پایین و متناقض اعتماد را از میان می‌برد و ایالات متحده را بی‌اعتبار می‌سازد. 

وزیر خارجه همچنین در مطلبی که برای ایرانیان در صفحه اجتماعی خود نوشته، تحلیل خود درباره مذاکرت ایران و آمریکا، چشم‌انداز این مذاکرات، مخالفان آن، بیم و امیدهای آن و... را به رشته تحریر درآورده ‌که متن کامل آن به شرح زیر است:

چند روزی است در این صفحه و در مصاحبه‌های داخلی به محضر مردم خوبمان عرض کرده‌ام که هفته گذشته تنها آغاز یک مسیر دشوار و پر فراز و نشیب بود. نه می‌بایست در این مسیر از یک تحول مثبت ذوق زده شد و نه می‌شود با یک مشکل از پیگیری عزتمندانه منافع کشور باز ایستاد. مهم‌تر از همه اینکه نباید برای پیشبرد منافع داخلی و تبلیغات زودگذر دیدگاه‌های جناحی، تحولات و اقدامات را به شکلی معرفی کرد که منافع ملی را خدشه دار کند و یا پیام غلط به طرف مذاکره بدهد.  

نتانیاهو از بعدازظهر جمعه با چندین سرمقاله توسط ستون نویس‌های سر‌شناس لابی اسرائیل ضدحمله خود را شروع کرد و سراسیمه برای جلوگیری از هر گونه پیشرفت مذاکرات هسته‌ای به واشنگتن رفت. امروز هم در نیویورک در سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کند و یک نمایش فریب کارانه دیگر را ارائه خواهد داد.  

تمام هدف نتانیاهو و لابی صهیونیستی این است که مانع پیشرفت مذاکرات شوند تا بتوانند بر کنگره برای تحریم بیشتر و بستن دست رئیس جمهور برای رسیده به راه حل مذاکراتی (که هدف تحریم‌هایی است که در مجلس نمایندگان تصویب شده و در سنا در حال بررسی است) فشار بیاورند. 

مصاحبه یکشنبه وزیر خارجه آمریکا با برنامه ۶۰ دقیقه که در آن گفت، ظرف سه ماه می‌توانیم موضوع هسته‌ای را حل کنیم، پاسخی به این فشارهاست، که اتفاقا نتانیاهو و لابی صهیونیستی در آمریکا که منافع اسرائیل را بر منافع آمریکا ترجیح می‌دهند و برای رسیدن به اهداف پلیدشان از هر فشار و تهدید و تطمیع و پرونده سازی و... استفاده می‌کنند را نگران‌تر کرده است.  

حرف‌های اباما در این میان کاملا غیرقابل قبول بود و هیچ نشانی از نقشی که رئیس جمهور آمریکا باید برای حل موضوع هسته‌ای در کشورش ایفا نموده، و به جای دنباله‌روی از تندرو‌ها، رهبری کشورش را در این موضوع تاریخی به دست گیرد، نداشت. اما غیرقابل پیش بینی نبود. معلوم بود تلاش دارد نتانیاهو و برخی کشورهای عربی را ـ که متأسفانه آن‌ها هم برای جلوگیری از حل موضوع هسته‌ای با صهیونیست‌ها همداستان شده‌اند ـ ‌آرام کند.  

می‌دانیم که بسیاری در آمریکا به دنبال بهانه برای فشار به ملت بزرگ ایرانند. می‌دانیم که جنگ‌طلبان از حل موضوعات نگرانند و حیات خود را در هراس افکنی و دروغ بافی می‌بینند. می‌دانیم که مقامات آمریکایی حتی اگر حسن نیت هم داشته باشند ـ که هنوز نشان جدی از آن ندیده‌ایم) به شدت از این گروه‌های فشار تأثیر می‌پذیرند. می‌دانیم که بین اظهارات علنیشان و حرف‌هایشان در مذاکرات (حتی در برابر کل اعضای ۱+۵ ـ اختلاف است. اتفاقا به دلیل همین پیچیدگی‌هاست که از ابتدا تذکر دادیم که راه دشورای در پیش است. مثل بعضی‌ها در گذشته بعد از یک مذاکره خوب ذوق زده نشدیم. با چشمانی باز منافع مردم بزرگ ایران را دنبال می‌کنیم. 

ولی اجازه نخواهیم داد که نتانیاهو آینده مذاکرات ما را تعیین کند. 

از این حرف‌ها زیاد خواهیم شنید. به محکم‌ترین شکل هم جواب خواهیم داد. مهم آن است که بدانیم مسیر دشواری شروع شده است. این مسیر یک نبرد دیپلماتیک است و نه یک رابطه دوستانه و صمیمی. امر برای هیچ کس در دولت مشتبه نشده است. نمی‌دانم چرا برخی از دوستان در صحبت‌ها به شکلی اظهارنظر و نصیحت مشفقانه می‌فرمایند که گویی رئیس جمهور و بنده که هر یک بیش از سی سال سابقه کار سیاست خارجی داریم از درک بدیهیات سیاست ناتوانیم. این حرف‌ها ممکن است برای سخنرانی خوب باشد، اما برادران عزیز بدانند که پیام بسیار بدی برای طرف مقابل دارد و مذاکره کنندگان شما (یا به قولی سربازان خط مقدم شما را) ناپخته و زودباور جلوه می‌دهد.

 


منبع : تابناک

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار