آب میوه؛ دوست یا دشمن؟!

کد خبر 8639 - 1392 07 | تاریخ: 1531 روز پیش-1392/07/13 | ساعت: 21:06

خیلی از بچه‌ها و پدر و مادرها که نگران سلامتی‌شان هستند سعی می‌کنند به جای نوشابه‌های گازدار از آبمیوه‌های بسته‌بندی‌شده استفاده کنند، اما آیا این آبمیوه‌ها واقعاً نیاز بدن ما را به میوه و آبمیوه تامین می‌کند؟

خیلی نخوریم!

آبمیوه‌ها درحال حاضر به چند دست تقسیم می‌شوند. آبمیوه‌های معمولی، آبمیو‌ه‌های پالپ‌دار، آبمیوه‌های بدون افزودنی و شکر و آبمیوه‌های غنی‌شده با ویتامین‌ها و مواد معدنی. هر کدام از این آبمیوه‌ها، ویژگی‌های خودشان را دارند.

معمولی: این آبمیوه‌ها نه پالپ دارند و نه غنی شده هستند و نه دیگر تبلیغات روی آن‌ها دیده می‌شود. مهم‌ترین نکته درباره‌ی این آبمیوه‌ها؛ شکر موجود در آن‌هاست.  هر 200 میلی‌لیتر از این آبمیوه‌ها، 3تا 4 قاشق چای‌خوری شکر دارد. این مقدار شکر برابر با 5 گرم قند است، بنابراین با خوردن یک پاکت یا بطری آبمیوه یکنفره، هر بار حداقل 5 گرم قند وارد بدن‌تان می‌کنید.

انواع پالپ‌دار: می‌دانید پالپ چیست؟ همان دانه‌های ریزی که داخل پرتقال طبیعی است؛ دانه‌های ریزی که شبیه قطره‌ی آب هستند. به نظرتان در فصل تابستان که تقریباً پیداکردن پرتقال تازه محال است، این آبمیوه‌های پالپ‌دار از کجا می‌آیند؟ این‌ها پودر یا در بهترین حالت، عصاره‌ی خشک شده‌ی پرتقال طبیعی هستند. عصاره‌ی خشک شده‌ی پرتقال طبیعی هم که خواص پرتقال طبیعی را ندارد، بنابراین خوردن این نوع آبمیوه‌ها مزیت خاصی ندارد.

انواع غنی‌شده: این‌ها همان آبمیوه‌هایی است که مثلاً روی آن‌ها نوشته شده؛ «غنی شده با ویتامین «C؛ اگر این واقعیت داشته باشد، مصرف این آبمیوه، به نسبت بقیه بهتر است. اما مساله این است که هنوز مساله‌ی دریافت شکر به جای خودش باقی است، اما به دلیل آن‌که با مواد معدنی یا ویتامین‌ها غنی شده‌اند، بنابراین مصرف آن‌ها نسبت به بقیه بهتر است.

آبمیوه‌ی بدون شکر: این یک دروغ بزرگ است! منظور از آبمیوه‌ی بدون شکر، اضافه کردن ترکیب‌های شیرین‌کننده دیگر به جای شیرین‌کننده همیشگی یعنی شکر است. معمولا به این آبمیوه‌ها «ساخارین» اضافه می‌کنند که از نظر تغذیه‌ای خطرناک بوده و سرطانزاست.

به جای آبمیوه‌ی صنعتی

  خوب این‌طوری که نشد! اگر دل‌تان هوس آبمیوه کرد چه باید کرد؟ کار سختی نیست؛ به‌راحتی می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید. کافی است کمی هندوانه، طالبی یا گرمک را داخل مخلوط‌کن بریزید، دکمه آن را بزنید، سپس کمی یخ یا یخ خرد‌شده به این مخلوط اضافه کنید. یک عدد نی بزرگ داخل آن بگذارید و با خیال راحت این آبمیوه‌ی سالم را نوش‌جان کنید.


منبع : همشهری بچه ها

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 5 چند است؟

ADVERTISING