آلودگی خودروی افراد سیگاری!

کد خبر 8645 - 1392 07 | تاریخ: 1508 روز پیش-1392/07/15 | ساعت: 14:36

شاید این جمله تکراری که «سیگار کشیدن برای بدن مضر است» را به اندازه تمام روزهای عمرتان شنیده باشید و یادآوری آن حتی ملال‌آور هم شده باشد اما واقعیت این است که با وجود تکرار این نصیحت، هنوز هم بسیاری از افراد سیگاری، ترک این عادت ناپسند را در پیش نگرفته‌اند.

نکته مهم اما اینجاست که سیگارکشیدن نه‌تنها برای فرد سیگاری که برای دیگران هم دارای مضرات فراوان است و در واقع فرد سیگاری خواسته یا ناخواسته دیگران را هم آلوده می‌کند.

سالانه میلیون‌ها دلار، هزینه تبلیغات «ضدسیگار» در دنیا می‌شود با این هدف که شاید حداقل آنهایی که سیگاری نیستند، کمتر دچار ضررهای ناشی از دود سیگاری‌ها شوند. در دهه‌های اخیر هم عرصه بر سیگاری‌ها تنگ‌تر شده و این روزها مکان‌های مربوط به کشیدن سیگار کوچک و کوچک‌تر می‌شوند. دود کردن سیگار و دیگر دخانیات در اماکن عمومی سال‌هاست که در زمره تخلفات شهروندی به حساب می‌آید اما هنوز هم هستند کسانی که عادت به سیگار کشیدن در محل‌های پر از آدم دارند. البته کشیدن سیگار در تاکسی، اتوبوس یا مترو از سوی رانندگان یا مسافران بسیار محدودتر از گذشته شده اما به دست آوردن اطلاعاتی تازه در این زمینه می‌تواند به عنوان عامل بازدارنده، کمکی به حل این مشکل کند.

آلودگی شدید

سیگاری‌ها این روزها سخت‌تر از قبل می‌توانند در برابر جمعی از افراد به استعمال دخانیات بپردازند اما ممکن است برخی رانندگان در مواقعی که همراه یا مسافری در کنار خود نمی‌بینند، سراغ دودکردن سیگار بروند غافل از آنکه آثار منفی ناشی از استعمال دخانیات تا مدت‌ها در اتاق خودروها باقی می‌ماند. مطالعات محققان در اروپا نشان می‌دهد که ماشین افراد سیگاری همواره حاوی آلودگی‌های شدیدی است و حتی برخی محققان میزان آلایندگی‌ها را هشداردهنده خوانده‌اند.

نشریه «توباکو کنترل» در انگلستان اخیرا طی مقاله‌ای نوشته است که مسافران خودروهایی که راننده‌اش سیگاری است، به شدت در معرض آلودگی‌های به‌جامانده از مصرف سیگار، توتون یا تنباکو قرار می‌گیرند. این تحقیق با استفاده از 17 راننده سیگاری و 100 سفر انجام شده و آثار الودگی بر افراد غیرسیگاری مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. از بین این 100 سفر، 34سفر آن به صورت استعمال آزاد دخانیات انجام گرفته و مطالعات نشان داد که میزان آلایندگی هوا و حتی اشیا و امکانات داخل خودرو تا سه برابر مرز مشخص شده از سوی سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل افزایش پیدا می‌کند. طبق اطلاعات به دست آمده حداکثر آلودگی محیطی در خودروها 25میکروگرم در متر مکعب است در حالی که خودروی سیگاری‌ها تا 75 میکروگرم بر متر مکعب دارای آلایندگی است.

در سفرهایی که استعمال دخانیات ممنوع اعلام شده، این میزان بسیار کمتر از مرز اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی است.

جالب اینجاست که تحقیقات نشان داده پایین کشیدن شیشه پنجره‌های خودرو حین استعمال دخانیات نیز تاثیر چندانی روی آلودگی مسافران ندارد و میزان آلایندگی همچنان بیش از مرز اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی است. بر همین مبنا تحلیلگران احتمال می‌دهند به زودی حتی مصرف سیگار در خودروهای شخصی هم ممنوع شود زیرا سرنشینان عادی این قبیل خودروها نیز از آلودگی راننده سیگاری در امان نیستند.


منبع : همشهری تاکسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 18 + 1 چند است؟

ADVERTISING