مذاکرات محرمانه جان کری با ظریف

کد خبر 8705 - 1392 07 | تاریخ: 1500 روز پیش-1392/07/19 | ساعت: 19:56

جان کری که در یک کنفرانس خبری در کوالالامپور پایتخت مالزی شرکت کرده بود، در پاسخ به سوالی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: «البته موضوع غنی‌سازی محور اصلی مذاکرات است و قرار نیست من در این خصوص در اینجا در کوالالامپور درباره آن گفتگو کنم و سوال شما را جواب بدهم.

 با این حال، ما برای ایران روشن کرده‌ایم که در صورتی که بتوانند در خواست‌های جامعه جهانی را که پروتکل الحاقی و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است، می‌توانند برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشند. این گفتگوها در چند روز آینده شروع می‌شود».
 
کری اضافه کرد: «گفتگوهای خصوصی نیز اکنون صورت می‌گیرد؛ شخص من گفتگوهای خصوصی با وزیر امور خارجه ایران داشتم و تلاش ما این است که تا آن موقع، این گفتگوها حالت خصوصی داشته باشد.

ایران می‌داند که چکار باید بکند تا از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای برخوردار شود و ما نیز آماده هستیم برای حل و فصل مساله گفتگو کنیم و این باور را داریم و رئیس جمهور اوباما نیز بارها گفته است راه حل مبتنی بر گفتگو راه حل ارجح ماست. از این رو ما گفتگو می‌کنیم ولی این گفتگوها را در چند روز آینده علنی نمی‌کنیم».
 
این نخستین بار پس از مذاکرات نیویورک میان ظریف و کری است که آشکار می‌شود این دو در حال تماس مستمر و محرمانه با یکدیگر هستند.
 
طرف ایرانی تا کنون درباره محتوا و علت این تماس ها چیزی نگفته است.منبع : شبکه خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار