کارنامه‌ی سینمائی دنی بویل!

کد خبر 8712 - 1392 07 | تاریخ: 1498 روز پیش-1392/07/20 | ساعت: 16:12

دوستداران دنی بویل هم مانند فیلم‌هایش پراکنده‌اند و درنتیجه درحالی‌که به‌استثنای یک یا حداکثر دو فیلم، باقی ساخته‌هایش قابل‌قبول و به‌یادماندنی هستند، ناپیوستگی تماتیک آثارش باعث شده که پیش از دریافت اجایزه‌ی اسکار تقریبا ناشناخته باقی بماند.

دنی بویل، کارگردان مستقل سینمای انگلستان، ۵۶ سال دارد و از حدود سه دهه‌ی پیش مشغول فیلمسازی بوده است؛ فیلم‌هایش هم اگرچه اغلب وقت‌ها مورد توجه منتقد‌ها و برخی جشنواره‌های ترازاول جهانی قرار گرفته‌اند، اما تا پیش از سال ۲۰۰۸ و ساخت فیلم میلیونر زاغه‌نشین، نزد مخاطب عام شهرتی کسب نکرد و بویل نزد مخاطبان پیگیر و جدی‌تر سینما هم هیچ‌گاه به مقام فیلمسازی نرسید که خبر ساخت فیلم جدیدش هیجان‌انگیز باشد.

دلیل این موقعیت را می‌توان از دو روش متفاوت بررسی کرد: می‌توان به تحلیل تک‌تک فیلم‌های او جهت پیداکردن عناصری که باعث برآورده‌نشدن توقع مخاطبان آثارش شده، پرداخت که البته بعید است از این طریق بتوان به جواب مشخص و قانع‌کننده‌ای رسید؛ یا می‌توان از منظری دیگر وارد شد و کل کارنامه‌ی فیلمسازی او را پیش رو گذاشت و با نگاهی کلیتر به بررسی مؤلفه‌های تکرارشونده‌ای پرداخت که نشانگر اثر انگشت کارگردان آن باشد.

این روش دوم، هم به پاسخ سؤال می‌رسد و هم دلیل به‌بیراهه‌رفتن روش اول را نشان می‌دهد: در مجموعه آثار دنی بویل تقریبا هیچ مؤلفه‌ی شخصی یا اثر انگشتی به‌چشم نمی‌خورد. این فیلمساز انگلیسی از ۲۸ سال پیش (که اولین فیلم خود را ساخت) تا امروز (که در کارنامه‌اش نام ده فیلم سینمایی به‌چشم می‌خورد)، مشغول از این شاخه به آن شاخه‌پریدن و تجربه‌ی داستان‌ها، ژانر‌ها و فضاهای متنوع بوده. به‌این‌ترتیب هیچ‌گاه به‌خاطر یک نوع داستان‌گویی خاص و یک دسته مخاطب علاقه‌مند به ژانری مشخص، محبوبیتی کسب نکرده است.

دوستداران آثار او هم مانند فیلم‌هایش پراکنده‌اند و درنتیجه درحالی‌که به‌استثنای یک یا حداکثر دو فیلم، باقی ساخته‌هایش قابل‌قبول و به‌یادماندنی هستند، ناپیوستگی تماتیک آثارش باعث شده که پیش از دریافت انبوهی جایزه‌ی اسکار بابت فیلم میلیونر زاغه‌نشین، تقریبا ناشناخته باقی بماند.


منبع : همشهری

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 10 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر