حمله گرگ ها به مزرعه هندوانه!

کد خبر 8713 - 1392 07 | تاریخ: 1498 روز پیش-1392/07/20 | ساعت: 16:16

«به هندوانه‌ها یک گاز می‌زنند و سراغ هندوانه دیگر می‌روند. با هندوانه‌های نارس هم کاری ندارند و مستقیما می‌روند سراغ هندوانه‌های رسیده.» این همه هوشمندی در هندوانه‌شناسی، کار گرگ‌های درنده‌ای است که طبیعتشان گوشتخواری است. این روز‌ها، کشاورزان روستای «مراکان»، حسابی از دست گرگ‌ها شاکی هستند.

آنها معتقدند این گرگ‌ها میلی به گوشتخواری ندارند و شکمشان را با محصولات گیاهی کشاورزان سیر می‌کنند.

ماجرا برمی‌گردد به هفته پیش. زمانی که کشاورزان مراکانی از توابع شهرستان خوی، که از دست گرگ‌ها به ستوه آمده بودند، به اداره محیط زیست خوی پناه آوردند. کشاورزان یک پرونده شکایت عجیب داشتند، پرونده‌ای که متهم آن گرگ‌هایی هستند که جرمشان خوردن هندوانه بود. «در شهرستان خوی، هجوم گرگ‌ها زیاد گزارش شده اما این بار ادعای عجیب و غریب کشاورزان، حسابی متعجبمان کرد.» جعفر محمد‌پور سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خوی با گفتن این حرف‌ها ادامه می‌دهد: «گویا گرگ‌ها در مراکان، به مزارع هندوانه هجوم آورده و هندوانه‌ها را خورده بودند».

گوشت به جای هندوانه

 «گرگ‌ها مدتی است که به مزارع هندوانه هجوم آورده‌اند، آنها به یک هندوانه گازمی زنند و سراغ هندوانه دیگری می‌روند، به همین خاطر آسیب زیادی به مزارع کشاورزیمان وارد کرده‌اند. این حیوانات درست می‌روند سراغ هندوانه‌هایی که رسیده‌اند و کاری به نارس‌ها ندارند.» این حرف‌هایی است که حسین بابازاده یکی از اهالی روستای مراکان به زبان می‌آورد.

او می‌گوید: «تنها گرگ‌ها نیستند که امانمان را بریده‌اند. گراز‌ها هم به مزارعمان هجوم می‌آورند و به محصولاتمان آسیب می‌رسانند.» اهالی روستا بر این باورند که گرگ‌ها در صورت پیدا نکردن غذا هر چیزی می‌خورند، آن هم زمانی که ریسک شکار برای تامین غذا بالا باشد. «گرگ‌ها ازهر خوراکی‌ای، حتی نان خشک، میوه وسبزیجات برای تغذیه استفاده می‌کنند، این اولین باری نیست که گرگ‌ها به مزارعمان حمله ور می‌شوند، در سال‌های گذشته هم از این اتفاق‌ها رخ داده اما این بار هجوم گرگ‌ها کل محصولمان را از بین برده است.»

احتمال می‌دهیم گراز باشد

اظهارات اهالی درباره حمله گرگ‌ها در حالی است که محمد پور- سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خوی- در این باره می‌گوید: «در حال حاضر اطلاع دقیقی از این موضوع نداریم ولی احتمال می‌دهیم اهالی منطقه، گرگ‌ها را با گراز اشتباه گرفته باشند، چرا که گراز‌ها همه چیز خوارند، اما با این حال تحقیقات ما برای مشخص شدن این قضیه ادامه دارد.»

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست خوی در ادامه می‌گوید: «ما به اهالی اعلام کرده‌ایم که در صورت مواجه شدن با حیواناتی که وارد مزارعشان می‌شوند باید سعی کنند از برخورد مستقیم با آنها بپرهیزند و در مقابل از اداره محیط ‌زیست و جهاد کشاورزی درخواست کمک کنند و شخصا اقدامی را انجام ندهند. حتی از آنها خواسته شده است تا به‌طور جدی از آسیب‌رساندن به توله‌ها و لانه این حیوانات بپرهیزند، چرا که این جانوران، زمانی که خانه و توله‌های خود را در خطر ببینند به شدت خطرناک می‌شوند و به فرد یا افراد مهاجم آسیب می‌رسانند.» کار‌شناسان محیط‌زیست راه حلی که برای رفع این مشکل ارائه داده‌اند، قراردادن زباله‌ها درفاصله یک تا دو کیلومتری مزارع و روستا است. این کار می‌تواند از هجوم حیوانات به مزارع جلوگیری کند.


منبع : همشهری سرنخ

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار