مخلص آقای کامپیوتر!

کد خبر 8792 - 1392 07 | تاریخ: 1495 روز پیش-1392/07/27 | ساعت: 13:21

مایکروسافت زیرآبی می‌رود  (2000)

مایکروسافت در تاریخ 35 ساله‌اش چندین بار به رعایت نکردن حق کپی‌رایت، پنهان‌کاری و ساخت و پاخت با شرکت‌های دیگر متهم شده است. سال 2000 بود که حکم دادگاه علیه شرکت مایکروسافت صادر شد. بر اساس این حکم مایکروسافت اهداف تجاری و خانگی را با یک تیر نشانه رفته بود و آنها به همین دلیل محکوم شدند. اگرچه بخشی از این تصمیم دادگاه بعدا در دادگاه استیناف لغو شد ولی آنها از مایکروسافت خواسته بودند شرکت را به دو بخش مجزا تقسیم کند.

در سال 2002 بار دیگر مایکروسافت به دلیل از دور خارج کردن شرکت‌های کوچک و اعمال شگردهایی برای انحصاری کردن بازار محکوم شد. قضیه این بود که آنها با محرمانه نگه داشتن اطلاعات مربوط به نرم‌افزارهای مبتنی بر پروتوکل‌های ارتباطی سعی می‌کردند شرکت‌های کوچک را مجبور به استفاده از محصولات خودشان کنند ولی با اعلام حکم دادگاه علیه مایکروسافت آنها این شرکت را موظف کردند اطلاعات را رو کند و به این ترتیب تسلط مایکروسافت بر بازار شکست. یک بار دیگر هم مایکروسافت به دلیل رعایت نکردن حق کپی‌رایت در دادگاه محکوم شد و چند سال پیش موظف شد نسخه بعدی از ویندوز را بدون مدیا پلیر منتشر کند. خلاصه که این بیل گیتس و دیگر رفقا کم زیرابی نرفتند!

اولین لپ‌تاپ تاریخ (1985)

امکان ندارد باور کنید که اولین لپ‌تاپ تاریخ کی تولید شد. زمانی که شرکت‌های بزرگ مایکروسافت،‌آی‌بی‌‌ام و اپل تازه پا می‌گرفتند و هنوز به غول‌های رایانه‌ای دنیا تبدیل نشده بودند شرکت ژاپنی توشیبا یک سور اساسی به تمام کارخانه‌های اروپایی و آمریکایی زد و اولین لپ‌تاپ تاریخ را بیرون داد. در آن زمان رایانه‌های شخصی بیشتر ‌آی‌بی‌‌ام بودند. آن روزها استیو جابز شرکت نکست را تازه راه انداخته بود و مایکروسافت تازه ویندوز «0/1» خود را عرضه کرده بود.

در‌حالی‌که همه فکر می‌کردند غرب پایتخت تکنولوژی و پیشرفت است ناگهان توشیبا از شرق محصولی را رو کرد که بزرگان دنیای نوپای آی‌تی را انگشت به دهان گذاشت. از روزهایی که توشیبا اولین لپ‌تاپش را بیرون داد بیش از ربع قرن می‌گذرد.

توشیبا در 25 سالگی تولد اولین لپ‌تاپ‌اش را با تولید 3 لپ‌تاپ جدید جشن گرفت. وزلا دستینو از مدیران ارشد توشیبا درباره داستان لپ تاپ «T1100» می‌گوید: «در سال ۱۹۸۵ توشیبا از سوراخی در آب بیرون آمد و یک رایانه شخصی ناسازگار با رایانه‌های‌ ای.بی.‌ام بیرون داد. به همین علت با بی‌مهری بازار مواجه شد. به این ترتیب تصمیم گرفت تیمی متشکل از سه نفر برای ارائه یک پروژه جدید تشکیل دهد که از این گروه یک مفهوم جدید از رایانه‌های شخصی متولد شد که با محصولات ‌آی‌بی‌‌ام سازگار بود، انرژی خود را از باتری‌های قابل شارژ تامین می‌کرد مجهز به درایور فلاپی دیسک ۵/۳ اینچی بود و ۵/۴ کیلوگرم وزن داشت.»

سه‌گانه آسیموف (1950)

ایزاک آسیموف به داستان‌های تخیلی‌اش معروف است. به ویژه صحبت کردن از روبات‌ها که سال‌ها بعد دنیای ما را پر کردند، یکی از نکاتی است که او را از دیگر نویسندگان داستان‌های علمی‌- تخیلی جدا می‌کند. همه داستان‌های آسیموف دنباله هم هستند. در این قصه‌ها اتفاقاتی می‌افتد که طی آن سه قانون‌اساسی برای روبات‌ها تعریف می‌شود. این قوانین سه‌گانه به قوانین روباتیک آسیموف مشهورند و به این دلیل برای روبات‌ها تعریف می‌شوند که آنها را همواره در‌خدمت انسان و مفید نگه دارند و از خرابکاری آنها جلوگیری کنند.

این سه قانون اینها هستند: 1- یک روبات نباید با انجام حرکت یا خودداری از انجام عملی باعث آسیب دیدن انسانی شود. 2- یک روبات همیشه باید از انسان‌ها فرمان ببرد مگر اینکه این فرمان ناقض قانون اول باشد. 3- روبات باید محافظ خودش باشد و از صدمه دیدن خودش جلوگیری کند مگر زمانی که این کار ناقض قوانین اول و دوم باشد.

این قوانین و اتفاقاتی که در داستان‌های آسیموف می‌افتاد در زمان او خیلی تخیلی بود ولی در عصر ما وقتی روبات‌ها همه جا را پر کرده‌اند وحشت از اینکه مبادا این روبات‌ها که روز به روز پیشرفته‌تر و مستقل‌تر می‌شوند به زندگی ما آسیب برسانند، زیاد شد. ذهن بزرگ‌ترین مهندسان روباتیک امروز مشغول این است که چه قوانین اساسی باید روی برد روبات‌ها تعریف شود تا انسان‌ها از خطرات احتمالی آنها مصون بمانند. یکی از الگوهایی که آنها در نظر دارند همین قوانین سه‌گانه آسیموف است.

بانوان انیاک (1944)

انیاک نام اولین کامپیوتر الکترونیکی همه‌منظوره‌ای بود که ساخته شد. دانشگاه مهندسی مور اسکول پنسیلوانیا محلی بود که این کامپیوتر غول‌پیکر را در آن قرار دادند. در آن زمان این کامپیوتر برای خودش شاخی بود! ‌می‌توانست محاسباتی را که چندین کارمند محاسبه‌گر در طول یک ماه انجام می‌دادند یک روزه انجام دهد. البته هزینه ساخت این اژدها! بیشتر از چند سال حقوق آن کارمندها بود. جالب آنکه اولین کسانی که کاربران این کامپیوتر شدند پنج زنی بودند که به عنوان محاسبه‌گر در دانشگاه مور اسکول کار می‌کردند.

تیم این پنج زن که به بانوان انیاک معروف هستند؛ از کی مک نالتی، مرلین وسکوف، فرن بیلاس، راث لیچرمن، ادل گلداشتاین و بتی اشنایدر تشکیل می‌شد. وظیفه اصلی آنها انجام محاسبات مربوط به مسیر شلیک‌ها و بمباران بود. آنها همچنین مسؤول تعیین توالی درست مراحل اجرای محاسبات برای هر مساله و تنظیم انیاک براساس آنها بودند.

ادل گلداشتاین و بتی جنینگز برنامه‌‌‌نویسی برنامه‌های ذخیره شده انیاک را به ثمر رساندند، گلداشتاین همچنین مسؤول نگارش راهنمای پایه‌ای و فنی انیاک بود. با همکاری آنها، برای اولین بار اپلیکیشن نرم‌افزار و اولین کلاس‌های برنامه‌‌‌نویسی ایجاد شد. بانوان انیاک درسال 1997 در تالار افتخار حضور پیدا کردند. در جواب به کسانی که می‌گویند جای زنان در دنیای آی‌تی خالی است یکی از واکنش‌های معروف این است که داستان بانوان انیاک را تعریف می‌کنند.

 مخلص آقای کامپیوتر! (1646)

همان‌طور که شما هم حتما کلاس زبان می‌روید و می‌دانید در زبان انگلیسی کلمه «Compute» به معنی محاسبه کردن است بنابراین کلمه «Computer» را از دید اصطلاحات زبانی می‌شود محاسبه‌گر ترجمه کرد. ولی این کلمه خیلی زودتر از اینکه به کامپیوترهای امروزی اطلاق شود وارد زبان انگلیسی شده بود. بر اساس یکی از معتبرترین کتاب‌های ریشه‌یابی لغات انگلیسی کلمه کامپیوتر در سال 1646 در این زبان به وجود آمد. در آن زمان این واژه سمتی بود که در بعضی اداره‌ها به افراد می‌دادند و یه چیزی تو مایه‌های حسابدار بود؛ یعنی شخصی که حساب و کتاب کردن برعهده او گذاشته می‌شد.

این شغل معمولا شغل مهمی در ادارات بود و به این افراد احترام گذاشته می‌شد. آنها را هم با عنوان سمتی که داشتند صدا می‌کردند، مثلا می‌گفتند مخلص آقای کامپیوتر! که حتی اگر کلاس زبان هم بروید نمی‌دانید انگلیسی‌اش چه می‌شود! ولی این کلمه همیشه اسم آدم‌ها نماند.

وقتی سال‌ها بعد اولین ماشین‌های حساب ساخته شد آنها را «Computing Machine» نام گذاشتند که نام آنها به مرور کوتاه شد و به کامپیوتر تغییر کرد. آن وقت بود که دیگر کسی رویش نمی‌شد دوستان حسابدار را با سمت‌شان صدا کند همین بود که عنوان آنها را در ادارات و کارخانه‌ها تغییر دادند. وقتی کامپیوترهای امروزی اختراع شدند این کلمه به آنها اختصاص پیدا کرد و نام ماشین حساب را هم در انگلیسی عوض کردند!‌ که چی میشه؟!

چرتکه پیشرفته پاسکال (1645)

اولین ماشین‌ حساب مکانیکی را شیکارد در سال 1623 اختراع کرده بود ولی دومین ماشین حساب مکانیکی تاریخ که بلز پاسکال ساخت خیلی معروف‌تر است. به آن ماشین حساب پاسکال یا اصطلاحا پاسکالین می‌گویند. این دستگاه الگوی اولین سری از ماشین حساب‌های مکانیکی بود که در اولین دهه‌های قرن بیستم مورد استفاده مردم بودند. اختراع ماشین حساب پاسکال داستان جالبی دارد. پدر او در اداره مالیات فرانسه کار می‌کرد و همیشه برای محاسبه مالیات با مشکل مواجه بود.

فرانسه در آن زمان سامانه پولی مضحکی داشت که در آن هر لیور معادل ۲۰ سول و هر سول معادل ۱۲ دنیر بود که این تبدیل واحدها محاسبات را بسیار سخت می‌کرد. اولین معلم پاسکال پدرش بود که پایه علوم را در کودکی به او آموخته بود. پاسکال هم با اختراع این ماشین‌حساب از خجالت او درآمد.

این ماشین حساب که پاسکال آن را در سال 1645 اختراع کرد تنها قادر به انجام ضرب و تفریق بود و در مبنای ۱۰ کار می‌کرد. یه کم از چرتکه پیشرفته‌تر بود! هفت سال بعد تعدادی از این ماشین حساب‌ها برای فروش ساخته شد تا بلکه بلز از راه فروش اختراعش پولی به جیب بزند ولی کسی این ماشین حساب‌ها را نخرید و بیشترشان روی دست پاسکال باد کرد!


منبع : همشهری دانستنیها

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 2 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری