آیا می شود خاطرات بد را از ذهن پاک کرد؟!

کد خبر 8936 - 1392 08 | تاریخ: 1096 روز پیش-1392/08/06 | ساعت: 15:10

آن‌طور که قدیمی‌ها همیشه نصیحت می‌کنند نه با اراده و نه شبیه فیلم درخشش ابدی ذهنی بی‌آلایش، با کمک گرفتن از تکنولوژی نمی‌شود خاطرات بد را پاک کرد. اما گویا در بدن ما راهی دیگر برای دور ریختن خاطرات بد و خلاص شدن از اثرات بد آنها وجود دارد.

محققان دانشگاه MIT ژنی به نام Tet1 یافته‌اند که در فراموشی خاطرات بد نقش دارد و می‌توان با افزایش فعالیتش خاطرات بد را برای همیشه از ذهن پاک کرد. مثلا اگر در کودکی خاطره بدی از پارس کردن یا حمله یک سگ در ذهنتان مانده باشد احتمالا در بزرگسالی هم دیدن سگ، محل وقوع آن حادثه و حتی صدای پارسش از دور در شما ترس و نگرانی به وجود خواهد آورد.

محققان نام این پدیده شناخته شده را استرس پس از سانحه گذاشته‌اند و حالا در تحقیق جدیدی آنها دریافتند هرچه میزان بروز ژن مورد بحث در افراد بیشتر باشد فراموشی و عدم استرس راحت‌تر رخ می‌دهد. بنابراین اگر بتوان بروز این ژن را به نحوی بالا برد آن وقت درمانی برای استرس پس از حادثه پیدا شده است. البته حالا راه درازی تا پیدا شدن روشی برای این کار باقی مانده است.


منبع : همشهری دانستنیها

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 3 چند است؟

مطالب تصادفی

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری