با شایسته‌ها و ناشایست‌های ورزش جهان آشنا شویم!

کد خبر 8984 - 1392 08 | تاریخ: 1480 روز پیش-1392/08/08 | ساعت: 16:43

اتفاقات عجیب و غریب، خاص دنیای ورزش است و شاید همین خصیصه سبب شده ورزش به پرطرفدارترین و نیز جامع‌ترین موضوع اجتماعی تبدیل شود. با این وجود وقتی پای مدیریت در ورزش به میان می‌آید رخدادهای عجیب و غریب شکل و شمایلی دیگر به خود می‌گیرند. شاید بتوان نمونه بارز اتفاقات عجیب و غریب در حوزه مدیریت ورزش را ایران مثال زد که همواره اعتراض‌های اهالی ورزش را موجب شده است. اما بد نیست بدانید که در جهان ورزش هم از این‌دست اتفاقات کم نیفتاده، هرچند که شایسته‌سالاری در ورزش جهان بسیار چشمگیرتر است. در این گزارش سعی شده تا به شایسته‌سالاری‌ها و نیز انتصاب‌های نابه‌جا در جهان ورزش اشاره شود.

شایسته‌ها

توماس باخ؛ سردمدار

 با پایان یافتن انتخابات کمیته بین‌المللی المپیک در بوئنوس‌آیرس اتفاقی خوشایند در دنیای ورزش رخ داد و آن انتخاب توماس باخ به عنوان رئیس این کمیته بود. انتخاب یک قهرمان ورزشی به عنوان ریاست کمیته بین‌المللی را می‌توان یک اتفاق خوشایند در ورزش جهان نامید. هرچند هنوز اظهار نظر در خصوص عملکرد او در کمیته بین‌المللی المپیک زود است اما اقدامات وی در سمت نایب‌رئیسی IOC و یا ریاست کمیته ملی المپیک آلمان این نوید را می‌دهد که ورزش دوران باشکوهی را آغاز خواهد کرد.

توماس باخ قهرمان شمشیربازی در المپیک1976 بوده و در سال1991 یکی از اعضایIOC شد. وی در گذشته مدیر اجرایی کمپانی آدیداس نیز بوده و ریاست کمیته المپیک آلمان را هم بر عهده داشته است. در زمان اتهام دوپینگ ورزشکاران آلمان غربی، این اتهام هم به او زده شد اما باخ آن را رد کرد. وی پیش از انتخابش به عنوان رئیس جدید، نایب‌رئیس IOC بود.

داوور شوکر؛ آقای گل این‌بار در فدراسیون

در جام جهانی98 خاطرات زیادی رقم زده شد که می‌توان به برد تاریخی ایران در برابر آمریکا هم اشاره کرد. قهرمانی فرانسه برای اولین‌بار، ظهور ستاره‌ای به نام رونالدو در این جام و... اما این همه اخبار نوستالژیک این جام نبود. جام جهانی98 جولانگاهی بود برای بازیکنی که سابقه بازی در کنار مارادونا را هم داشت و از کشوری تازه استقلال‌یافته توانسته بود عنوان آقای گلی جام را در میان برترین مهاجمان دنیا کسب کند.

تیم ملی کرواسی در عین ناباوری و البته با شایستگی توانست عنوان سوم مسابقات را به‌دست بیاورد و داوور شوکر در این راه نقش پررنگی داشت. شوکر این روزها به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال کرواسی فعالیت می‌کند که این امر می‌تواند الگویی مناسب در مدیریت ورزش باشد. به هر روی فوتبالیستی که سابقه آقای گلی جام جهانی را دارد خیلی بهتر به مشکلات و سختی‌های فوتبال کشورش آگاه است. این انتخاب را می‌توان در زمره شایسته‌سالاری در ورزش به شمار آورد.

میشل پلاتینی؛ آقای یوفا

انتخاب میشل پلاتینی به ریاست یوفا از دیگر انتخاب‌های شایسته در دنیای ورزش بود. پلاتینی بازیکنی بود که توانست با فرانسه به مقام قهرمانی جام ملت‌های اروپا دست پیدا کند و در رده باشگاهی نیز افتخارات زیادی به دست آورد. او از زمان حضور خود در یوفا منشأ تغییرات زیادی بوده که عمدتا به نفع فوتبال جهان هم شده است. از این‌رو می‌توان گفت پلاتینی هم در زمره شایسته‌ها قرار می‌گیرد.

سپ بلاتر؛ فوتبال در همه‌جا

سال98 سپ بلاتر جانشین هاوه‌لانژ در فدراسیون جهانی فوتبال شد تا سبب ترویج فوتبال در تمام قاره‌ها شود. بلاتر که پیش از این ریاست یوفا را برعهده داشت، به‌خوبی توانست از عهده ریاست فیفا هم برآید. گرچه اتهاماتی از قبیل قبول رشوه برای میزبانی جام جهانی به او زده شد اما بر خلاف همتای برزیلی‌اش (هاوه‌لانژ) که به جرم ارتشا از یک شرکت تبلیغاتی محکوم شد، توانست از این اتهامات سربلند بیرون بیاید.

برگزاری نخستین جام جهانی فوتبال در قاره آفریقا -سال2010- در کنار معرفی میزبانان جام‌های جهانی 2018 و 2022 به‌طور همزمان هیچ تردیدی را به جا نمی‌گذارد که رئیس سوئیسی فدراسیون جهانی فوتبال و فیفا علاقه وافری به رواج فوتبال در کره خاکی دارد. بلاتر در فهرست منتشرشده از سوی روزنامه «تایمز» که 225سال سابقه دارد، میان یکصد شخصیت تاثیرگذار جهان ورزش جای گرفته است.

در این روزنامه آمده:‌ «تاثیر بلاتر تمام گستره فوتبال ملی را دربرمی‌گیرد. از تیم ملی انگلیس و لیگ برتر گرفته تا لیگ‌های آماتور فوتبال و بازی‌های دوستانه فوتبال در پارک‌ها. او در سال جاری بیش از هر زمان دیگری بر سرزمین ورزشی ما تاثیر داشت!»

ناشایست‌ها

رافا مارتینتی؛ خطر حذف کشتی

بدون تردید می‌توان گفت خوشحال‌کننده‌ترین خبری که از برگزاری اجلاس کمیته بین‌المللی المپیک در تابستان به گوش رسید خبر عدم حذف کشتی از بازی‌های المپیک بود؛ هرچند که هنوز این امر به‌طور کامل محقق نشده است. کشتی به سبب قوانینی که داشت به عنوان یک ورزش بدون جذابیت معرفی شده بود و شکی نیست که رافا مارتینتی بیشترین نقش را در به‌وجود آمدن این ضایعه داشت. قوانین دست‌وپا گیر هر روز شکل و شمایلی نو به کشتی می‌داد که با حضور نناد لالوویچ رفته‌رفته کشتی به دوران باشکوه گذشته خود بازمی‌گردد. مارتینتی آن‌قدر ضعیف عمل کرده بود که خودش اقدام به استعفا کرد. بسیاری از منتقدان مارتینتی معتقد بودند وی یک دیکتاتور کامل بود. او همچنین به ناداوری در دوران حضور خود در فیلا اعتراف کرده بود.

محمد بن‌همام؛ مستعفی بزرگ

بن‌همام بین سال‌های 2008 تا 2011 در زمان تصدی ریاست کنفدراسیون آسیا و عضویت در کمیته اجرایی فیفا، بارها مقررات بند19 قوانین اخلاقی فیفا را نقض کرده بود که همین امر به محرومیت مادام‌العمر او منجر شد.

در سال2011 بن‌همام قطری که برای رسیدن به ریاست فیفا در تلاش بود، به دریافت رشوه و فساد مالی متهم شد. او از سال1996 عضو کمیته اجرایی فیفا بود و اعلام کرده بود به دلیل رقابت برای ریاست فیفا برای او پرونده‌سازی شده بود.

رومن آبراموویچ؛ تغییر ماهیت فوتبال

با شروع هزاره جدید، فوتبال به‌ویژه در خاستگاه آن یعنی انگلستان دچار تغییراتی خاص شد که شاید بتوان عمده‌ترین آن‌ها را در ورود مالک روسی باشگاه چلسی دانست. شخصی که ارتباطی نامأنوس با فوتبال را بنا نهاده و با سرمایه‌ای عظیم به فوتبال جزیره راه یافته بود. این امر سبب شد انگلیسی‌های مغرور که همواره به داشتن اصالت در هر امری فخرفروشی می‌کردند دچار اضمحلال شوند.

گرچه حضور رومن آبراموویچ و در پیامد آن ستاره‌های زیاد در چلسی، این تیم توانست افتخاراتی که تا آن‌زمان به خود ندیده بود را تجربه کند اما همچنان حضور آبراموویچ در فوتبال صرفا به‌واسطه سرمایه هنگفت او یک وصله نامأنوس در فوتبال جزیره به‌شمار می‌رود. آبراموویچ آنچنان که در تجارت موفق بود نتوانست در فوتبال منشأ تغییرات شود؛ هرچند به‌واسطه ثروت فراوان و به خدمت گرفتن ستارهای بی‌شمار چند مقام قهرمانی به‌دست آورد اما پرواضح است که باشگاه چلسی به عنوان یک باشگاه بازیکن‌ساز و با اصالت در فوتبال اروپا مطرح نیست و نخواهد بود.

بعد از آبراموویچ باشگاه‌های منچستریونایتد و منچسترسیتی نیز توسط گالیزرها و شیخ آل‌نهیان خریداری شدند که این امر، خود از مهم‌ترین اتفاقات ناشایست فوتبال بوده است. انگلیسی‌هایی که سال‌ها داعیه اصالت و ابداع فوتبال را داشتند حال باید باشگاه‌های خود را از مالکان ثروتمندشان تقاضا کنند.

فلورنتینو پرس؛

 کهکشانی‌های شکست‌خورده

فلورنتینو پرس که به عنوان یک فعال در عرصه شرکت‌های ساختمانی مطرح است و استعدادی عجیب در درآمدزایی دارد، در دوره مدیریت در باشگاه رئال مادرید هرگز نتوانسته موفقیت‌های خود در عرصه ساختمان‌سازی را تکرار کند. پرس دوبار پروژه کهکشانی‌ها را کلید زد که به گفته اکثر کارشناسان در هر دوبار شکست خورد؛ هرچند وی اعتقاد دارد خریدهای گرانی که انجام داده هزینه نبوده بلکه برای درآمدزایی بیشتر بوده است.

تنها با نگاهی به لیست بازیکنانی که در این مقطع خریداری شده‌اند و افتخاراتی که رئال در این دو دوره کسب کرده می‌توان به درجه موفقیت پرس پی برد. زیدان، فیگو، رونالدو، بکام، مایکل اوون، کریستیانو رونالدو، ژوزه مورینیو، کاکا و کریستین بیل، ازجمله بازیکنان و مربیانی بودند که در زمان پرس به خدمت گرفته شدند، در حالی که رئال در این سال‌ها تنها یک‌بار قهرمان اروپا شده و 12سال می‌شود که حسرت قهرمانی در اروپا بر دل رئالی‌ها باقی مانده است.


منبع : همشهری تماشاگر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط ورزش