امان از دست این جوش های پررو!

کد خبر 9037 - 1392 08 | تاریخ: 1477 روز پیش-1392/08/11 | ساعت: 17:05

دو هفته پیش در صفحه «می‌دانستید؛ نمی‌دانستید؟» خبری داشتیم مبنی بر اینکه استفاده زیاد از کرم‌پودرها باعث می‌شود آکنه‌های صورت به درمان مقاوم شوند. آکنه در بیشتر موارد مشکل حادی نیست و به راحتی درمان می‌شود، منتهی مشکل زمانی ایجاد می‌شود که آکنه به درمان پاسخ نمی‌دهد؛ به این نوع آکنه، آکنه مقاوم به درمان می‌گویند. چه عواملی باعث می‌شوند جوش‌ها به راحتی درمان نشوند؟ با جوش‌های مقاوم چه کنیم؟ روش‌های پیشگیری کدامند؟ اینها پرسش‌هایی است که دکتر همایون مژدهی‌آذر، متخصص پوست، مو و زیبایی به آنها پاسخ می‌دهد.

چرا جوش‌ها مقاوم می‌شوند؟

بر اساس آخرین آمار60 تا 70 درصد افراد در سنین بلوغ روی صورت و بدنشان، به خصوص نواحی چرب آکنه را تجربه می‌کنند. اگرچه به دلیل شیوع زیاد در بیشتر موارد لفظ بیماری درباره این مشکل به کار نمی‌رود ولی فرم‌های شدیدتر آن، که چهره فرد را برهم ریخته و در روابط اجتماعی‌اش تأثیر می‌گذارد، بیماری تلقی می‌شود. در این صورت فرد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه ‌کند. در اولین بررسی پزشک به دنبال یافتن دلیل مقاوم شدن جوش‌هاست. گروهی از افراد از همان ابتدا به جوش‌های مقاوم مبتلا می‌شوند اما گروهی دیگر از جوش‌ها از ابتدا مقاوم نبوده و در اثر عوامل محیطی، استرس و تغییرات هورمونی، بیماری‌های غدد درون‌ریز مانند کیست تخمدان در خانم‌ها، دستکاری‌های پوستی، سایش ناحیه کمر و اصلاح نامناسب صورت به نوع شدید تبدیل می‌شوند. در بعضی از موارد کرم‌هایی که افراد برای زیبایی استفاده می‌کنند نیز باعث تشدید آکنه می‌شوند. چاقی و استفاده از داروهای دوپینگ نیز جوش‌ها را تحریک کرده و به شکل مقاوم بدل می‌کند.

چه موقع آکنه در اثر بیماری زمینه‌ای است؟

یکی از عوامل مهم ابتلا به آکنه مقاوم وجود بیمارهای داخلی مختلف است. سردسته این بیماری‌ها، بیماری‌های هورمونی هستند که شایع‌ترین آنها بیماری تخمدان پلی‌کیستیک در خانم‌هاست. در این بیماری تخمدان، کیست‌های بسیار ریز و متعددی ایجاد می‌کند. به طور طبیعی در دوره خاص تخمدان‌ها باید تخمک‌گذاری کنند ولی تخمدان فردی که به این بیماری مبتلا است تخمک‌گذاری نمی‌کند و مقدار زیادی هورمون مردانه تولید می‌کند. این هورمون باعث ایجاد مجموعه‌ای از علائم مردانه در پوست و ارگان‌های دیگر بدن می‌شود؛ برای مثال رویش موهای زائد، چاقی و بی‌نظمی عادت ماهانه و نازایی. این بیماری یا خودبه‌خود و یا با درمان‌های دارویی کنترل می‌شود. البته در خیلی از موارد این بیماری جوش‌های پوستی ایجاد نمی‌کند. اگر متخصص پوست ومو به وجود این بیماری شک کند، با استفاده از روش‌های تشخیصی و بالینی درمان با روش‌های دارویی را شروع می‌کند ولی در موارد حاد بیمار را به متخصص زنان و غدد داخلی ارجاع می‌دهد تا هر دو بیماری همزمان درمان شوند.

درمان چگونه انجام می‌شود؟

وقتی آکنه پاسخ مناسب به درمان ندهد اولین نکته‌ای که ذهن پزشک به آن معطوف می‌شود بررسی شرایط و استرس‌های محیطی است. اگر فرد در این شرایط قرار داشته باشد، با همکاری روان‌شناس به فرد کمک می‌شود تا از این شرایط بیرون بیاید چون با دور شدن از شرایط استرس‌زا خود به خود آکنه نیز درمان می‌شود. در غیر این صورت اگر خود فرد با دستکاری بیش از اندازه پوست باعث این اتفاق شده است متخصص سعی می‌کند تا با آموزش‌های لازم این عادت ناپسند را از فرد دور کند. اولین گام در درمان، اصلاح رفتاری است که آکنه را مقاوم می‌کند. البته گاهی هم عواملی در مقاوم شدن آکنه دخیل هستند که ربطی به خود فرد ندارند؛ برای مثال فرد مجبور به مصرف داروی خاصی است که خودبه‌خود باعث مقاوم شدن آکنه به درمان می‌شوند. بهترین مثال بیماران روماتیسمی هستند که مجبورند داروهای خاصی مصرف کنند که بیشتر آنها حاوی کورتون با دوز بالا هستند. در این موارد درمان سخت‌تر و طولانی‌مدت است.

آیا رواکوتان درمان مناسبی است؟

این دارو چند سالی است که با برندهای مختلف به بازار عرضه شده است و در درمان انواع شدید آکنه موفق عمل کرده است. هر فردی کاندیدای مناسبی برای مصرف این دارو نیست. نام اصلی این دارو ایزوترتینوئین است که نام‌های تجاری مختلف دارد.

مدت‌ها روی این دارو تحقیق و مشخص شده ویتامین A با کنترل تکثیر سلولی در پوست می‌تواند جوش‌های غرور را کنترل کند. مکانیسم اثر این دارو مانند آنتی‌بیوتیک‌ها نیست و اثر متفاوتی دارد؛ بنابراین عوارضی دارد که حتما متخصص پوست باید آن را تجویز کند. مهم‌ترین نکته این است که فردی که دارو را مصرف می‌کند حتما باید از بارداری جلوگیری کرده و تا یک ماه پس از مصرف هم اقدام به بارداری نکند زیرا عوارض ناخوشایندی برای جنین دارد. این دارو در سنین مختلف قابل‌تجویز است ولی مقداری باعث خشکی لب و پوست می‌شود و ممکن است میزان چربی خون را زیاد کند و خوددرمانی کار اشتباهی است.

چکار کنیم جوش‌ها مقاوم به درمان نشوند؟

  گام اولیه کسب آگاهی درباره عوامل وخیم شدن آکنه و رعایت نکته‌هایی است که منجر به مقاوم شدن جوش‌ها می‌شود.

  •   دستکاری نکردن جوش‌ها و خودداری از فشار دادن آنها

  •   عدم استفاده از کرم‌های چرب و شناختن نوع پوست سپس انتخاب کرم مناسب

  •   پرهیز از استرس و اضطراب‌های محیطی

  •   درمان مشکلات هورمونی و بیماری‌های زمینه‌ای دیگر

  •   استفاده از رژیم مناسب غذایی و کاهش وزن

  •   ورزش هر روزه حداقل به مدت 20دقیقه در روز

  •   کنترل مصرف داروها و بی‌جهت مصرف  نکردن دارو و پرهیز از خوددرمانی

تغذیه چه نقشی در ابتلا به این جوش‌ها دارد؟

تغذیه در بروز آکنه نقش مهمی ندارد ولی در طب سنتی موارد زیادی از خوراکی‌ها را به این مسأله ارتباط می‌دهند. در بررسی‌های اخیر تا حدودی به نقش کربوهیدرات‌ها و مصرف زیاد شیر در ابتلا و تشدید آکنه اشاره شده است؛ البته این فرضیه به طور کامل تأیید نشده است؛ بنابراین توصیه می‌شود تا زمانی که این موضوع به طور قطع مشخص نشده تمام افراد رژیم غذایی سالم و صحیح داشته باشند و مواظب اضافه‌وزن خود باشند و اگر حس کردند با مصرف یک ماده غذایی خاص جوش‌ها تشدید می‌شوند، مصرف آن ماده را تعدیل کنند.


منبع : همشهری تندرستی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 3 چند است؟

ADVERTISING