با شوهر مامانی، چه کنیم؟!

کد خبر 9084 - 1392 08 | تاریخ: 1476 روز پیش-1392/08/13 | ساعت: 18:54

اجازه بدهید با صراحت یک نکته را یادآوری کنم. اگر نامزدتان را با تمام کاستی‌هایش پذیرفته‌اید، نباید دیگران را مقصر رفتارهای او بدانید. دلیلی ندارد به‌خاطر انتقام گرفتن از مادری که او را نازپرورده بار آورده، همسرتان را از خانواده‌اش جدا کنید. دور شدن همسرتان از خانواده‌اش، آن هم در آغاز راه، او را می‌ترساند و حتی ممکن است خیال ادامه این زندگی را از سرش بیرون کند.

پس هیجان زده قدم برندارید و تا آرام‌تر شدن شرایط و عادت‌کردن همسرتان به سبک زندگی تازه صبر کنید. در ماه‌های اول زندگی مشترک، جداکردن او از خانواده‌اش حاصلی جز اوج گرفتن بحث و قهر میان شما نخواهد داشت. فراموش نکنید که شروع قهر و دعوا در زندگی مشترک شما به معنای ناموفق بودنتان در حل کردن مشکلی است که از آن رنج می‌برید.

خالی را پر کنید

همسرتان بی‌دلیل به مادرش وابسته نیست. گذشته از معجزه حس مادر و فرزندی، او قطعا از رفتارهایی که مادرش دارد احساس آرامش می‌کند. پس اگر شما هم رفتارهای مشابهی را داشته باشید و به یک شیوه به او احساس امنیت دهید، می‌توانید نقش موثرتری را در زندگی‌اش ایفا کنید.

درس گرفتن از رفتارهای مادرشوهرتان، به معنای کنار گذاشتن شخصیت خودتان نیست. بلکه شما می‌توانید رفتارهای بی‌ضرری را که باعث جلب توجه همسرتان می‌شوند از او یاد بگیرید و با کمکشان همسرتان را به خود وابسته‌تر کنید.

مادرش را نترسانید

وابستگی نامزد شما به مادرش، تنها گناه او نیست. مادر شوهرتان هم بدون شک به پسرش بیش از اندازه وابسته است. پس برای آرام‌ترکردن زندگیتان، بهتر است دل مادر شوهر را به دست بیاورید. کار سختی نیست. کافی است با همسرتان رفتار مناسب و آرامش بخشی داشته باشید تا مادر او نسبت به خوشبخت‌بودن پسرش مطمئن شود.

نگذارید مادر شوهرتان نسبت به شرایطی که فرزندش در آن زندگی می‌کند نگران شود. چراکه نگرانی او به معنای وارد شدن به جنگی تازه و دور شدن شما از همسرتان خواهد بود. مادری که تا این اندازه به پسرش وابسته است، طاقت دیدن کوچک‌ترین نشانه‌های ناراحتی را در فرزندش ندارد و با دیدن هر نشانه‌ای، پسرش را برای فاصله گرفتن از شما، بیشتر تحریک می‌کند. از طرف دیگر، اگر خانواده همسرتان شما را زنی توانا و با تدبیر بشناسند و مطمئن باشند که فرزند شکننده‌شان را به دست زنی توانمند سپرده‌اند، میل کمتری به دخالت در زندگی شما پیدا می‌کنند.

حساب شده قدم بردارید

حتی اگر مادر شوهرتان با رفتار‌هایش شما را آزار می‌دهد، باز هم پای همسرتان را به میان نکشید. سعی کنید رابطه عروس و مادر شوهری را با تدبیر خودتان مدیریت کنید. شما می‌دانید که همسرتان نسبت به مادرش چه احساسی دارد و تا چه اندازه روی رفتار‌هایتان با او حساس است. پس با بد گفتن از مادر و خانواده‌اش، او را تحریک نکنید.

مردی که تا این اندازه به خانواده‌اش اطمینان دارد، در چنین دعوایی واقعیت‌هایی را که شما بیان می‌کنید نمی‌شنود و شما را به عنوان تنها مقصر مشکلات عروس و مادرشوهری معرفی می‌کند.

پس کمی سیاست داشته باشید و برای بردن در جنگ سرد آماده شوید. برای مردی که تا این اندازه به خانواده‌اش وابسته است، داشتن همسری که به عزیزانش احترام می‌گذارد و به یکی از دوستان آنها تبدیل می‌شود، موضوعی بی‌اهمیت نیست. پس روی نقاط حساس ذهن همسرتان دست بگذارید و دل او را به شیوه خودش به دست بیاورید.

هر روز قدرتمند‌تر شوید

مدتی صبر کنید تا آرامش در فضای رابطه جاری شود و همسرتان اعتماد بیشتری به حرف‌ها و خواسته‌های شما پیدا کند. گذشته از بیشترشدن علاقه میانتان، وابسته‌تر شدن این مرد احساساتی به شما هم می‌تواند به تغییر شرایط کمک کند. بعد از آن که همسرتان تکیه بیشتری به شما کرد، وقت آن است که برخی از خواسته‌هایتان را بدون درگیری و تنش با او مطرح کنید.

احساستان را به همسرتان بگویید و برایش توضیح دهید که چه رفتارهایی شما را آزار می‌دهد. به او بفهمانید که مشکل شما هیچ یک از اعضای خانواده او نیست، بلکه به آزادی و استقلال بیشتری نیاز دارید و دوست دارید در کنار او، خانواده مستقل را تشکیل دهید.

عاقبت وابستگی را بشناسید

با همه اینها اگر قرار باشد زندگی مشترک سعادتمندی داشته باشید، همسر شما کم‌کم باید تغییر کند. اگر او وعده تغییر نمی‌دهد یا اینکه توان تغییرکردن را ندارد، تسلیم احساساتتان نشوید.

حالا تنها دو راه دارید! یا باید از این ازدواج صرفنظر کنید یا اینکه چالش‌هایی را که بعد از این پیش رویتان قرار می‌گیرد با دل و جان بپذیرید. نداشتن استقلال تنها غرور شما را زیر پا نمی‌گذارد، بلکه به مرور پای کسانی را که هزینه زندگی شما را می‌پردازند و به جای همسرتان در مورد موضوعات مهم تصمیم می‌گیرند هم به زندگی خصوصی شما باز می‌کند. ممکن است بعد از این با حرف‌ها، کار‌ها و رفتارهایی روبه‌رو شوید که عمیقا شما را آزار دهند. پس اگر ازدواج در چنین شرایطی را پذیرفته‌اید، باید از همیشه صبور‌تر باشید.

 نمی‌گوییم با گذشت مدتی از ازدواجتان، همسر وابسته شما تغییری نمی‌کند. اما برای آنکه آسیب کمتری ببینید، در اولین قدم باید او و سبک زندگی‌اش را همین‌طور که هست بپذیرید و در قدم بعدی برای تغییر دادنش تلاش کنید. فراموش نکنید که این افراد به سادگی تغییر نمی‌کنند و در بسیاری از موارد، نسبت به تغییرکردن موضع می‌گیرند. پس تصور نکنید که تبدیل‌کردن نامزد وابسته شما به یک مرد مستقل یک روزه اتفاق می‌افتد.

تنها تا روز عقد فرصت دارید

دوران نامزدی وقت روشن‌کردن انتظارات و خط و مرزهای زندگی مشترک است. درست است که تا قبل از زندگی زیر یک سقف، نمی‌توانید از تمام انتظاراتی که از همسرتان دارید باخبر شوید. اما همان‌طور که گفتید، قطعا شما می‌دانید چه ویژگی‌ها و رفتارهایی برایتان اهمیت بیشتری دارند. اگر مواردی در رفتار و سبک زندگی او می‌بینید که با خط قرمزهای شما تداخل دارند، بهتر است قبل از دادن پاسخ مثبت به کارهایی که از شما می‌خواهند، در مورد آ‌نها با هم صحبت کنید.

 یادتان نرود که دوره نامزدی، دوره شناخت است و تصور نکنید چون با چنین فردی نامزد شده‌اید، مجبور به ازدواج با او هستید. اگر واقعا برای انتخاب مردی که ویژگی‌هایش با خواسته‌هایتان همخوانی بیشتری دارد مصمم هستید، برایش توضیح دهید که داشتن استقلال فکری، مالی و رفتاری تا چه حد برایتان اهمیت دارد و مطمئن شوید که او هم با شما هم عقیده است. از او بخواهید برای پایان‌دادن به وابستگی‌هایش تلاش کند و برایش توضیح دهید که در این مسیر از حمایت شما هم بی‌بهره نخواهد ماند.

بعد از صحبت در مورد اهداف‌تان و شرایطی که برای ازدواج در نظر دارید، مهلتی را برای رسیدن به آن هدف‌ها تعیین کنید. بعد از گذشت زمانی که با هم انتخاب کرده‌اید، ببینید اهداف مورد توافق‌تان تا چه اندازه محقق شده‌اند. آیا نامزدتان به‌‌ همان فردی که وعده داده بود تبدیل شده یا اینکه بدون آنکه توان تغییرکردن را داشته باشد اصرار به ازدواج دارد؟ مراقب باشید که نامزدتان تنها به‌خاطر وابستگی‌اش به شما حرف‌هایتان را نپذیرفته باشد.


منبع : همشهری تندرستی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 7 چند است؟

ADVERTISING