پوتین برنده بازی قدرت با اوباما شد !!!

کد خبر 9087 - 1392 08 | تاریخ: 1501 روز پیش-1392/08/13 | ساعت: 19:34

 نشریه فوربس در گزارش سالانه خود از قدرتمندترین افراد جهان، امسال ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه را به عنوان قدرتمندترین فرد جهان برگزیده است.

به این ترتیب او در این رده بندی یک پله بالاتر از باراک اوباما مي‌ایستد که فوربز در سال ۲۰۱۲ او را قدرتمندترین فرد جهان معرفی کرده بود. نشریه فوربس ۷۲ نفر را به عنوان پر قدرتمندترین انسان‌هاي جهان در سال ۲۰۱۳ معرفی کرده که شامل جمعی از پرنفوذترین رهبران سیاسی، سرمایه داران و مدیران عامل شرکت‌هاي بزرگ بین‌المللی هستند.

باراک اوباما از ۲۰۰۵ که به ریاست جمهوری آمریکا رسید تا سال گذشته، همیشه به جز یک بار، در صدر این فهرست قرار گرفته بود. آن یک بار سال ۲۰۱۰ بود که هو جینتائو رهبر نظامی و سیاسی سابق چین، این جایگاه را از آن خود کرد. اما امسال از یک سو اوباما با چالش‌هاي متعددی - از جمله افشاگری‌هاي ادوارد اسنودن، تعطیلی دولت و کاهش نفوذ بر تحولات سوریه - مواجه شده و از سوی دیگر ولادیمیر پوتین در تثبیت تسلط خود بر روسیه موفق بوده است. 

همین شرایط، احتمالا باعث شده که پوتین موفق به جایگزینی همتای آمریکایی خود بشود. در فهرست امسال، شی جینپینگ رییس جمهور و دبیرکل حزب کمونیست چین به عنوان سومین فرد قدرتمند در جهان انتخاب شده و بعد از او هم پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌هاي جهان قرار گرفته است. در میان رهبران خاورمیانه، ملک عبدالله پادشاه عربستان بالاترین جایگاه را دارد و در رده هشتم قرار گرفته است. 

در فهرست امسال، نام ۲۸ میلیاردر و ۱۲ کارآفرین نیز دیده مي‌شود. از جمله بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت نفر ششم، وارن بافت سرمایه دار آمریکایی نفر سیزدهم و مارک زوکربرگ بنیانگذار فیسبوک نفر بیست و چهارم هستند. سردبیران نشریه فوربس فهرست قدرتمندترین افراد جهان را بر اساس چهار معیار تهیه کرده‌اند. این معیارها عبارتند از تعداد افراد تحت نفوذ افراد، منابع مالی تحت کنترل، ابعاد مختلف قدرتشان و بالاخره استفاده فعالانه آنها از قدرتی که در اختیار دارند.منبع : مجله فوربس

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار