طراحی موتور جت با سرعت هشت برابر سرعت صوت!

کد خبر 9122 - 1392 08 | تاریخ: 1478 روز پیش-1392/08/15 | ساعت: 11:33

محققان دانشگاه کوئینزلند موتور جتی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند باعث پرواز با سرعت هشت برابر سرعت صوت شود. این سیستم اسکرم اسپیس نام دارد و در واقع یک اسکرم جت است که توسط موشک و در قطب شمال پرتاب خواهد شد.

این سیستم بخشی از یک سامانه پرواز مافوق صوت است که به طراحی سیستم حمل و نقل ارزان قیمت به مدار زمین منجر خواهد شد. پژوهش برای طراحی این سیستم در سه سال گذشته توسط تیمی بین‌المللی از پنج کشور جهان انجام شده که 13 اسپانسر داشته است. بودجه این پژوهش هم تنها 7/13 میلیون دلار بوده که در مقایسه با طرح‌های مشابه توسط وزارت دفاع آمریکا بسیار ناچیز است.

قلب تشکیل دهنده این سیستم یک اسکرم جت مافوق صوت است. در این سیستم سوخت به جای ورود مستقیم به اتاقک احتراق ابتدا به درون مخزن‌ها می‌رود تا زمان لازم را برای ترکیب شدن با هوا در سرعت‌های بالا به دست بیاورد. این سامانه یک پرواز آزمایشی با سرعت بالای هشت ماخ را از یک مرکز پرواز‌های فضایی در نروژ و در 300 کیلومتری شمال مدار قطب شمال آغاز خواهد کرد.

سیستم توسط دو موشک به ارتفاع 320 کیلومتری برده خواهد شد و سپس در آنجا آغاز به کار خواهد کرد. کل زمان کار این سیستم بسیار کوتاه خواهد بود و بعد از سه ثانیه اسکرم اسپیس متلاشی می‌شود. اما همین مدت و نیروی جاذبه برای رساندن سیستم به سرعت هشت ماخ کافی است.

تیم تحقیقاتی این پروژه را گامی در جهت درک بهتر سرعت‌های مافوق صوت، احتراق در این سرعت و عملکرد سیستم‌ها در چنین شتاب و سرعتی می‌دانند. بالاترین رکورد ثبت شده در‌ این زمینه را آمریکایی‌ها با سرعت پنج ماخ یا پنج برابر سرعت صوت ثبت کرده‌اند.


منبع : همشهری دانستنیها

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری