عرضه پوشاک تولید چین در نمایشگاه صنایع دستی شهریار!

کد خبر 9126 - 1392 08 | تاریخ: 1478 روز پیش-1392/08/15 | ساعت: 11:59

شهرستان شهریار، هم تاریخ دارد، هم ظرفیت‌های اجتماعی و اقتصادی. هنرمندان صنایع دستی یکی از ظرفیت‌های این شهرستان هستند. صنایع دستی شهریار و فعالان این عرصه، حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. اما مسئله این است که به دلیل وجود برخی سوء مدیریت‌ها، این ظرفیت‌ها نه تنها محقق نشده، بلکه تیشه به ریشه آنها نیز زده شده است. نمایشگاه صنایع دستی اخیر این شهرستان از جمله این سوء‌مدیریت و برنامه‌ریزی‌هاست. در این نمایشگاه، نه تنها از توانمندی‌های هنرمندان شهریاری خبری نیست، بلکه با عرضه کالا و پوشاک چینی، عملا به مکانی برای سودجویی تبدیل شده است، آن هم با اسم و عنوان هنرمندان صنایع دستی شهرستان.

شهرستان شهریار به دلیل تاریخ چند هزار ساله‌اش، هنرمندان بزرگ بیشماری را در خود پرورش داده است. از این رو بخش صنایع دستی آن همواره مورد توجه مردم و مسئولان شهرستان و استان بوده است. در چند سال اخیر نیز شاهد برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی بسیاری در این شهرستان بوده‌ایم. یکی از مزایای برگزاری این چنین نمایشگاه‌هایی، علاوه بر عرضه آثار هنرمندان و رونق کسب و کار آنان، شناسایی هنرمندان بنامی بوده‌‌است که گرچه در سطح بین‌المللی مشهور هستند، اما در شهرستان خودشان گمنام بودند. اما در کنار این نمایشگاه‌ها، کم نبودند نمایشگاه‌هایی که با برگزاری آن، جایگاه هنرمندان و صنایع دستی شهرستان شهریار زیر سوال برده شد. در آخرین مورد در هفته جاری، شاهد برپایی نمایشگاه صنایع دستی، سوغات و هدایا در شهر اندیشه، شهرستان شهریار بودیم. نمایشگاهی که هیچ‌گاه به صورت رسمی از سوی مسئولان افتتاح نشد. مسئولان اداره صنایع دستی تا مجمع امور صنفی این شهرستان همه عنوان می‌کنند که در این باره بی‌اطلاع   یا مخالف برگزاری این نمایشگاه بوده‌اند. در بازدیدی که از این نمایشگاه داشتیم، آنچه که بیش از هر چیز  دیگری نظرمان را جلب می‌کرد، وجود تعداد انگشت‌شماری غرفه صنایع دستی، تعداد زیاد غرفه‌های خالی و عجیب‌تر از همه، غرفه‌های لوازم آرایش و پوشاک خارجی بود.

    ضرر به جای سود

یکی از غرفه داران این نمایشگاه به «قانون» گفت: هنگامی که برای ثبت‌نام آمدم، فکر نمی‌کردم که نمایشگاه در این سطح پایین برگزار شود. وی که نخواست نامش منتشر شود، افزود: من از استان دیگری به اینجا آمدم، مسئولان نه تنها فکری برای اقامت ما نکرده‌اند، بلکه حتی کم‌ترین امکانات مانند سرویس بهداشتی نیز در این مکان وجود ندارد. وی تصریح کرد: همچنین وضعیت فیزیکی نمایشگاه به اندازه‌ای نامناسب است که تاکنون چندین نفر از بازدیدکنندگان به دلیل ناهموار بودن زمین نمایشگاه زمین خورده‌اند. این غرفه‌دار ادامه داد: از ما برای برپایی این غرفه 700 هزار تومان دریافت شده است، ما به دلیل اینکه تعداد انگشت‌شماری غرفه صنایع دستی وجود دارد، مردم استقبال خوبی نکرده‌اند. ما این همه هزینه کرده‌ایم و وقت گذاشته‌ایم، اما به جای اینکه سودی برایمان داشته باشد، ضرر کردیم.

    اداره صنایع دستی بی‌اطلاع است

رئیس اداره صنایع دستی شهرستان شهریار در گفت‌وگو با «قانون» با ابراز بی‌اطلاعی از برگزاری این نمایشگاه بیان کرد: ما شرکتی را برای برگزاری نمایشگاه صنایع دستی به اداره صنعت و معدن معرفی کردیم، اما در حالی که منتظر جواب اداره صنعت و معدن بودیم، بعد از مدت زمان کوتاهی با شرکت دیگری قرارداد منعقد شد که مجوزش را مجمع امور صنفی شهرستان صادر کرده است.   فرشید ستایش راد ادامه داد: مجوز این نمایشگاه بدون کوچک‌ترین هماهنگی با اداره صنایع دستی  صادر شد و ما بی‌اطلاع بودیم. مجری این نمایشگاه، شرکتی است که نمایشگاه‌های پاییزه و بهاره را در شهرستان برگزار می‌کند.

    مخالف دریافت هزینه از هنرمندان

وی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه صنایع دستی اصول خاص خود را دارد. ما مخالف دریافت هزینه از هنرمندان صنایع دستی هستیم، زیرا این نمایشگاه‌ها به منظور ایجاد انگیزه و رونق بازار صنایع دستی بوده است و فرصتی برای هنرمندانی ایجاد می‌شود که در منزل کار انجام می‌دهند تا بتوانند محصولات خود را عرضه کند. ستایش راد گفت: این درحالیست که شرکت مجری این نمایشگاه به دلیل هزینه‌های بالای برگزاری، از غرفه‌ها مبالغ 500 تا 700 هزار تومان دریافت کرده است. این مسئول تصریح کرد: فردی که باید هزینه غرفه پرداخت کند، مجبور می‌شود برای تامین هزینه‌های خود اجناسی که بازاری هستند را عرضه کند و دیگر این نمایشگاه هنری نخواهد بود، بلکه تجاری و صنفی است که در حوزه کاری ما نیست. به گفته مجری این نمایشگاه باوجود دریافت این هزینه‌ها شرکت مجری نمایشگاه ضرر کرده است.

    از این قبیل نمایشگاه‌ها کم نیستند

ستایش راد تصریح کرد: این نمایشگاه صنایع دستی نیست، بلکه صنفی است و تاکنون بازدیدی از نمایشگاه نداشتم. همچنین در  گزارشی که به فرمانداری ارسال شده است، به این نکته اشاره کرده‌ایم که ما از این قبیل نمایشگاه‌ها در شهرستان بسیار داشته‌ایم. وی ادامه داد: به عنوان مثال معاونت فرهنگی شهرداری شهریار نمایشگاه صنایع دستی و محصولات فرهنگی برگزار می‌کند و ما به عنوان متولی تا زمان افتتاح اطلاعی نداریم. البته نگاه آنان کمک به صنایع دستی است، اما برگزاری بدون هماهنگی آن فقط برای ما مشکل به وجود می‌آورد و نمایشگاه‌هایی با این عناوین در این شهرستان کم نیست.

    آسیب‌های برگزاری این نمایشگاه‌ها

نمایشگاهی که کسی حاضر به پذیرش مسئولیت‌های آن نیست، مشخص است که می‌تواند چه آسیب‌هایی به دنبال داشته باشد. مهم‌ترین آن‌ها این است که اساسا فعالان هنری در این نمایشگاه که به اسم آنان برگزار شده ‌است، حضور ندارند. نکته دیگر اینکه عرضه کالاهای چینی، هم باعث بی‌اعتمادی مردم به برگزاری این نمایشگا‌ه‌ها در آینده و نیز فعالان هنری این شهرستان می‌شود. رئیس اداره صنایع دستی شهرستان شهریار در این باره گفت: باتوجه به اینکه هنرمندان بسیاری در بخش صنایع دستی در این شهرستان فعال هستند که در سطح ملی و جهانی حرف‌هایی برای گفتن دارند، برگزاری این نمایشگاه با این کیفیت پایین نه تنها ظلم و اجحاف در حق آنان است، بلکه یک توهین نیز هست. ستایش راد، عنوان کرد: شهروندی که نمی‌داند در این شهرستان چه هنرمندانی داریم، وقتی از نمایشگاه بازدید می‌کند، این سوال به ذهنش می‌رسد که آیا در شهرستان شهریار آنچنان فقر هنر و هنرمند است که در نمایشگاه صنایع دستی، لوازم آرایش و پوشاک خارجی بفروشند؟ وی تاکید کرد: از طرفی در سال آینده اگر بخواهیم نمایشگاهی در شهریار برگزار کنیم، باتوجه به کیفیت این نمایشگاه شاید در استقبال مردم از آن نمایشگاه نیز تاثیرگذار باشد. وی یادآور شد: به عنوان متولی صنایع دستی شهرستان شهریار، تنها به دلیل اینکه شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه متضرر نشوند، سکوت کرده‌ام. اما حداقل انتظار ما از مسئولان شهرستان این است اگر قرار است نمایشگاهی در قالب صنایع دستی در منطقه برگزار شود، با صنایع دستی تعامل و هماهنگی داشته باشند تا دیگر شاهد یک چنین نمایشگاهی در شهرستان نباشیم.


منبع : روزنامه قانون

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار