فروشگاهی برای عرضه غذاهای تاریخ مصرف گذشته!

کد خبر 9365 - 1392 08 | تاریخ: 1462 روز پیش-1392/08/28 | ساعت: 09:43

شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای تریلرجو در آمریکا می‌خواهد یک فروشگاه و رستوران برای فروش غذاهای تاریخ مصرف گذشته افتتاح کند. این فروشگاه و رستوران در شهر بوستون خوراکی‌هایی را می‌فروشد که به علت انقضای تاریخ مصرف از فروشگاه‌ها جمع‌آوری شده‌اند.

این اقدام از آن جهت اهمیت دارد که فقط در آمریکا سالانه 40 درصد مواد خوراکی بدون اینکه فاسد شده باشند راهی سطل زباله می‌شوند.

این مساله در کنار عرضه بسته بندی شده مواد غذایی باعث دور ریختن بخش قابل‌ملاحظه‌ای از مواد غذایی قابل مصرف می‌شود. بنابر اعلام شورای دفاع از منابع طبیعی در آمریکا درج محافظه‌کارانه تاریخ مصرف روی مواد غذایی از مهم‌ترین عوامل دورریز مواد غذایی است. بر اساس اعلام این شورا در 95 درصد موارد، مواد غذایی زمانی بین یک تا سه روز بعد از تاریخ انقضای مندرج روی بسته هنوز قابل مصرف هستند.

از بین مواد غذایی مهم ماست، چیپس ذرت، شکلات و شیر اولین کاندیداهای مصرف بعد از انقضای تاریخ مصرفشان هستند. دانا گاندرز از محققان این شورا می‌گوید ماست به راحتی تا شش هفته قابل نگهداری است. او گفته گاهی برای خوردن ماست کپک روی آن را جمع می‌کند و هیچ‌گاه مشکلی برایش پیش نیامده است.

بر اساس تحقیقات انجام شده چیپس ذرت را می‌توان تا یک ماه بعد از تاریخ مصرف استفاده کرد. لایه سفید روی شکلات از دیگر مواردی است که باعث دور ریختن آن می‌شود؛ در‌حالی‌که این لایه به‌هیچ‌وجه کپک نیست و شکلاتی با این لایه سفید را می‌توان بدون ‌هیچ مشکلی مصرف کرد.

تخم مرغ از دیگر مواد غذایی قابل نگهداری برای طولانی مدت است؛ درحالی‌که خیلی زود دور ریخته می‌شود. همچنین می‌توان از روی تغییر مزه و بوی شیر فهمید که فاسد شده و نباید برای مصرف آن تنها به تاریخ مصرفش اکتفا کرد. تلاش برای جلوگیری از دورریز مواد غذایی و بالا بردن بهره وری استفاده از آن از این رو اهمیت دارد که در حال حاضر جهان با مشکل تهیه مواد غذایی روبه‌رو است و بازگرداندن بخش عمده‌ای از دورریز به چرخه مصرف می‌تواند بخش عمده‌ای از این مشکلات را حل کند.


منبع : همشهری دانستنیها

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار