به دلیل نبود برنامه ای جامع، 6500 میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در دستان مردم

کد خبر 9554 - 1392 09 | تاریخ: 1364 روز پیش-1392/09/07 | ساعت: 19:28

 غلامحسین حسینی‌نیا اظهار کرد: در ترسیم سند چشم‌انداز 1404 کشور، ایران باید از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره به جایگاه نخست منطقه‌ای برسد.
 
وی افزود: در این افق، ویژگی‌های ایران از جمله "جامعه فعال، منضبط و پویا" را تبیین می‌کند و نبود هر کدام از این شاخصه‌ها ما را به چنین جایگاهی نمی‌رساند.
 
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تصریح کرد: از دهه 50 و 60 میلادی تلاش دولت‌ها و حکومت‌ها بر این بود که در توسعه ملی نقش استراتژیک داشته باشند و خود بر مردم حاکمیت کنند اما اکنون این رویکرد تغییر یافته به طوری که نقش دولت‌ها کوچک شده و به سمت توسعه نهادهای مردمی سوق داده شده است.
 
حسینی‌نیا بیان کرد: بر اساس این رویکرد با توجه به اینکه کشور ایران نصف جمعیت کشور ژاپن است اما دو برابر کشور ژاپن کارمند دارد.
 
وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت بخش تعاون در اقتصاد ملی کشور در سال 2012 میلادی به عنوان سال بین‌المللی تعاون نامگذاری شد که هدف آن حفظ کرامت انسان‌ها بوده است.
 
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به اهداف کلی توسعه بخش تعاونی‌ها در برنامه پنجم توسعه، تصریح کرد: توانمندسازی اقشار متوسط و کم درآمد جامعه برای حضور موثر در اقتصاد و دسترسی مطلوب؛ در توانمندسازی سه دهک اول درآمد جامعه و افزایش سطح درآمدهاست.
 
حسینی‌نیا بیان کرد: در حال حاضر 6 هزار و 500 میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم جامعه سرگردان است که آن را در بخش‌های مسکن، ارز و سکه سرمایه‌گذاری می‌کنند که اگر آن را به سمت تشکیل تعاونی‌های مختلف سوق دهند می‌توانند در بهبود وضعیت معیشتی و رکود اقتصادی موثر باشد.
 
فراهم شدن زیرساخت‌ها برای اجرای طرح پی‌.سی‌.پی
 
وی به اجرای طرح پی.‌سی‌.پی"مشارکت عمومی تعاونی" اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون فضای مناسبی برای توسعه راهبردی بخش تعاون فراهم شده و این طرح نیز برای ایجاد زیرساخت‌های تعاون ایجاد شده که همه اقشار جامعه می‌توانند از آن بهره ببرند.
 
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اضافه کرد: اگر در شهر سنندج با جمعیت 500 هزار نفری این طرح در قالب توسعه و عمران سنندج شکل گیرد و هر کدام به اندازه درآمد و وسع خود در این طرح مشارکت کنند، می‌توانند تا حد زیادی چهره توسعه سنندج را تغییر دهند.
 
حسینی‌نیا ابراز امیدواری کرد: مسیر خوبی برای توسعه تعاونی‌ها و تحقق سهم 25 درصدی تعاون در بخش اقتصاد ملی پیش‌بینی کردیم که می‌تواند در توسعه کشور نقش مهمی داشته باشد.
 
وی از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان خواست تا زمینه ایجاد تعاونی‌ها برای جامعه دانشگاهی استان، دانشجویان و نخبگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی فراهم شود.
 
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اضافه کرد: در حال حاضر 570 میلیارد دلار سرمایه در بخش تعاونی‌ها وجود دارد که در سند چشم‌انداز 1404 باید به 3 هزار و 600 میلیارد دلار در قالب تعاونی‌های "سالم، معقول و منطقی" برسیم.
 
حسینی‌نیا خاطرنشان کرد: در کشورمان تعاونی‌های الگو  و موفقی وجود دارد و هدف اصلی به سمت کوچک‌سازی دولت و توانمندکردن تعاونی‌ها و تشکل‌های مردمی است.
 
وی یادآور شد: تعاونی‌ها بهترین جایگاه در حوزه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارند و از طریق ایجاد تعاونی‌ها، ایجاد اشتغال، افزایش تولید و افزایش مشارکت مردم، اصلاح نظام اقتصادی، حذف واسطه‌گران و بازگشت ارزش افزوده به تولید‌کنندگان محقق خواهد شد.
 
معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: جهان به سمتی پیش رفته که با شیوه‌های مختلف تعاونی می‌توان در مواقع بحران اقتصادی پاسخگوی مردم بود و پیش‌بینی شده که در سال 2050 کشورهای هند و چین قدرت اقتصادی دنیا خواهند شد و 40 درصد قدرت اقتصادی دنیا را به خود اختصاص می‌دهند.
 
در پایان جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزار شد و دانشجویان و اعضای تعاونی‌ها به مباحث مختلف تعاونی‌ها از جمله مسایل و مشکلات حوزه بخش تعاون، مسکن مهر و روند اجرایی این طرح در دولت یازدهم، تعاونی‌های تولیدی و خدماتی و ارائه تسهیلات به تعاونی‌هایی که بیش از 3 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برای 100 نفر در استان فراهم کرده و هیچ‌گونه تسهیلاتی دریافت نکرده بودند، پرداختند.
 
در این جلسه اهمیت نقش تعاون در توسعه استان نیز از طرف دانشجویان مورد پرسش و پاسخ قرار گرفت که در مورد راکد ماندن برخی از تعاونی‌های استان و حمایت‌های دولت تدبیر و امید به این تعاونی‌ها نیز سوالاتی مطرح شد.
 
از دیگر مباحث این جلسه بررسی وضعیت تعاونی‌های مرزنشینان در استان کردستان با وجود 230 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و تعاونی‌های مرزنشین در شهرستان‌های بانه، مریوان و سقز بود.
 
 


منبع : فارس

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 12 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار