زنگنه : تحریم های روانی به پایان رسید

کد خبر 9581 - 1392 09 | تاریخ: 1450 روز پیش-1392/09/08 | ساعت: 13:33

نشریه ی فایننشیال تایمز در 26 نوامبر به نقل از وزیر نفت دولت جمهوری اسلامی ایران گزارش داد که وی با شرکت های اروپایی برای بازگشت به ایران مذاکره کرده است.

بیزن زنگنه  گفته است که توافق هسته ای ایران و گروه 1+5، سیگنال های مثبتی برای از سرگیری مذاکرات نفتی ارسال کرده و به گفته ی وی به «تحریم های روانی» پایان داده است.

شرکت های بزرگ نفتی طی سال های گذشته به دلیل تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران، ناچار به پایان دادن همکاری های خود با صنایع نفت و گاز ایران شده بودند.

تحریم های مالی آمریکا در کنار تحریم های اروپا سبب فرار سرمایه گذاری خارجی، آسیب به تولید و صادرات نفت و توقف توسعه میدان های نفت و گاز شد.

بر پایه ی داده های آژانس بین المللی انرژی، در مجموع، صادرات روزانه ی نفت ایران از بیش از دو میلیون بشکه در آغاز سال ٢٠١٢ میلادی، به یک میلیون و ١٠٠ هزار بشکه در ٩ ماه نخست سال جاری میلادی کاهش یافت.

روز یک شنبه (سوم آذر)، توافق هسته ای ایران و گروه ١+٥، برای تجدید نفس و یا شاید دگرگونی نهایی شرایط دشوار صنعت نفت ایران امیدهایی بر انگیخت.

به گزارش خبرگزاری شانا، وزیر نفت ایران گفت: این نخستین گام برای برچیدن تحریم هاست؛ ما هنوز نمی توانیم قرارداد امضا کنیم اما توافق ژنو، درها را باز می کند.

زنگنه در دهه ی ١٩٩٠ و آغاز دهه ی ٢٠٠٠ میلادی هدایت وزارت نفت را در دست داشت.

برای توسعه ی پروژه های نفتی، به ویژه در توسعه ی میدان پارس جنوبی که بزرگ ترین میدان گازی جهان به شمار می آید، در گذشته امتیازهایی به برخی شرکت های آسیایی و داخلی داده شده است.

به گفته ی وزیر نفت، دیگر میدان های گازی نیز نیازمند توسعه هستند. اگرچه هیچ کدام از قراردادهای کنونی کنار گذاشته نمی شوند، برای توسعه ی مراحل تازه ی توسعه پارس جنوبی، ممکن است از شرکت های خارجی نیز دعوت شود.

 


منبع : فاینشنال تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار